Як у Тернополі за одну ніч скандальні магазини “на ревізію” закрили. Результати рейду

нічний рейд Тернопіль алкогольЗа чотири години їзди по нічному Тернополю «беркутівцям» та журналісту «Погляду» не вдалося знайти жодного магазину, в якому б попри заборону міської влади продавали алкоголь після 22.00. Хоча, кажуть правоохоронці, минулої ночі лише за 1,5 години такі правопорушення були оформлені аж у двох магазинах.

В ніч з 2 на 3 жовтня у Тернополі раптово перестали підпільно продавати алкоголь і навіть зачинили такі «скандальні» цілодобові магазини, як «Інга» та «Христина», повісивши на дверях таблички «Ревізія». Чотири години нічного рейду правоохоронців показали, що рейваху напередодні вони таки наробили.

Як пояснили журналісту «Погляду» учасники рейду – така робота не є в компетенції їхнього спецпідрозділу. Але продавці “вже так обнагліли”, що місцева влада дала доручення кинути на боротьбу з нічним продажем алкоголю всі сили, от вони цим і займаються. На запитання журналіста, як же відбувається даний процес, хлопці пояснили, що не мають певного плану від начальства по кількості виявлених адмінпорушень. Вони просто їдуть до першого-ліпшого нічного магазину, зупиняються поруч і спостерігають за покупцями. І так – кілька магазинів за ніч. Просити когось «зі своїх», аби підійшов до продавця і спробував придбати пляшку горілки чи пива, не мають права, адже це – провокація, а тому протизаконно.

В автівці, на якій троє молодих правоохоронців здійснювали рейд, лежить посібник по еволюції нервової системи, підручник по психології. Водій пояснює, що така робота вимагає добрих знань психології людини. Інколи, зізнається, аби зупинити шквал обурення затриманого покупця та правопорушника-подавця, доводиться спілкуватися з людьми доволі різко, підвищуючи голос.

Спочатку ми під’їхали до магазину «Поляна», що на вул.Л.Українки. «Беркутівці» пояснили, що треба добре слідкувати. Адже пляшки з алкоголем одразу ж ховають у пакет, часто непрозорий, темного кольору (типу «Босс»). Але ні, усі підозрілі, на нашу думку, нічні перехожі поверталися з магазину зі звичайними покупками: цигарки, мінералка, тощо.

До магазину «Каравай» на «Східному» не було можливості під’їхати машиною, тому «на розвідку» послали одного «бійця». Він трохи покрутився біля магазину, поспостерігав. Аби тримати нас в курсі подій, весь час говорив з нами по телефону. Щоб не «палитися», розмови вів на побутову тематику: про серіали та про те, хто чим займався у вихідний день.  Хлопці жартували, що вони зі своїми дівчатами стільки не спілкуються по телефону, як один з одним під час отаких завдань. Коли ж «розвідник» повернувся, то запевнив, що у цьому магазині продавці законослухняні. Сміявся, що настирливі покупці жінці мало руки не цілували, так просили продати плящину, але вона всім відмовляла.

Далі їдемо до «Інги». Цей магазин відомий багатьом тернополянам, адже на нього скаржилися міському голові в прямому ефірі УХрадіо, його Сергій Надал називав «гадюшником» на сесії міської ради, його вже й закривають «руський місяць» і навіть зносити мали… А він усе стоїть, та й, кажуть, поночі далі алкоголем торгує. Під’їжджаємо – зачинено, а на дверях на аркуші паперу пише «Ревізія».

Вирішуємо перевірити ще магазини на Дружбі. Вибір падає на «Ксюшу», проте один із учасників рейду переконує, що у цій мережі магазинів дбають про свою репутацію та алкоголю після 22.00 ніколи не продають. Тому просто купуємо там каву для заряду енергії, адже година вже доволі пізня – близько півночі, і їдемо до інших магазинів у цьому районі.  Та всюди нас чекають лише відмови продавців продати “спраглим” пива-горілки. Навіть у магазині, який тут славиться лояльним ставленням до заборон влади, продавець відмовляла усім «потребуючим». Було помітно, що люди сюди не по масло серед ночі прийшли – більшість із них лише підходили до віконечка продавця, щось запитували і одразу ж ішли, не купивши нічого.

Цікавішу ситуацію ми спостерігали на вул.Острозького. Там перед Будинком правосуддя продавець так позирав з віконечка магазину на наше авто, наче він точно знав, що його зараз інспектують. І хоч покупців у нічний час тут не бракувало, та зловити когось на придбанні алкоголю нам не вдалося: усі купували якісь буденні товари. Щоправда, один таксист наче заховав щось в пакеті за пазуху, але зробив він це так вміло і акуратно, що ми не могли бути впевнені, що він дійсно щось приховав. Тому й законних основ для затримання чоловіка у нас не було.

Як пояснили «беркутівці», буває й таке, що люди, яких вони на вулиці біля магазину зупиняли після купівлі алкоголю, вигадували неймовірні розповіді, завдяки яким в діях покупця та продавців неможливо було вбачати будь-якого адмінпорушення.

Згодом ми продовжили рейд магазинами: 15 Квітня, БАМ, Східний. Та коли побачили вивіски «Ревізія» на зачинених дверях магазинчиків, які ніколи раніше не закривалися: на вул.15 Квітня та  на Протасевича, то зрозуміли, що це вже не просто збіг. Очевидно підприємців таки добряче налякали попередні рейди правоохоронців, і ті, «від гріха подалі», таки зупинили продаж алкоголю в своїх магазинах у нічний час.

Але, аби остаточно перевірити правдивість цієї теорії, ми приїхали до одного з магазинів, де неофіційно поспілкувалися з продавцем. Вона розповіла, що кілька магазинів у Тернополі, які належать одному підприємцю, отримали від нього заборону на продаж алкоголю. Інший же підприємець узагалі зачинив свої магазини. Чи надовго – не знати.

“Погляд” не міг оминути увагою і цілодобовий магазин в районі залізничного вокзалу, де навіть попри неодноразове фіксування журналістами продажу алкоголю, торгівля не припиняєься. Як пояснили нам учасники рейду, цей магазин, згідно документів, оформлений так, як і кафетерій «Нізон» на вул. Живова. А на кафетерії заборона нічного продажу алкоголю не поширюється.

Люба Вовк, новини Тернополя “Погляд”

Коментарі вимкнені.