Як відбудеться голосування 25 жовтня в об’єднаній громаді


Знати і розуміти виборчу систему, механізм “перетворення голосів у мандати” критично необхідно усім учасникам виборчого процесу. Втім, практика свідчить, що мало хто – як серед виборців, так і серед фахівців – в тому числі політиків, депутатів, кандидатів, членів виборчих комісій, – розуміє до кінця, як ці вибори працюватимуть. Аби з’ясувати деталі виборчого процесу в об’єднаній територіальній громаді, який відбуватиметься вперше в історії України 25 жовтня ц.р., ми запросили до слова начальника відділу ведення державного реєстру виборців Тернопільської міської ради Віктора Пульку.
Вікторе Володимировичу, розкажіть, будь ласка, до яких особливостей виборчого процесу слід бути готовими електорату в об’єднаних територіальних громадах Тернопільського району?
— У складі діючої районної ради наразі 80 осіб. За новим Законом України “Про місцеві вибори” складав би 42 депутати. У зв’язку зі створенням двох об’єднаних територіальних громад на території Тернопільського району та згідно із новим законодавством про місцеві вибори в Україні, після 25 жовтня ц.р. Тернопільська районна рада налічуватиме 36 депутатів. Дві об’єднані територіальні громади із центрами у селах Байківці та Великі Гаї представлятимуть по два депутати до районної ради. Округи поділені не пропорційно. Це дещо несправедливо до кандидатів у депутати від об’єднаної громади, яких дозволено делегувати тільки двоє, у нашому випадку – з семи сіл. А від громади, яка не об’єдналася, буде, як і раніше, один депутат. До того ж, кожен кандидат повинен бути учасником політичної партії – це норма, а перемогу здобуде той, хто набере найбільший рейтинг у списку політичної партії. “Самовисуванець” або “безпартійний” кандидат не зможе балотуватися до районної ради. Відтак, голос кожного виборця є обов’язково голосом за певну партію і її “лідера”, і також може бути одночасно голосом за певного кандидата від цієї ж партії.
Це, мабуть, ще і негативно вплине на підрахунок голосів.
— На першому етапі підрахунку голосів територіальна комісія визначитиме, які партії пройшли у відповідну раду і зможуть формувати новий склад ради зі своїх кандидатів. Для цього потрібно скласти разом всі голоси, які отримала партія в усіх округах, у яких були прикріплені кандидати, так і без них – визначивши , скільки відсотків від усіх, хто проголосував, набирає кожна партія. На другому етапі підрахунків територіальна комісія визначає рейтинг кандидатів в середині політичної партії. У результаті може трапитись так, що мандат отримають ті кандидати, які принесли партії менше голосів, але за рахунок низької явки виборців на окрузі, їх результат у відсотках вищий. До ради зможуть пройти тільки ті партії, що отримають більше 5% голосів у цілому по місту, району, області – тобто “подолають бар’єр”. Після завершення голосування виборчі комісії повинні будуть встановити результати виборів.
Як будуть розподілені округи в об’єднаній територіальній громаді із центром у селі Байківці?
— Один округ під номером 5 об’єднує виборців із сіл Байківці, Шляхтинці, Гаї Гречинські (кількість виборців — 2700), другий округ №6 – Лозова, Курники, Стегниківці, Дубівці (кількість виборців — 1800). Партії мають право висунути на кожен округ свого кандидата. Причому, в одному окрузі партія може закріпити від 0 до 1 кандидата. На сьогодні ми маємо ситуацію, коли не усі політичні партії висунули на кожен округ своїх кандидатів. Після виборів може скластися ситуація, коли по одному з округів депутатом стане не тільки переможець, але і кандидат, зайнявши і друге чи третє місце, по інших округах – кандидат з першим місцем не пройде у раду. Звісно, згодом партія делегує на округ депутата від політичної сили-переможця виборів. Впевнений, це будуть “наїзники”, які нічого спільного з цією територією не мають, не компетентні в її особливостях та проблемах. Це “бомба сповільненої дії”, закладена у зміненому законі про місцеві вибори. Раджу виборцям концентруватися на кандидатах, яких вони знають особисто, незалежно від “політичної прописки”.
Цьогорічних виборів і бюлетенів на кожного виборця побільшає.
— Наші виборці отримають чотири бюлетені: світло-рожевого кольору – з виборів сільського (селищного) голови; кремового кольору – депутатів об’єднаної територіальної громади, світло-зеленого кольору – депутатів до районної ради, блакитного – депутатів до обласної ради.
Хто не має прав голосувати на місцевих виборах?
— Взагалі не голосуватимуть на нинішніх місцевих виборах військовослужбовці строкової служби, громадян України, які проживають за кордоном, особи, визнані судом недієздатними, громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.
Вікторе Володимировичу, поясніть, будь ласка, які інтереси зможуть відстоювати депутати від об’єднаної громади в Тернопільській районній раді?
— Процес об’єднання розпочнеться 1 січня 2016 року. Це нова практика в місцевому самоврядуванні України, тож, впевнений, виникатиме ще багато питань між інтересами об’єднаної громади та районної ради, хоч повноваження і будуть розподілені. Важливо, щоб нові депутати орієнтувалися у сфері цих нововведень. Галузі освіти, медицини, культури відтепер перейдуть у підпорядкування об’єднаної територіальної громади. Громаді передадуть великі повноваження, які треба належним чином інтегрувати на місцях.
— Дякую з розмову, Вікторе Володимировичу.
Розмовляла Ірина ЮРКО.

Коментарі вимкнені.