Життя на пороховій бочці, або Чому Тернопіль провалюється під землю?
На перехресті вулиці Руської та бульвару Т. Шевченка не встигло ще до кінця втрамбуватися старе провалля, як на тому ж місці 11 червня утворилося нове. Невже Тернопіль піде під землю? Де очікувати наступних проваль? Що є причиною їх утворення?
З кожним новим проваллям збільшується і кількість версій щодо його утворення. Тепер їх аж три. Перша і найвірогідніша — зношеність каналізаційної мережі.
У центральній частині обласного центру її прокладали ще наприкінці ХІХ — початку ХХ століття, тож «термін придатності» 60 відсотків систем уже давно закінчився. «Система виживання, в якій нині змушене функціонувати підприємство, призводить до постійного погіршення ситуації, — зазначає директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма. — З кожним місяцем ми наближаємося до певного катаклізму, хоча попри важку фінансову ситуацію, все ж таки намагаємося замінювати найаварійніші ділянки. В основному це водопровідні мережі не надто великих діаметрів. На заміну ж великих водогонів, каналізаційних колекторів, які свого часу були прокладені за державні кошти, ні місто, ні водоканал не мають фінансових ресурсів. Не надходять вони і з державного бюджету… Отак і живемо на пороховій бочці, в очікуванні, коли й де прорве наступного дня».
Європейські водоканали задля запобігання аварій на мережах використовують спеціальних відеороботів: «Такий прилад здійснює відеоогляд каналізаційних і дощових трубопроводів, — продовжує Володимир Кузьма. — Проаналізувавши отримані ним дані, ми зможемо з’ясувати, які ділянки мережі найнебезпечніші, та здійснити їхню поступову планову заміну. Вартість такого робота, залежно від набору функцій, становить кілька десятків тисяч євро».
Друга версія утворення проваль в обласному центрі — наявність підземних переходів у його центральній частині. Справді, на вулиці Руській провалля утворюється вже вдруге. Перший раз це сталося у 1930 році, і причиною була не каналізаційна мережа, адже вже через рік там відкопали підземний коридор. Згідно з документом «Сведения о подземных ходах Тернополя» підземний Тернопіль — не міф. Під центральною його частиною таки існують підземні ходи, в яких жителі міста переховувались під час нападу татар. Утім, за словами краєзнавця Олега Гаврилюка, провалля, що, до прикладу, виникли на перехресті вул. Руської і бульвару Т. Шевченка та вулиць Руської і Князя Острозького, просто не могли утворитися через підземні переходи. «Будувалися вони у XVI-XVII століттях, коли центральна частина міста навіть не сягала сучасного ЦУМу», — стверджує дослідник.
Третьою версією-причиною утворення проваль є австрійська каналізація, що проходить по вул. Руській. Під час відбудови Тернополя після Другої світової війни на старі комунікації ніхто не зважав, тож нову каналізацію клали не дуже обачно. Вочевидь, тепер маємо результат такої поспішності.
Нема в комунальників і достовірної карти прокладання дощової каналізації міста. А саме вона стала причиною утворення величезної ями на перехресті вул. Руської та бульвару Т. Шевченка.
Провалюється Тернопіль… «Добре, що не в окріп», — зітхає моя сусідка та киває на столицю. Мовляв, чула, там чоловік нещодавно йшов на роботу, а потрапив… в окріп. Трубу з гарячою водою прорвало. Після прикрого випадку «люди у високих кабінетах» одразу ж знайшли 300 мільйонів гривень на ліквідацію аварії та ремонт мереж. Невже і тернопільські провалля потребують жертв, аби розв’язати їхню проблему?
Ольга ВЕРБИЛО, «Вільне життя плюс»
Коментарі вимкнені.