Мешканці Тернопільщини не забажали змін. Список нових старих голів

Кажете село консервативне? Результати місцевих виборів, які ми все ще продовжуємо обмірковувати демонструють зворотнє. Принаймні на Тернопіллі, де, як і на Львівщині значною мірою виявився «феномен чинних». Тобто тернопільці теж не забажали змін й часто де переобрали на новий термін осіб, які вже й до того керували населеними пунктами. Однак, цікаву річ унаочнили пропорції. У містах Тернопілля діючі голови пішли на повторну каденцію у 53% випадків, у селищах цей показник становить 44%, а у селах – 35%. Виходить отже, що мислимо ми щодо селян стереотипами, а вони тим часом легші на зміни аніж містяни. Зрештою цей парадокс ми спробували пояснити.

Тернопільський блогер Володимир Гевко вивів для нас комплекс причин. Найперша у адмінресурсі, який має прямопропорційну залежність від розміру населеного пункту – чим менше село, тим менший вплив владних важелів і тим важче ними оперувати. Іншими словами, що у містах – велика сила, те у селі практично ніщо.

«У голови сільскої ради набагато менший адміністративний тиск і сфера впливу. Він не має стільки інструментів, щоб використовуючи своє поточне службове становище і впливати на результати майбутніх виборів», – міркує Гевко.

Друга причина – бюджет села, який є теж набагато менший, аніж у селища чи міста. Блогер каже: «Сільське керівництво має мало ресурсу для реалізації програм, що дозволило б їм  закріпитись із позитивним іміджем задля створення якогось мінімального гандикапу перед конкурентами».

Що ж до чинних голів, котрі виграли вибори й цієї осені, то Гевко радить розглядати кожну ситуацію окремо, бо сумнівається що вони поєднані спільною тенденцією: «Хтось використав адмінресурс, у когось не було адекватної опозиції. Хтось просто хороший і заслуговує на другий термін».

Отже, розглянемо. Щодо очільників селищ і районних центрів: з-поміж 17 керівників райцентрів Тернопільської області повторно переобрали 9. В селищах міського типу ситуація схожа: із 7 голів селищних рад (окрім тих, що є райцентрами), 3 керівники залишилися на другий термін, а 4 стали новообраними.

Очікуваної масової перемоги ставлеників президентської партії на Тернопіллі штаб «БПП «Солідарність» не дочекався. У райцентрах «порошенківці» взяли тільки 5 «крісел». Ще 5 дісталося само висуванцям. 4 — представникам від «Батьківщини». Колись популярна «Свобода» нині отримала лише 2 голів. Партія «Сила людей», що почала активно піаритися на Тернопіллі на минулих парламентських виборах, отримала одного міського голову.

У селищах самовисуванці і «порошенківці» порівну поділили «портфелі»: по 3 кожному. Ще один «портфель» дістався представнику «Народного контролю».

Більша частина бережанців (53%) переобрали діючого «мера», підполковника міліції Володимира Музичку. У свій час він «прославився» через скандал із отриманням хабара у чверть мільйона гривень. однак на вибори пішов із титулом «не судимий». Як відомо, його дружина працює у Бережанському районному суді.

Борщів отримав головою Романа Сельського, керівника одного з приватних агропідприємств краю. Сельський є депутатом райради.

Йосифа Мосціпана в Бучачі час од часу містяни звинувачують у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою на конфліктних земельних ділянках. Щоправда, це не завадило йому набрати 82 відсотки підтримки виборців.

Гусятин вибрав лікаря-травматолога місцевої лікарні Михайла Левицького. Він відомий активною участю в подіях на Майдані та порятунку поранених.

У Заліщиках майже половина вмістян віддали голоси Аллі Квач, матері бійця батальйону територіальної оборони «Айдар» Ореста Квача, який загинув 27 липня 2014 року у бою під Лутугино на Луганщині.

Понад 87% збаражан віддали голоси діючому «меру» Роману Полікровському. Колишній підприємець, він був депутатом місцевої райради від «Фронту змін».

Нинішній переможець «мерських» виборів у Зборів – колишній секретар міської ради, 27-річний Руслан Максимів. До обов’язків йому не звикати – після корупційного скандалу з екс-мером Олексієм Шевчуком він виконував обов’язки голови.

Ланівчанин Роман Казновецький у травні цього року був одним із активістів що виступали проти діяльності свинокомплексу екс-регіонала-аграрія Івана Чайківського. Кілька років тому був керівником Лановецької районної парторганізації політичної партії «За Україну!»

У Козовій віддали більшість голосів віддали місцевому підприємцю Ярославу Адамову, проігнорувавши бажання чинного голови вдруге потрапити в керівне крісло.

Мешканці Кременця обирали нового голову з-поміж трьох однофамільців. Перемогу завдяки більшій третині голосів виборців отримав висуванець президентської партії Олексій Ковальчук. Нині пенсіонер, Ковальчук уже раз був міським головою Кременця, тоді його підтримала «Сильна Україна» Тігіпка, потім вступив до лав «УДАРу». Нині, перечекавши каденцію свого наступника, Олексій Ковальчук знову сів у мерське крісло.

Монастириська переобрали на посаді свободівця Андрія Старуха. У квітні цього року його врочисто відправляли на схід у зону АТО. А вже у жовтні Старух у «ранзі» героя «відхопив» понад 40 відсотків голосів у свою користь.

Побував на передовій і нинішній старий-новий голова Віталій Дацко. Інформація про те, що міський голова, звільнений від мобілізації ,пішов на Донбас добровольцем, облетіла тернопільські ЗМІ в березні цього року. І знову, як мер Монастирисьок, керівник райцентру зміг переобратися на посаді.

Тетяна Левкович із Підгайців стала другою жінкою-«мером» на Тернопіллі. Їй вдалося вдруге очолити райцентр. Колись вона була фізичною особою-підприємцем, мала власний бізнес. Та у 2009 її визнали банкрутом, а Господарський суд Тернополя відкрив ліквідаційну процедуру.

«Вдруге мер» Теребовлі Сергій Поперечний цьогоріч ішов самовисуванцем. Вперше крісло міського голови райцентру він отримав під прапорами «Свободи». До цього Поперечний перебував у лавах соціалістів – у Постанові ЦВК від 30 вересня 2007 року про реєстрацію кандидатів у нардепи він вказаний як член Соціалістичної партії України. Тоді Сергій Поперечний був заступником голови Теребовлянської райдержадміністрації.

Ще один міський голова, котрому пощастило втриматися в кріслі, – тернопільський свободівець Сергій Надал. Незважаючи на нещадну критику опонентів і звинувачення у дерибані міської землі, «мер» зумів залишитися на посаді і вигідно виграти вибори з 57 відсотками підтримки. Щоправда, явка виборців в обласному центрі була однією з найнижчих в області.

Чортківці вибрали учасника бойових дій, сільського голосу одного з найбільших сіл району Володимира Шматька. Незважаючи на технічних кандидатів від чинного голови Михайла Вербіцького, переможні 40 відсотків Шматько вирвав.

Мешканці Шумська вдруге віддали більшість голосів діючому міському голові Володимирові Плетюку, незважаючи на невеличкий скандал, який здійняла торік районна прокуратура. Тоді чиновників міськради звинуватили в тому, що ті начебто мали намір розтратити декілька мільйонів гривень бюджетних коштів. Однак ситуацію поступово владнали, тож Володимир Плетюк без особливих втрат для рейтингу вдруге став «мером».

Збруч

Коментарі вимкнені.