У Тернополі хочуть змінити Генплан: непрозоро, з маніпуляціями і коли геть не на часі

Останнім часом інформаційний простір Тернополя почали бамбардувати однаковими матеріалами про те, що ТОВА та Державна служба з надзвичайних ситуацій начебто вимагають у Тернопільської міської ради терміново внести зміни до Генерального плану міста.

При цьому дані матеріали поширювалися на різних сайтах. На офіційному сайті міськради дану бздуру публікувати не наважилися.

При глибшому аналіз виявилося, що один лист насправді був від аварійно-рятувального загону, а не від управління ДСНС, а в листі від ТОВА взагалі не проглядається жодної вимоги щодо термінової потреби внесення змін у Генплан.

І те, з яким поспіхом та на скільки непрозоро Тернопільська міська рада намагається винести питання змін до Генплану на голосування, наштовхує на підозру, що насправді все не так вже й добре з цим документом, як хочуть подати.

Скандальні громадські слухання

Вочевидь, публікаціями про те, що від міської ради  хтось «вимагає» терміново внести зміни в Генплан, мерія зондувала ґрунт, на скільки ця ініціатива зараз може зустріти суспільний опір та несприйняття у активних жителів міста.

Минулого року люди вже виступали проти внесення змін до Генплану, коли мерія влаштувала так звані «громадськіслуханнях». На даному заході традиційно більшість склали працівники міськради та підконтрольні мерії «активісти», один з яких ще й отримав ділянку під забудову.

Натомість реальні активісти тоді звернули увагу на те, що зовсім «випадково» в цей день до стін мерії під’їхав бусикТЦК та поліція, щоб відлякати неугодних.

А журналісти незалежних видань обурювалися, що їм заборонили фотозйомку змін до Генплану. Таку заборону в мерії пояснювали вказівкою ОВА, однак виявилося, що дана вказівка була рекомендацією і не містила конкретної заборони на фотозйомку. Журналісти видання «20 хвилин» тоді також підкреслили, що не витримує критики аргумент мерії про секретність документу у зв’язку з війною. Адже на той час чинний Генплан був розміщений на сайті міськради і його міг завантажити  будь-хто. Тоді як зміни, які планують протягнути, фотографувати заборонили під приводом «секретності».

Врешті юрист Павло Чепугов, з яким зв’язалося видання, пояснив, що є чіткі вимоги до проведення громадських слухань, як власне і до ознайомлення з Генпланом, і якщо воєнний стан не дозволяє зробити це все належним чином, значить внесення змін у Генплан – не на часі.

Для чого це робиться і чому тернополянам це має боліти

Вже тривалий час команда міського голови Сергія Надала вдається до різноманітних схем, від яких громада нічого не виграє. Одна з найпоширеніших на даний час – безкоштовне виділення потрібним людям невеликих ділянок під гаражі чи садівництво, після чого ці ділянки об’єднують і вже на них проводять комерційну забудову. Зараз виникла потреба швиденько це все узаконити, адже по деяким ділянкам було відкрито кримінальні провадження, зокрема на тодішній вул. Живова (зараз вул. Торговиця).

Якби ці ділянки одразу продавали під «комерційку» з аукціону, місто отримало би систематичні мільйонні надходження, які б можна було скерувати на модернізацію системи центрального опалення (а відповідно б значно зменшилися суми в платіжках за опалення), вже давно можна було забути про реконструкцію системи каналізації і стоків, щоб кожен ледь сильніший дощ не спричиняв потопи у місті і не паралізував рух транспорту, довести до пуття став, який занепадає і перетворюється на болото. Проводити якісне оздоровлення для дітей улітку за кошти міського бюджету, а не називати оздоровленням збір школярів в стінах школи в оточенні бетонних панельок десь на Сонячному масиві.

Врешті, завдяки надходженням від земельних аукціонів зараз би можна було гідно допомагати нашим військовим. Нагадаємо, Тернопіль, за даними дослідження Комітету виборців України, увійшов до п’ятірки обласних центрів України, які виділили найменше коштів з бюджету на допомогу ЗСУ у минулому році. Міська рада скерувала захисникам лише 158 млн грн. Це якихось 0,8% від того, що надали разом усі обласні центри.

 

Підкреслимо, що мерія почала збільшувати розмір допомоги лише після численних акцій протестів. Якби не місцеві активісти, показники з допомоги ЗСУ могли б бути в рази гіршими під традиційну баєчку від мерії, що в бюджеті не вистачає коштів.

Зате кошти на тендери щодо купівлі картоплі за 25 грн для освітніх закладів (коли восени її можну було закупити за 10-12 грн), у міській раді знаходили. Як і на закупівлю спальників за завищеними цінами, коли збитки, завдані міському бюджету Тернополя, Західний офіс Держаудитслужби оцінив у 12,7 млн грн.

 

Від таких оборудок, як і від земельних схем, місто нічого не отримує. Збагачуються лише окремі особи. Так в заступників мера з’являються автопарки, незаконно отримані кошти чиновники також вкладають в розвиток Маямі та інших закордонних міст, натомість Тернопіль може «похвалитися» хіба ущільненою забудовою та інвестиційною непривабливістю.

Чому це аморально

Які саме зміни буде внесено у Генплан, широкому загалу ніхто не пояснює.  Виглядає, що тернополян місцева влада має за ніщо.

Це особливо неприємлимо, коли чимало жителів міста зараз захищають свою державу на фронті і відстоюють там не лише територію України, а й європейські моральні цінності. Ці люди зазвичай не мають власних бізнесів. Натомість на війні вони в тому числі захищають і бізнеси місцевих ділків, майно ділків, нажите правдами і неправдами.

І ось ці люди, які ризикують життям на передовій, після повернення додому мають шанси виявити, що під їхніми вікнами раптом виросла якась висотка і це цілком «законно» (навіть якщо насправді були порушені численні будівельні норми), що чергову частину парку віддано під забудову, бо це вже, виявляється,  і не парк.

***

Про те, що саме зміниться у разі внесенння змін до Генплану, Погляд розповість у наступному матеріалі. Спойлер: відвідувачів парку ім. Т. Шевченка чекає сюрприз, особливо тих, хто любить насолоджуватися не безмежним відкритим простором, а надає перевагу зачепитися поглядом за якусь нову будову.

One thought on “У Тернополі хочуть змінити Генплан: непрозоро, з маніпуляціями і коли геть не на часі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *