Еталон бароко в Бучачі – валиться, бо реставратори все кинули і поїхали (відео)

В підвалі збирається вода, яка руйнує фундамент архітектурного шедевру. На стінах історичної ратуші вже з’явилися плями.

Архітектурний шедевр 18-го століття під загрозою руйнування. Ратушу в містечку Бучач Тернопільської області ще в радянські часи визнали пам’яткою національного значення. Тільки ось ставлення до унікального спорудження, м’яко кажучи, варварське. За весь період існування будівля жодного разу якісно не реставрували. Правда, роботи почали кілька років тому. Але – так і не закінчили. Рідкісна ліпнина, яку так цінують за кордоном, зараз просто обсипається на землю.

Бучацька ратуша – еталон пізнього бароко. Її побудували в 1751 році. Зараз же всередині – повна розруха. Це – наслідок неякісної реставрації, яку провели в кінці вісімдесятих, розповідають краєзнавці. Спочатку продирявився дах, потім зі стін обсипалася фарба. А це – все, що залишилося від чотирнадцяти скульптур, що прикрашали фасад. Від композиції “Самсон роздирає пащу леву” – вціліла лише голова біблійного богатиря.

– Ніхто не слідкував за ними – куди вони поділися нікому навіть невідомо – ще під час першої реставрації. Зараз в нас в музеї є тільки фрагменти скульптур робіт Пінзеля. Загублено і елементи унікальних орнаментів і ліпнини. Нову реставрацію почали в 2006 році. Закінчити планували за 4 роки – до ювілею Бучача. Але не змогли, – розповіла Подробицям Лариса Легка, директор краєзнавчого музею Бучацького району.

Відновлювальні роботи оцінили в майже 8 мільйонів гривень. За три роки з держбюджету виділили лише половину суми. Коли реставраторам перестали виплачувати зарплату – вони все кинули і поїхали.

– У 2011 році відбувається передача компетенцій чи повноваження від Мінрегіонбуду до Міністерства культури. Одне міністерство здало повноваження, інше так в ті повноваження – якійсь збій фінансування, – каже Ярослав Пелехатий, начальник відділу містобудування, охорони пам’ятників і контролю за будівництвом Тернопільській області:

Гроші на порятунок ратуші і чиновники, і жителі Бучача просять у Кабміну – вже третій рік. Безрезультатно. Весь цей час в підвалі збирається вода, яка руйнує фундамент. А недавно – продирявився і тимчасовий дах – на стінах з’явилися плями.

– Коли прийде зима, буде мороз, тоді це все буде розтріскуватися, – каже історик і краєзнавець Микола Козак.

Городяни в те, що коли-небудь ратуша поверне собі колишню славу найвродливішої в Україну, – уже майже не вірять. А місцевий художник Анатолій Рудницький навіть картину написав «Вічна реставрація. Символ Бучача”.

Коментарі вимкнені.