Відповідно до історичних фактів, Успенський собор Почаївської лаври збудовано греко-католицькою церквою

Побудові Успенського собору передувала історія, що трапилася в 1759 році з Миколою Василем Потоцьким, котрий походив із римо-католицької сім’ї. Одного разу, приїжджаючи поряд з Почаєвом він став свідком чудесного порятунку від смерті свого кучера, котрий помолився до Почаївської ікони Божої Матері. Після цього випадку Потоцький вирішив фінансувати будівництво Успенського собору Почаївської Лаври, котра у той час належала до греко-католицької церкви. Згодом Потоцький і сам став ченцем греко-католиком.

Збудований за проектом австрійського архітектора Яна Ґотфріда Гофмана собор був освячений для тимчасового богослужіння 1780 році. Справжнє ж урочисте освячення собору відбулося 8 серпня 1822 року. Його здійснив Яков-Адам Окелло-Матусевич, екзарх греко-католицької церкви.

Слід відмітити, що Почаївська Лавра найбільше була розбудована у той час, коли належала до Василіянського Чину греко-католицької церкви. Проте після приходу на Західну Україну російської царської влади, у 1831 році монастир разом зі збудованим греко-католиками Успенським собором був захоплений Московським патріархатом (РПЦ), під контролем якого знаходиться і донині. За свідченнями істориків, Почаївська Лавра з того часу стала оплотом русифікації регіону, після указу Миколи ІІ (якого в Лаврі вважають святим) з 1905 року тут діяли російські націоналістичні організації «Чорна сотня» та «Союз російського народу».

Нагадаємо, у 2003 році за сприяння тодішнього Прем’єр-міністра України Віктора Януковича Почаївська Лавра була передана в безоплатну оренду УПЦ МП до 2052 року.

Олексій Філюк

-1 thoughts on “Відповідно до історичних фактів, Успенський собор Почаївської лаври збудовано греко-католицькою церквою

  • 14:00 | 6 лютого, 2018 at 14:00
    Permalink

    То скільки років має ще діяти “сприяння тодішнього Прем’єр-міністра України Віктора Януковича Почаївська Лавра була передана в безоплатну оренду УПЦ МП”? Може хтось порахувати, бо тернополяни “не вміють” рахувати! Якби вміли, то дія “біглого” Премєро-Міністра, через суд, вже б давно закінчилася. А так, місцева поліція охоряє українську святиню від вірних України Володимирового свячення. Отакі то здобутки маємо під кінець 4-го року з часів Революції ГІдності, шановні земляки!

Comments are closed.