По інтернету тернополяни тепер навіть фіалки можуть лікувати (фото)

Тернопільські любителі фіалок, перші в Західній Україні, об’єдналися в клуб «Сенполія-Захід». Вони з радістю дають поради бажаючим по догляду за цими вазонами. Також «Сенполія-Захід» має свій сайт і форум, завдяки якому фіалколюби з усієї країни спілкуються між собою, допомагають розпізнати сорти, хваляться новинками, радять, як доглядати, чи як «лікувати» своїх зелених «улюбленців».

Приходять за порадами тернополяни і на виставки, яких у «Сенполії-Захід» було уже дві. Так, на виставці в Краєзнавчому музеї, 24 листопада, до Зої Герасимчук, колекція якої налічує приблизно 500 сортів фіалок, підійшла жінка з конкретною проблемою.

–          Таке враження, що листочки наче хтось лезом зрізає, що це таке? – питала відвідувачка виставки. – Так, наче кінчики обпалюються.

Пані Зоя висловила припущення, що таке могло трапитися через надмірну сухість повітря в приміщенні. Але наголосила, що треба принаймі на фотографії подивитися, як виглядає дане пошкодження листочків, аби зробити конкретні висновки. Запропонувала гості зареєструватися на форумі любителів фіалок і туди викласти свої фото, щоб отримати конкретну пораду.

Зоя Герасимчук пригадала, як одного разу до неї звернулися з проханням про пораду. Вона пояснювала людям, що могло трапитися з вазоном, як його полікувати, чим допомогти. А потім попросила таки показати, як виглядають пошкодження фіалки. Виявилося, каже пані Зоя, що це були всього лише опіки від сонця.

Не садити в кераміку і поливати теплою водою

Звичайно, догляд за невеликою кількістю вазонів – не складний: вони лише потребують пухкого грунту, помірного поливу та притінення від якравого сонячного світла. І, звичайно, пересадки хоча б раз  на рік. А ще краще – пересаджувати їх після кожного пишного цвітіння.

Голова клубу “Сенполія-Захід” Наталія Ткач  радить поливати фіалки теплою водою такої температури, щоб рука відчувала легеньке тепло. Поливати треба по мірі підсихання верхнього шару грунту, під листя, в край горщика.

– В кожній квартирі свої температурні умови, тому не може бути одної поради для всіх, як часто поливати. Я свої рослини поливаю через день-два, – каже пані Наталя. – Їх дуже багато, тому в один день поливаю половину колекції, в другий – іншу.

А учасниця виставки Людмила Магега додає, що горщики для фіалок треба обирати “теплі”, тобто пластмасові, з гладеньким верхнім краєм, щоб листки не травмувались. В керамічних горщиках взимку на підвіконні дуже охолоджується грунт, можуть загинути корені,  рослина важко перезимовує. Фіалки вирощують в невеликих горщиках – максимум 9 см в діаметрі. Тоді рослини цвітуть частіше.

До виставки фіалки довго готували

Багато хто з тернополян має великі колекції сенполій- 50 – 100 сортів, або набагато більше. Таку кількість на підвіконнях вже не розмістити. Тому і виникає необхідність у стелажах з підсвіткою. Великі колекції вже потребують багато часу на догляд, і відповідно – витрат на придбання нових сортів, грунту, світильників і ламп, оплату електрики і та ін. При штучному освітленні фіалки ростуть, розмножуються і цвітуть круглий рік.

Щоб достойно представити на виставці вирощені рослини, їх завчасу (за 4-6 місяців до виставки) пересадили, дали наростити гарні розетки листя, деякий час видаляли бутони, щоб запобігти передчасному цвітінню, а потім два-три місяці досвічували по 12 годин, щоб отримати цвіт на дату виставки. Також поливали,  переставляли на кращі місця на полицях, мили листя. Нарешті,  ретельно обирали самих достойних кандидатів.

Учасниці експозиції, котра проходила в Краєзнавчому музеї 22-25 листопада, розповіли «Погляду», що їм довелося довго пакувати вазони, особливо тим, в кого чимала колекція. Незвичним для квітів може бути і температурний режим виставкового залу. Так, в Краєзнавчому музеї – температура була на кілька градусів нижча, ніж в кімнатах, де «живуть» фіалки. Рятували лампи, прикріплені до експозиційних столів. Відвідувачі змогли побачити на виставці більше 200 сортів квітучих сенполій, а учасники – похвалитися своїми колекціями.

Люба Вовк, новини Тернополя “Погляд”

 

Коментарі вимкнені.