Світова сенсація? – Олександр Столяров знайшов найдавнішу світлину Тернополя

Наше місто свято береже безліч своїх таємниць, незрозумілих та невияснених обставин. Напевне найбільшою таємницею, звичайно, є підземне місто. Та зараз не про це. Побалакаємо про фотографію. 
Не дивлячись на складність і велику вартість отримання зображень на початках розвитку фотографії, до нашого часу дійшло немало світлин старовинного Тарнополя. Яка ж світлина Тарнополя найстаріша?

Фото 1

Відзначалось, на жаль, не маю змоги назвати уважного автора, який відмітив, що на світлині (ф.1) нема Нового Замку, який Франциск Коритовський збудував у 1810 р. Але є вже Домініканський Костел, збудований у 1749 р. Юзефом Потоцьким. Тобто фото могло бути зроблене у цей проміжок часу. Дивує, що фото збереглось для нас ще з тих часів і, головне, що воно настільки якісне.

Фото 2

Але є ще одна світлина (ф.2). Як тільки я її побачив вона здалась мені найстарішою. При уважному розгляді це повністю підтвердилось. На ній також присутній Домініканський костел і відсутній Новий Замок. Але вдалось замітити, що обидві світлини зроблені приблизно з однієї точки – Петриківський Горб (зараз на ньому Дружба). Погляд об’єктива невідомих фотомайстрів на Надставну Церкву знаходиться під однаковим кутом.

Фото 3
Фото 4

При збільшенні зображень Надставної Церкви (ф.3, ф.4) видно їх явну відміну. На ф.4 нижче Церкви присутня якась будова з воротами !!! При збільшенні і пильному розгляді вона виглядає напівзруйнованою. Припустив, що це рештки Львівської Брами, і це найшло своє підтвердження на мапі (ф.5) Фон Міга 1780 р., де вона, як раз у тому ж місці позначена. На плані (ф.6) Пасареллі 1797 р. позначки цієї в’їздної брами вже нема! Нема і ознак брами на світлині ф.1, Таким чином, будемо вважати в якійсь мірі доведеним, що найдавніше, зображення Тарнополя – світлина, приведена на ф.2. і вона повинна бути зробленою у проміжку між 1780 і 1797 роками.

Фото 5
Фото 6

Поки що, це єдине фото з зображенням Львівської Брами! Власне, і єдине фото однієї з оборонних споруд зовнішнього периметра колись потужної фортеці Тарнопіль. Світлина ф.2 може служити, хоч і не значним, та все-таки суттєвим, орієнтиром для ї проведення запланованих на майбутнє археологічних розкопок, які у цьому місті, поки що, знаходяться у стадії підготовки. Закрадується думка: – А, може, розкопки підтвердять мої думки? Чи, я помиляюсь, чи мені, старому тернополянину, дуже вже цього хочеться?
Мрії! Мрії! Спустимося на землю, приймемо холодний душ і глянемо ще одним фактам в обличчя. Відомо, що першу в світі чорно-білу фотографію зробив у 1822 р. французький винахідник Ньєпс. Це безспірний ФАКТ ! Факт, який ставить всі наші попередні роздуми під сумнів. Чи могли ці світлини, на диво, з’явилися до відкриття самої практичної фотографії. Звичайно, могли, якщо якийсь наш співвітчизник, наприклад, вчитель І.Пулюя, зробив відкриття раніше Ньєпса. Навіть можемо сказати коли – в час з 1780 по 1797 роки. Якщо так, то фотографії ф.1 і ф.2 – СВІТОВА СЕНСАЦІЯ ! У що я мало вірю, і не можу цього всього пояснити.
Десь є помилка! Шукаємо ж разом!

Олександр Столяров

Коментарі вимкнені.