Журналісти відшукали першовідкривача печери Оптимістичної на Тернопільщині

За 50 років там побували найкращі спелеологи континенту. Журналісти відшукали першовідкривача печери Оптимістичної на Тернопільщині.

Півстоліття тому Мирон Савчин проліз у вузеньку діру та навіть не здогадувався, що знайшов найдовший підземний лабіринт континенту, йдеться в сюжеті ТСН.

Поміж парканами нових маєтків на околиці Львова Мирон намагається знайти прохід до печери його дитинства. Вона недалечко від його дому і називається Медова. Там він блукав підлітком разом із другом Горіком, там і зробив перше спелеологічне відкриття. “Там великий зал доволі. Треба було прокопувати. Отой був відомий, а той не був відомий”, – розповів він.

Мирон Савчин 50 років тому проліз у вузеньку діру. Протискувався понад сто метрів вузеньким ходом у невідомість і відкрив найдовшу печеру в Євразії, найдовшу гіпсову печеру світу.

Мирон живе у Львові, майже завжди в експедиціях поруч була дружина Людмила. Разом вони вже 60 років. “Оце шось має бути в крові. В мене такого немає. Мусила їздити. Хто би їжу готував?”, – пояснює подружжя. Спелеологія – лише хобі, Савчин насправді професор, а в 1960-ті брав титули в боксі. На його винаходах побудовані дисертації обох Кличків про контроль рівня тренованості.

Разом із другом дитинства Горіком Мирон розкопував вхід у відому на всю країну Кришталеву печера, котру під час війни засипало. “Таку воронку викопали величезну. Метрів п’ять, не менше”, – розповів спелеолог. Прокладати шлях у Кришталеву продовжили тернопільські спелеологи, бо їм було ближче їздити. Савчина тоді називали оптимістом, адже він мріяв знову знайти “свою” печеру, хоча вважалося, що шукати вже нема чого. “Нам місцеві хлопчики показали на вхід. Кажуть: там ще може бути печера. Ми пішли, попробували влізти – не влізли. Було дуже низько, вузько. І дощ почав падати. Потічок тік в печеру, туди, під землю. І нам не було, як туди залізти”, – пригадує чоловік.

Відкриту печеру назвали на честь її першовідкривача – Оптимістична. Кремезний боксер проліз у малесенький отвір і проповз 150 метрів. “Ми ще не знали, що ми відкрили таку гігантську печеру. Ми думали, що це так, чергова. Радість була – не опишеш словами. Так, досі пам’ятаю”, – зізнається Савчин. За 50 років у печері побували спелеологи зі всієї Європи, разом розвідали 260 кілометрів ходів – і це не межа. Оптимістичну вже називають найдовшою печерою Євразії.

Послідовники Савчина з клубу “Циклоп”, назву якому Мирон вигадав через ліхтарик на лобі, продовжують розвідку підземелля. Сам першовідкривач цієї печери вже вирішив, що туди він більше не повернеться. Тепер він має у саду брили з Оптимістичної, а також спогади. “Красиво – не те слово. Туди важко зайти, але гра варта свічок”, – стверджує він.

Кореспондент ТСН Оксана Муляр

Коментарі вимкнені.