Злочинна діяльність спецгруп МДБ на Тернопільщині

У Бучацький РВ МДБ від агента «Зірка» прийшло письмове повідомлення про те, що жителька села Бариш Бучацького району Тернопільської області ім’я якої Марія, підтримує постійний зв’язок з керівником відділу пропаганди, надрайоновим обласного Проводу  ОУН, кличка якого «Данко». Агент «Зірка» мала вже великий досвід роботи і була завербована в агентурну сітку РВ МДБ ще у липні 1944 року. У своєму доносі від 03 квітня 1946 року вона повідомила про постійні зустрічі між Марією та «Данком». Але сама так і не змогла встановити контакт з Марією. Розглянувши її повідомлення РВ МДБ дало вказівку спецгрупі, яка в цей час очолював агент «К». Ця група вже на другий день прибули в село Бариш під видом бійців оунівського надрайонованого СБ ОУН щоб розшукати Поприцьку, жительку цього села, яка безпосередньо зв’язана з Марією і допитати її.

Така спецгрупа при РВ МДБ була створена у липні 1945 року з місцевих «стрибків» та колишніх членів ОУН, які пішли на шлях зради. У цій спецгрупі було і декілька енкаведистів, які вміли відмінно розмовляти українською мовою і володіли навиками діяльності повстанців. 05 квітня 1946 року спецгрупа у ночі прибула в село Бариш і зайшла до жительки Поприцької, заявивши її що хочуть перевірити  особисто, бо підозрюють у співпраці з РВ МДБ. Вона повинна чесно у всьому признатися і дати деякі пояснення на інші питання. Поприцька заявила, що на шлях зради вона не йшла і готова доказати свою активну роботу в ОУН і готова відповісти на любі питання. Вона сказала що з 1943 року є членом ОУН і на цей час є станичною села Бариш. Вона назвала всіх учасників з ОУН в селі і в тому числі назвала Марія. Тоді спецгрупа відпустила Поприцьку як «провірена» в СБ ОУН і пішли до Марії. Її забрали в ліс де представилися як обласний провід СБ ОУН і розпочали її допитувати. Марія сказала, що в ОУН вона з січня 1944 року і має кличку «Берізка» і перебувала до 1945 року на нелегальне положення. В травні 1945 року за вказівкою районного проводу ОУН легалізувалася і виконує обов’язки зв’язкової і інформатора керівника пропаганди Бучацького надрайонованого проводу ОУН «Данко». Вона назвала також ще таких повстанців «Ігор», «Голуб», «Крук», «Василь», «Тихий». Тоді спецгрупа оформила протокол допиту Марії, де «Берізка» декілька раз розписалася після закінчення допиту і її вже тоді відпустили. Як тільки вона збиралася вже йти розпочалася стрілянина. Це напали енкаведисти з Бучача. Постріли, крик, падають «вбиті»  що її допитували і енкаведисти заарештовують  Марію і разом захватили протокол допиту з її підписами. Після нападу енкаведисти доставили «Берізку» до Бучача і знову розпочали допитувати. Вона підтвердила всі на допиті  свої зізнання і ще додатково 18 учасників оунівського підпілля.  Тоді її завербували в агенти МДБ і вона почала виконувати вказівки по розшуку повстанців ОУН Буцацькому районі.

Відповідна спецгрупа РВ МДБ була і в Буданівському районі. До МДБ Тернопільської області поступила в письмовій формі інформація, що жителька села Кобилівка Буданівського району Тернопільської області Шкварок Стефанія Василівна підтримує постійний зв’язок з заступником керівника одного із референтур Крайового проводу ОУН  з «Євгеном». Для перевірки цих даних була використана спецгрупа під видом повстанців. Отримавши відповідні вказівки спецгрупа під видом зв’язкових обласного проводу ОУН в кількості трьох членів прибули у ночі 5 березня 1946 року в село Кобилівка і конспіративно викликали з хати Стефанію і повідомили, щоб  вона організувала зустріч з «Євгеном» для вручення йому термінових і особливо секретних документів. Шкварок повідомила, що вона не зможе повідомити, бо з невідомих її причин вже довгий час не має з ним ніякого зв’язку і її нічого не відомо про «Євгена». Але її відомо, що під чужим прізвищем проживає колишній керівник відділу пропаганди Чортківського окружного Проводу ОУН «Гнат», який у 1945 році легалізувався по завданню підпілля і тепер проживає вже тут в селі, та постійно підтримує зв’язок з «Євгеном». На основі цих даних спецгрупа встановила що дійсно в селі Кобилівка, під прізвищем Галатпроживає і працює бухгалтером місцевого спиртзаводу. Ще рік тому він був керівником відділу пропоганди Чортківського окружного проводу ОУН. 08 вересня 1946 року в село прибула група енкаведистів і провела перевірку та заарештувала «Гната». Його допитували у Буданові, де він на допиті дійсно признався що він є Петренишин, член ОУН з 1941 року. У вересні 1945 року був сильно поранений, вилікувавшись за вказівкою ОУН легалізувався. Тепер підтримує зв’язок з референтом пропаганди Чортківського окружного проводу та Тернопільського, їхні клички «Єней» і «Богдан», а також з бувшим керівником пропаганди Чортківського окружного  проводу «Андруєм». На допитах «Гнат» також сказав, що з перечислених керівників ОУН, він підтримував зв’язок у письмовій формі до останніх днів з багатьма керівниками пропаганди Крайового Проводу ОУН. Через декілька днів «Гнат» дав згоду на співпрацю, як агент РВ М ДБ і використовувався для виявлення і ліквідації оунівського підпілля в Тернопільській області.

У Чортківському районі при активній діяльності агента РВ МДБ «Шофера» був завербований під псевдо «Гай» активний оунівський нелегал, який мав великий зв’язок з районним керівництвом ОУН. У 1946 році обласне керівництво МДБ Тернопільської області дало йому вказівку знищити керівника районного проводу ОУН «Бурого». 18 квітня 1846 року агент «Гай» зустрівся з «Бурим» і повстанцем «Польовим». Це була ніч і по дорозі в село Капустинці Чортківського району при великому дощі, чергою з автомата вбив їх. Щоб замести сліди агента «Гая»  згідно розробленого плану в РВ МДБ через пів години з села Капустинці прибула група енкаведистів, які запустили ракети і відкрили вогонь іменуючи перестрілку і потім забрали трупи повстанців, будь- то вбитих енкаведистами при затримані. Після цих подій «Гай»  зустрів ще одного районного керівника ОУН Чортківського району «роту» і розказав йому, як на них напали більшовики і вони довго відстрілювалися та втекли. «Польового» застрілили, а «Бурий» поранений і тепер підліковується у схроні. Через місяць буде здоровий і зможе дальше воювати. «Гай» запропонував «Роті» відвідати «Бурого» і впевнитися, що він живий. Вони у ночі пішли в село Улашківці і «Гай» вибрав момент та пострілом з пістолета вистрілив в «Роту». Через годину він звітував вже енкаведистам про свою виконану роботу. Оперуповноважений Чортківського РВ МДБ заявив що протягом місяця  «Гай» вчинив «героїчний подвиг» вбивши трьох ворогів радянської влади.

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.