Чортківські лікарі успішно лікують інсульт та здійснюють заміну суглобів

Ще декілька років тому інсульт вважався невиліковним захворюванням. Фактично це – друга причина смертності після ішемічної хвороби серця, яка призводить до вищого рівня інвалідності. І ось тепер тромболітична терапія ішемічного інсульту, що проводиться на базі Чортківської центральної комунальної районної лікарні, вже стала рутинним методом лікування. Називається це процесом розширення тромбу під впливом введеного у кров’яну систему ферменту.

На базі Чортківської ЦКРЛ такий тромболізис вже проведено трьом пацієнтам з ішемічним інсультом з добрим регресом неврологічної симптоматики, – йдеться на сайті ЧортківСіті. Простіше кажучи, люди після відповідної процедури та реабілітації у неврологічному відділенні Чортківської ЦРЛ майже повністю одужують. Очевидним прикладом є жителька Чорткова Дарія Сулима (на фото) та інші, які тепер почувають себе цілком нормально. Це, зі слів завідувача неврологічного відділення Степана Стефанчука, сталося завдяки міському голові Володимиру Шматьку та депутатському корпусу міської ради, які виділили кошти на препарат. Його ціна – близько 30 тисяч гривень.

На жаль, тромболізис в Україні залишається недоступним методом лікування для більшості пацієнтів через доволі високу вартість лікування. Однак державна програма боротьби з інсультом передбачає забезпечення цим чудо-препаратом лікувальних закладів країни. Завдяки цьому лікарі неврологічного відділення нашої лікарні тепер мають можливість провести тромболітичну терапію.

Людина з інсультом, яка отримає кваліфіковану допомогу протягом перших 4,5 години, має доволі багато шансів повернутися до повноцінного життя. Лікарі наголошують на необхідності обізнаності громадян з первинними ознаками інсульту. Це: порушення мови, асиметрія обличчя, запаморочення, порушення зору, раптова слабкість та оніміння кінцівок. У випадку виявлення хоча б однієї з цих ознак просять негайно телефонувати на «103».

Ще одним досягненням чортківської медицини є ендопротезування кульшових суглобів. Від січня 2018 року травматологи Євген Швець, Андрій Нагірний, Андрій Ружніцький, Володимир Маковський та анестезіолог Олег Гуменюк провели близько вісімдесяти таких успішних операцій.

Є часткове та повне протезування. При однополюсному протезуванню замінюють стегнову голівку зі збереженням кульшової западини. Тотальне – складна операція, під час якої видаляється хрящова тканина та субхондрональна кістка, а потім встановлюють ендопротез за цементною або безцементною технологією.

Варто зазначити, що планове протезування кульшових суглобів є необхідним у тому випадку, коли відновити функцію суглоба консервативним способом неможливо. Пацієнтам похилого віку зазвичай роблять однополюсне протезування, позаяк дана операція є щадною та із меншою вартістю матеріалу. При двополюсному доведеться заплатити більше, проте все залежить від виробника імплантату.

Популярністю користуються ендопротези вітчизняного виробництва. До речі, лікарі травматологічного відділення Чортківської ЦРЛ пройшли стажування у Запорізькому медичному університеті на базі клініки «Мотор Січ» під керівництвом завідувача відділення травматології Вадима Чорного. Тепер свої знання та навички впроваджують у реальні справи.

Провідний лікар-травматолог Чортківщини Євген Швець каже, що у перспективних планах є операції із заміни колінних та плечових суглобів. Розвиток медицини продовжується. Але як би там не було, нашим лікарям треба віддати належне: без їхньої наполегливості, уміння, бажання вчитися та працювати не вдалося б досягнути теперішніх результатів.

Михайло Опиханий

 

Коментарі вимкнені.