“Мама” для п’яти тисяч немовлят
Не одній сім’ї вона допомогла збагатитись щастям. Саме з її допомогою матері отримують свій найдорожчий скарб – свої коханих діток. Її золоті руки допомагали тамувати біль у такі нелегкі і водночас щасливі миті напередодні появи коханої кровиночки на світ…
Вона, Шило Ліна Віталіївна, талановитий лікар акушер-гінеколог, прекрасна жінка і дивовижна людина.
За роки своєї роботи в медицині вона стала «мамою» для п’яти тисяч немовлят!
– Це відчуття не притупилось з роками… Всі роки, після того як чула плач новонародженого немовляти, на мої очі навертались сльози щастя… – зізнається Ліна Віталіївна. І мов в підтвердження – дві-зірочки сльозинки блиснули в куточках її добрих очей.
Бажання працювати в медицині виникло у Ліни Віталіївни ще в дитинстві. Вже тоді вона заходила у пологовий будинок, де працювала мама подружки, як у храм. Тож не дивно, що дівчинка Ліна, яка народилась і зростала у м. Теофіполі, що на Хмельниччині, закінчивши школу із золотою медаллю, вступила у медичний інститут. До слова, їй пощастило стати випускницею першого випуску нашого тернопільського тоді ще інституту (1957-1963 рр)!
На останньому курсі навчання Ліна Віталіївна вийшла заміж за свого одногрупника, разом вони поїхали на роботу у м. Золотий Потік. Це були складні повоєнні роки, фахівці були потрібні всюди.
Та у 1968 році чоловіка Івана Миколайовича перевели у Тернопільську обласну лікарню, де до сьогодні працює лором-отоларинологом. А Ліна Віталіївна, довчившись у клінічній ординатурі, стала на шлях роботи з жінками. Займала різні посади, та, як зізнається, найбільше їй полюбилась акушерська справа.
Перші пологи вона прийняла ще в Золотому Потоці. З тих пір усвідомила, що головне – співпраця з акушерками, а ще – спокій і врівноваженість у будь-якій ситуації. Маючи практичні навики, здобуті в районі, тут вже їх відшліфовувала. Багато чим завдячує Надій Романівні Рижак, професіоналу з великої літери.
Траплялись різні ситуації, не всі пологи закінчувались благополучно. І за них не перестає боліти серце у лікарки. Пояснює:
– Зараз мертво народження або народження хворих дітей частішає. Екологія, імунітет – це важливі фактори для здоров’я і жінки, і немовляти. Однак найчастіша проблема – різні інфекції, які передаються статевим шляхом. Вони вражають внутрішні органи дитини, коли ще та знаходиться в утробі матері… Значно легше з ними боротись стало, коли доступним стало УЗД (вкінці 80-х років), але тоді ситуація була дещо іншою…
А ще пригадує, що найвища народжуваність спостерігалась у 60-70-ті роки. Потім кількість новонароджених дещо зменшилась. А от зараз, з появою державної допомоги для матерів, цей показник дещо підвищився. Однак і лікарі усвідомлюють сумну статистику – чимало «матерів» зважуються на пологи якраз заради грошей, і, схоже не усвідомлюють, що дитина потребуватиме уваги і надалі, коли коштів надходити не буде…
Восьме березня – родинне свято
– Восьме березня для мене – символ початку весни: пробудження природи і всього живого в ній, теплих, нових почуттів та сподівань.
А для нашої сім’ї – це родинне свято. Сьомого березня 1964 року у нас народився син Олександр, а восьмого березня 1972 року – донька Наталочка.
Добре пам’ятаю той день, коли після пологів мене перевели в палату, а там на тумбочці на мене вже очікував розкішний вазон з першими весняними примулами. Цю мить, цю свіжість і чудовий аромат квітів я відчуваю до сьогодні. Це був подарунок від мого чоловіка…
Та це короткі спогади про родинне щастя – Ліна Віталіївна, хоч і вважає найголовнішим в житті свою родину, однак робота – майже на тому ж щаблі.
Завжди уважна до своїх пацієнток, вона ніколи не дозволить собі грубо відповісти на запитання, чогось не пояснити. Кожного разу подає руку вагітній жінці, яка піднімається з кушетки (знаю це на власному досвіді). Спокійна, врівноважена, Ліна Віталіївна завжди знайде добре слово для всіх жінок, які знаходяться у цьому трепетному стані.
«Людина має сенс життя до тих пір, поки вона допомагає іншим»
– Моя віра – в добро: не потрібно боятись його творити і терпляче зносити всі випробування, які дає нам Бог на життєвій ниві!
Щастя для мене – дарувати радість сім’ям. Коли в дітей все гаразд, коли вдома все добре. Коли на душі спокійно і тепло – оце і є справжнє щастя.
І щоб постійно перебувати у стані щастя, людині потрібно не накопичувати неприємності, не носити в собі негатив, не зводити рахунків з кимось і не заздрити – просто творити добро.
Мрію, щоб онуки виросли достойними людьми, щоб любили людей, щоб були здоровими і милосердними, щоб їм вільно жилось в своїй Богом даній країні.
Моє кредо: «Йдучи життям не сій пустих ідей. Трудися скромно, поки сил забракне. Тримайся за життя любов’ю до людей»
А жінкам бажаю – бути острівцем миру, спокою, сімейного затишку і родинного щастя серед хвиль сьогоднішнього розбурханого моря…
Ліна Віталіївна майже пів століття (48 років) віддала своєму покликанню – роботі із жінками, зі всіма їхніми радостями та бідами… Та найдовше працювала у пологовому будинку №1, що на вул. Замковій. Хоч і колектив був чудовим, і роботу свою виконкувала гідно і самовіддано – втрата улюбленої сестри, яка трапилась минулої зими, вивела її з робочого строю на якийсь час. Це була жахлива трагедія для Ліни Віталіївни – втрата рідної людини. І з роботою в пологовому будинку також довелось попрощатись…
Та її гостинно прийняла до себе клініка “Медікус”, що вкотре підтвердило, що чудові фахівці потрібні всюди і завжди незалежно віку. Головний лікар “Медікуса” Швед Андрій Миколайович, який до слова став цьогоріч “Людиною року”, запросив Ліну Віталіївну на роботу до клініки, і тепер саме тут ви можете знайти її незмінну посмішку та почути доброзичливі поради.
Розмовляла Оля Терещук
Дійсно, чудовий і дбайливий лікар. Таких є дуже небагато!
А це насправді моя бабуся!!!Я нею пишаюсь!
Ліна, воно й не дивно, що ви нею пишаєтесь:)
Я пишаюсь навіть тим, що просто знайома з Ліною Віталіївною:)