Йонас Охман: «Якщо «Україна – це Європа», то, трясця, будьте європейцями!»

Йонас Охман (позивний “Панда”) – шведський кінодокументаліст, журналіст, один із засновників міжнародної волонтерської організації BLUE/YELLOW, тривалий час живе у Литві, – цими днями 27-ий раз в Україні (від початку бойових дій на Сході нашої країни). Цього разу він вперше побував у Тернополі. В рамках візиту Йонас спілкувався з місцевими волонтерами, дещо про свої плани розповів журналісту “Погляд”. Пропонуємо до уваги читачів нотатки з цієї розмови. 

“Майже вся українська влада – або ідіоти, або корумповані, або корумповані ідіоти”

Ми (Міжнародна волонтерська організація BLUE\YELLOW – ред.) продовжуємо роботу зі свого боку – Прибалтики, зокрема Литви. Власне, налагоджуємо співпрацю з різними волонтерами та організаціями Європи, Прибалтики, Скандинавії, США, Канади.

Багато спілкуюся з офіційними представниками влади України на різних рівнях, але досі не розумію: як в країні, де два роки триває війна, до цих пір так багато серйозних проблем? Майже вся влада – або ідіоти, або корумповані, або корумповані ідіоти. Таке враження, що бажанням деяких тутешніх можновладців є утримувати в Україні статус-кво – ні туди, ні сюди. Що, вочевидь, корисно і Росії, і українській владі. Доволі чіткою бачу тактику Росії – вона намагається залякати, всіма засобами утримувати напругу.

Що треба робити вже і зараз

Зараз 100-відсотково потрібно ізолювати Росію не тільки від України, а й від Європи, світу загалом, як Північну Корею, до якої ця держава-агресор великою мірою схожа: жодних стосунків, жодного бізнесу! В кінці кінців світ це зрозуміє, але через певний час, коли ситуація буде ще гіршою.

Українці повинні брати справу у свої руки і по-іншому, креативно думати, як виживати, як відібрати Крим і Донбас.
Розумію, що доля України зараз у моїх руках. Що робить моя організація: збираємо українські продукти, які, з одного боку, плануємо представити на експорт в Європу, з іншого – аби країна на цьому заробила і стала на ноги. Час піднімати репутацію України в Європі. Однак, головна проблема в тому, що українці можуть і вміють виробляти товар за європейським ґатунком, але до кінця не вірять у свої можливості.

Якщо “Україна – це Європа”, то, трясця, будьте європейцями! Я, приміром, європеєць на 100%. Наведу приклад: оця хустинка у мене на шиї – деталь гардеробу Шведської армії, якій вже 30 років, але вона в ідеальному стані, так само куртка – шведського виробника. Це продумані, якісні речі, які мені не соромно одягати. Українцям слід теж працювати над тим, щоб “Made in Ukraine” звучало круто. Треба думати про час, який настане після війни, вже.

Я багато розмовляю з політиками в Європі, зокрема в Скандинавії – від консерваторів до соціал-демократів. Здається, що політика в Україні – це розподіл влади між феодалами. До того ж, в Україні немає жодної нормальної профспілки, зате є безліч незрозумілих організацій. А нормальна профспілка – це вагомий фактор щодо захисту прав людини, їхньої щоденної впевненості в державі, де живуть. Треба сконцентруватися на тому, як “виростити” повноцінний малий і середній бізнес в Україні.

Українці не розуміють, для чого сплачують податки, що є психологічно небезпечним явищем. Як швед, я розумію, на що моя країна витрачає мої гроші і наскільки вони важливі.

Зі свого боку я намагаюся допомагати Україні, тому що відчуваю це своїм обов’язком. Хоча у мене теж є свої проблеми, приїздити сюди витратно за часом, фізично, фінансово. Але, знаю, що повинен продовжувати це робити, бо по-іншому не виходить.

Йонас Охман та волонтер Логістичного центру допомоги бійцям АТО (м. Тернопіль) Тарас Герман з донечкою під час зустрічі у Тернополі, 22 травня 2016 року.
Йонас Охман та волонтер Логістичного центру допомоги бійцям АТО (м. Тернопіль) Тарас Герман з донечкою під час зустрічі у Тернополі, 22 травня 2016 року.

Росія і її “єврофобний план”

Зараз литовською мовою пишу коментарі для литовських газет. Є бажання і запит писати англійською і російською про проблеми і теми, пов’язані з конфліктом Росії і України. Але зараз для цього мені бракує часу.

Мені дуже не подобається, як американці сприймають “українську ситуацію”. Власне, не зовсім правильно, хоч і краще, ніж було, скажімо, рік тому. Треба розуміти, що “українська ситуація” – європейська, а не американська проблема. Для Путіна найголовніша загроза – Європа. Історично склалося, що стосунки між Росією і Європою завжди були “слизькою” темою. Зараз Росія черговий раз реалізує “Єврофобний план”: росіяни начебто зневажають так звану Гейропу, натомість не цураються їздити на європейські курорти, купувати європейські речі – це парадокс!

Україна, яка висловила своє впевнене “за” щодо Європи, знаходиться на межі Росії і Європи. Росіяни, які сприймали Україну “майже-Росією” отримали важкий удар по ідентичності. У цьому сенсі Україна вже переможець, Росія ж програла.

Я давно зрозумів: Україна переможе, але це потрібно довести. З цього приводу за півтора року побував в Україні 27 разів. Кожного разу, пересікаючи кордон, бачу як Україна стає яскравішою, більш зрозумілою, прогресивнішою.

Сьогодні (22 травня – ред.) я вперше в Тернополі. Дуже красиве місто, дружні люди зі справжнім українським характером. Але і тут помітна загальноукраїнська депресія, люди невпевнені у майбутньому…

Від автора. Ми познайомилися з Йонасом Охманом у жовтні минулого року в Вільнюсі, коли я робила матеріали про литовських волонтерів (про цю зустріч є текст на “Українській правді”. Це – людина, яка вірить в Україну як Європу, а свої слова аргументує конкретними, численними вчинками на різних рівнях Європи, Америки. Вірю, його “План Панда” спрацює! І, звісно, дякую за все, що Ви, Йонасе, робите для моєї країни, забуваючи при цьому про свою втому, улюблені заняття etc.
Ірина Юрко.

Коментарі вимкнені.