11 жовтня в Кременці розпочнеться Мандрівний фестиваль Docudays UA

У жовтні стартує XV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цього року найцікавіші документальні стрічки про права людини побачать мешканці понад 200 міст і містечок України. Традиційно Мандрівний Docudays UA триватиме до кінця грудня й завітає до 22-х областей України: Київської, Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Луганської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської, Чернівецької, Тернопільської, Волинської, Донецької, Житомирської, Харківської, Вінницької, Одеської, Сумської, Закарпатської, Рівненської та Хмельницької областей. Перші покази відбудуться у Тернопільській області.

Розпочнеться Мандрівний фестиваль Docudays UA 11 жовтня в Кременці. Кременецький музей в ролі регіонального партнера планує показ декількох документальних стрічок в м. Кременець. Графік показу фільмів буде опублікований після остаточного погодження з організаторами. Під час відкриття фестивалю в Кременці в музеї на зібраних за останіх два роки матеріалах запрацює виставка “Фестиваль Docudays UA 2016-2017”. Серед майданчиків для показів і обговорень фільмів – місцеві кінотеатри, будинки культури, школи й вищі навчальні заклади, кіноклуби та креативні простори, книгарні, бібліотеки, а також установи пенітенціарної системи. Важливою складовою заходів є дискусії, під час яких глядачі й глядачки матимуть нагоду поспілкуватися з режисер(к)ами стрічок, запрошеними правозахисниками(-цями), діяч(к)ами культури.

Головна тема цьогорічного фестивалю має назву «Рівні рівності» та присвячена суспільним викликам, пов’язаним з поняттям рівності. Це пропозиція подискутувати про поширені стереотипи та визначити, як сповідувати практики рівності в нашому повсякденні, зрештою – «виміряти» рівні рівності. Ключова кінопрограма присвячена групам людей, які найчастіше стикаються з нерівністю, зазнають дискримінації в суспільстві та є недостатньо репрезентовані в медіа. Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання нерівності з різних позицій – не лише через кіно, а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи, дискусії.

Фільм «Сільвана» (режисерки Міка Ґустафсон, Олівія Кастебрінґ, Крістіна Тсіобанеліс) простежує життя шведської реперки Сільвани Імам, чиї тексти спрямовані проти всіх форм пригноблення, від андеґраундної артистки до ікони. «Моє тіло – політичне» від режисерки Аліси Ріфф порушує питання про бразильську трансґендерну спільноту і її політичні диспути. Фільм «Мовчазна війна» (режисерка Манон Луазо) розповідає історії жінок, що постраждали від зґвалтувань, скоєних прибічниками сирійського режиму Башара аль-Асада. У стрічці «Зворотний бік усього» режисерка Міла Турайлич оприявнює минуле однієї сербської родини й розглядає питання про обов’язок кожного покоління боротися за своє майбутнє. Фільм «Вихідний» (режисерка Жанна Максименко-Довгич) – це портрет південного українського міста, мешкан(к)и якого перебувають у пошуку ідентичності на тлі нової війни й тектонічних змін у країні. Про доньок, дружин та матерів членів грецької неонацистської партії «Золотий світанок» розповідає стрічка «Дівчата “Золотого світанку”» (режисер Ховард Бюстнес). Історії людей, що вже 40 років ходять у школу для дітей із синдромом Дауна, але прагнуть більшої свободи та незалежності – у фільмі «Дорослі» (режисерка Майте Альберді).

Програма Мандрівного фестивалю також включає стрічки, що отримали нагороди на Docudays UA-2018 у Києві. Фільм «Явних проявів немає» (режисерка Аліна Горлова) простежує шлях жінки, яка повернулася з війни, від початку її реабілітації до виходу на роботу. Стрічка перемогла в номінації DOCU/ПРАВА, а також отримала приз від Української Гельсінської спілки з прав людини та від видання Current Time. До програми фестивалю входить фільм-переможець національного конкурсу «Вєаюфром»  Дмитра Лавриненка і фільм-володар спеціальної відзнаки в програмах DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО, а також премії імені Андрія Матросова «Гірчиця в садах» Пьотра Армяновського.
Фільм-спостереження за життям 10-річного Олега та його бабусі Олександри в селі на лінії фронту «Віддалений гавкіт собак» (режисер Сімон Леренґ Вільмонт) отримав приз глядацьких симпатій на Docudays UA-2018. Крім того, стрічка озвучена тифлокоментарем, що робить її доступною для незрячих глядачів та глядачок.
Спеціальний показ Мандрівного Docudays UA
Стрічка «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» видатного американського режисера Фредеріка Вайзмена зазирає за лаштунки одного з найвеличніших сховищ знань у світі й показує глядачеві місце гостинності, культурного обміну та навчання. Крім показів фільму, протягом Мандрівного фестивалю відбудуться дискусії щодо функції й ролі публічних бібліотек у сучасному українському суспільстві. Обговорення трансформаційного потенціалу українських бібліотек та їхніх можливостей для локальних спільнот пройде в 10-ти містах за участю експертів та експерток.Правозахисні акції Мандрівного Docudays UA

Обговорення фільмів відбуватимуться в партнерстві з Кампанією проти дискримінації за участю її експерток та експертів. Також Кампанія проти дискримінації проведе тренінги для поліцейських щодо теми недискримінації в роботі поліцейських та протидії стандартам розслідування злочинів на ґрунті ненависті. Поза тим, відбуватимуться лекції та воркшопи в рамках Кампанії проти булінгу, розпочатої Міністерством юстиції в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» за сприяння Національної поліції України й орієнтованої на дітей та їхніх батьків.

Партнерами фестивалю в областях України є 49 провідних молодіжних, громадських і правозахисних організацій та 186 кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Детальніше з програмою регіональних показів можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Мандрівного фестивалю Docudays UA – www.traveling.docudays.ua.

Мета Мандрівного фестивалю
Сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.
Місія Мандрівного фестивалю
Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися найталановитіше та найактуальніше документальне кіно з усього світу. Таким способом сприяємо розвитку критичного мислення, формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності. Реалізуючи нашу місію, також сприяємо популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.
Фестиваль – неполітичний і некомерційний.
Організатори
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Громадська організація «Південь»
Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»
ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»
Партнери
Державне агентство України з питань кіно 
Міжнародна мережа кінофестивалів з прав людини
Кампанія проти дискримінації 
Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проходить за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства США в Україні та програми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою в Україні в партнерстві з EUNIC – Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу.

Коментарі вимкнені.