Де на Тернопільщині ще посміхаються

Згідно з правописом лемківського діалекту – Миколай Фучыло – гуморист з с. Остап’є Підволочиського району (переселений в рамках операції «Вісла» з с. Воля Нижня Сяноцького повіту, Львівського воєводства у Польщі). Цього миловидного дідуся зустріла у затінку на фестивалі «Дзвони Лемківщини» у Монастириськах, який цими днями відбувся ушістнадцяте. Пан Микола скромно пропонував на продаж авторську книгу «Вундер Кінд од Сянока» з лемківськими гумористичними оповідками.

— Будучи на пенсії, немає чим особливо займатися, — розповів нашому кореспонденту Микола Фучило. — Світ довкола сумний, тому намагаюся додати в буденність трохи усмішки. Вигадувати особливо не треба, нотую цікаві кумедні репліки сусідів, перехожих. Наразі видав одну книжку гумористичних текстів, завершую другу.

Пропонуємо Вашій увазі, дорогі читачі «Погляду», лемківську гумореску «Перепис на торт», яку записав Микола Фучило.

«Єдного разу жена гварит до мужа: «Ваню, вчера по радию преказали рецепту, як печы торт, і повідали, жи тот препис гнескы о десятій годині будут зас предавати, то жебы-с тото вшытко преписав».

Ваньо пішов на ярмак, купив сой радийо (бо дома не мав!), і кед пришла тота година, то включыв радийо. Але, розумите, не мав такой вправи, як тото радийо включати, то попав одраз на дві стаціі – Варшаву і Краків. З Варшавы передавали ранкову гімнастику, а з Кракова – як печы торт. Ваньо, єднак што лем зачув, тото вшытко списував:

— Ітак: «Підняти руки горі…, положити шклянку мукы на плечы і зробити тото шіст раз. Скоро вдихнути… півстоловой лыжкы порошку до цясток і прецьідити до горнятка».

Позір! Положыти-ся горі знач на підлозі, розтавити широко ногы і … быти білкы яєць до тых пір, докля не зробит-ся піна. Вштурити ногы… до пеца…, дыхати свобідно, почекати, покля ся не зарумянит… Вывлечы тото з пеца… Іщи раз глибоко вдихнути… протерти шорсткым ручником… і подавати до іджыня…

Велького апетиту, міцного здоровля жычат вам Варшава і Краків. Красьні дякуємо, же сте нас вислухали. До спотканя!

Записала Елла Довгань.

Коментарі вимкнені.