Хто володів Тернополем, як приватним майном

«Тернопіль і аристократи» – перша із циклу «Тернополезнавчих зустрічей» з істориком Володимиром Окаринським, відбулася нещодавно у книгарні «Є». 
– Тернопіль належав тому, хто народився в правильний час у правильних батьків, – пояснює історик.
303 роки, а саме з 1540 по 1843 рік, Тернопіль «кочував» від Тарновських до Острозьких, Замойських, Конєцпольських, знову Замойських (вже інша гілка), Собєських, Потоцьких, Коритовських, аж поки австрійський король не надав Тарнополю статусу вільного королівського міста.
Володимир Окаринський розказав і навіть показав, як виглядала тогочасна знать та у які шати вбиралася. Виявляється, у Тернополі аристократів було так багато, що навіть слугами в найвищих князів були вельможі.
Найбільше для Тернополя зробив Ян Тарновський – заснував місто та надав йому магдебурзьке право – право на самоврядування. Була навіть власна Міська рада, що ділилась на Раду і Лаву. Лава виконувала функції справедливого суду.
Князь Василь-Костянтин Острозький заснував шпитальну фундацію, що, по суті, стала одним із перших в Україні братств, за його правління почали зводити церкву Різдва Христового.
Катерина Острозька разом із чоловіком Томашем Замойським заснували римо-католицький парафіяльний костел, синагогу на Подолі, вежу-дзвіницю Надставної церкви.
– А от Ян Собіпан Замойський був прихильником ККК: коні, карти, кобіти, – жартує історик.
Зняти стрес і розважитися місцева знать ходила у офіцерське казино, що розташовувалось на місці теперішньої Міської ради.
– Гріх не знати історію міста, в якому живемо, бо кому, як не нам, це має бути цікаво, – каже Юрко Матевощук.

Олена Грицишин,
студентка ТНПУ ім. В. Гнатюка

Soroka

Коментарі вимкнені.