Міліція у Тернополі зайняла місце рекету та „кришує” підприємців-вихідців з Кавказу

Попадин В.

Порядні люди не хочуть служити в сучасних правоохоронних органах, тож там працюють або корупціонери, або молоді непрофесіонали, розповів в інтервʼю Gazeta.ua відставний офіцер СБУ, голова комісії з питань законності та правопорядку Тернопільської міськради Богдан Попадин, коментуючи резонансне затримання місцевих високопосадовців міліції на хабарі.

Прокуратура, міліція і суди просякнуті корупцією, адже вже за потрапляння на службу туди треба дати хабара. Тож змінити систему роботи органів може лише повна перезавантаження системи, каже депутат.

― Те що затримали не простих оперів, а керівників обласного рівня свідчить про те, що це аж ніяк не підстава, а справжня, добре відпрацьована операція. Напевне, за цією командою СБУ слідкували з пів року. Можливо, навіть мали санкцію на прослуховування телефонів. Як тільки найшли заявника, з якого вимагали гроші, провели затримання „на гарячому”. Є всі підстави, щоб посадити. Та й фігуранти справи, що з податкової, що з обласної міліції, відомі на Тернопільщині з негативної сторони. Але я майже певен що зараз прокуратура почне „гасити” ситуацію. При потребі найдуть помʼякшуючі обставини, недоліки в документуванні. Є наступна інстанція – суд. Хороший адвокат, звʼязки і відповідна сума – визнають винними, але дадуть умовно.

СБУ менш корумповане ніж Прокуратура і Суд?

― Є хороший жарт, що прокурор, це підприємець, який починає справу з нульового капіталу. Але насправді не з нульового, бо в Тернополі щоб влаштувати випускника юракадемії в прокуратуру треба не менше 35 тисяч доларів. Раніше казали, що суддею можна стати, заплативши 35-50 тисяч, а тепер вже 70. Люди, які б мали бути прикладом чистоти, починають роботу з того, що дають хабар. Можете сказати, що „Кожна жаба своє болото хвалить”, але я скажу що СБУ ще не настільки прогнило. Хоча я не виключаю шо „СБУшники” беруть хабарі від затриманих на гарячому „даішників” чи якихось підприємців, але попри те, той же відділ „К” – по боротьбі з корупцією, показав свою роботу. Як буде після цієї справи – побачимо. Хлопцям можуть дати грамоти і подяки, але сказати щоб надалі не висовувалися і не чіпали „славну міліцію”.

Всі знають що хабарі дають повсюди, але затримують хабарників ті ж працівники СБУ рідко. Чому так?

― Ми мали старий, ще радянський Кримінально-процесуальний кодекс, і такий самий, не набагато кращий маємо теперішній новий. В цілому світі провокація хабара дозволена, а в нас ні. Щоб затримати хабарника треба мати заявника і ще й добре перехитрити людину – щоб на аудіозаписі дійсно звучало що він вимагає гроші, і дійсно така сума. Підприємці постійно скаржаться – податкова “грузить”, міліція “тисне”. А скажеш їм: напиши заяву – ні. Бояться і не вірять, що систему можна змінити.

Часом навіть заявник є, але затримання зриваються. Кілька років тому на Тернопіллі затримували прокурора районного рівня, то йому вдалося втекти на машині і викинути гроші – вже нічого не доведеш. Не знаю настільки такі випадки часті – про них ніхто загалу не розказує.

Наскільки корумпована міліція?

― Міліція, принаймні в Тернополі, зараз зайняла місце рекету. „Кришує” підприємців-вихідців з Кавказу тощо. Коли в 90-их я працював в СБУ, то ми з міліцією разом проти бандитів боролися – був чіткий фронт. Десь до 2000-их потрохи затихло. Хто з бандитів лишився – стали „порядними” бізнесменами. А зараз утворився і в Тернополі, і в Україні якийсь міліцейсько-бандитський мутант. Загальновідомий факт, що міліціонери по лікарнях і підприємствах створюють провокації хабара. Всовують комусь навіть 50 гривень, щоб потім „розвести” на гроші. Бо є вказівка – збирати касу.

На початку каденції міськради 19 грудня 2010 року мене запросили на День міліції. То там в залі середній вік міліціонера був 23-25 років. „Зубрів” з досвідом – 5-8 чоловік. Плинність і нестача кадрів колосальні. З 76 дільничних інспекторів, які мають бути в Тернополі, є 34 чи 38. Люди, які йдуть туди з відкритим серцем і бажанням служити державі і українському народу, потрапляючи в такі умови, що за рік-два пишуть рапорти на звільнення. Лишаються ті, хто боїться себе в інших сферах реалізувати, або ті, хто живуть як в радянському анекдоті: „дали свисток, дали пістолет, то навіщо мені зарплата”.

Як можна змінити систему?

― Хороший приклад показували в фільмі про комісара Катані. В Італії в 70-их роках також не могли побороти корупцію і мафію. Тоді за раз просто звільнили 300 генералів. Дали їм пенсію і просто усунули від служби. В нас треба провести щось подібне, але поки править „Сімʼя” я не бачу можливості змін, бо влада на таких генералів сама опирається.

Андрій ЯНОВИЧ

-1 thoughts on “Міліція у Тернополі зайняла місце рекету та „кришує” підприємців-вихідців з Кавказу

  • 14:55 | 13.07.2013 о 14:55
    Permalink

    Нема про що говорити. Ті на кого покладено пильнувати законність самі систематично законність і порушують. Яскравий приклад замаху на національну безпеку держави. Отже на сьогодні всі питання до СБУ. Ця служба нарешті повинна запрацювати.

Коментарі вимкнені.