Навіть таке буває: у Тернопіль привезли сни українців 2012 року


Днями файномістянам презентували експозицію, яку її автор Іван Семесюк називає «міченою картою», адже цей галерейний проект створено ще у 2012-му (не дуже свіжий якби). Йдеться про виставку політичного текстилю «Ukrainian dreams».
Серед експонатів – невеличкі подушки із символічним зображенням, обрамлені рушником з українською вишивкою. Подушка відкриває зміст англійського слова «dreams», тобто сни, в яких, за словами Івана Семесюка, українці перебували у 2011-2012-му роках. Рушник, ясен пень, означає традицію.

— У 2012 році у мене були дивні передчуття про наближення струсів, внаслідок яких українцям доведеться зробити вибір щодо власного культурного коду, — розповів п’ятничного вечора прихожанам галереї «Бункермуз» Іван Семесюк. У руках митець тримав склянку з алкогольним вмістом, яку час від часу перехиляв. — «Ukrainian dreams» – символізує майже брежнєвський застій в Україні 11-го і 12-го років другого тисячоліття. Здавалося, що Янукович вічний тут. Я навіть подумував оформити «карту поляка» і чкурнути звідсіля. З іншого боку в той час спостерігалася, особливо в столиці, ініціативність андеграунду. До слова, художники – не надто ініціативні люди, їм легше померти, ніж зробити якесь конкретне діло. А тоді почали з’являлися хвилі нових імен у музиці, літературі, серед художників, які теж відчували наближення чогось масштабного. Так з’явилися «Українські сни», які в той час мало хто зрозумів. Приміром, подушка з бандерівським прапором у 2012-му і тепер сприймаються по-різному.

Ключова робота виставки «Ukrainian dreams»  – неоромантична картина «Архіпелаг «Україна», створена одразу після Нового 2005 року, по завершенню Помаранчевого майдану. За словами автора, це обличчя символізує Україну, як зграю дикунів, яких дуже легко знищити.

Серед новіших за часом — «Бандерики – зворушлива хунта». У Тернополі їх всього чотири, хоча є більше. Це — ручна вишивка. Однак рушники виконані друком на тканині. Це так звані нові герої на ім’я Бандерики – завзяті звірятка, що спустилися зі своїх затишних Психопатських гір у вітчизняні реалії. Спочатку вони надихають на зрушення, потім на заворушення, а згодом беруть добірного москаля і загортають його у фольгу справедливості. Як зазначено в описі цих експонатів, «створено цю колекцію художніх переконань одним здібним укропом на радість вільним людям землі. Бандерики дратують ватників, поліпшують карму людським істотам, розлякують дикунів, надають зваженої громадянської люті, пожвавлюють загальні перспективи та надають звитяги. Добирайте бандериків, шановні виробники і споживачі сьогодення!».

Ірена Кропива.

Фото автора.

Коментарі вимкнені.