Велика двадцятка створила критерії замірювання світу

У результаті запеклих дебатів 20 провідних та нових індустріальних країн уперше домовились про критерії оцінки стану світової економіки. Щоб залучити до домовленості Китай, G20 довелось піти на його ультимативні вимоги.

Міністри фінансів та глави центробанків двадцяти провідних індустріальних країн, а також країн, економіки яких стрімко розвиваються, на своїй зустрічі у Парижі уперше дійшли компромісу. Вони погодили каталог критеріїв для виявлення нерівноваг між окремими країнами-членами Великої двадцятки. Це необхідно для того, щоб запобігти повторенню глобальних криз, на кшталт тієї, що трапилася 2008 року.

Члени G20, ВВП яких становлять разом 85 відсотків світової економічної потужності, вирішили відстежувати рівень державного боргу та обсяг дефіциту держбюджету, норму приватних заощаджень, заборгованість приватного сектору, а також торговий баланс і потік доходів чистих інвестицій.

Компроміс під тиском Китаю

Разом з тим, в якості індикаторів не будуть розглядатися обмінні курси та обсяги валютних резервів. Це рішення учасники саміту ухвалили під тиском Китаю, який наполіг на тому, щоб у фінальному комюніке не було згадки про реальні курси обміну національних валют та резерви іноземної валюти.

Китайська Народна Республіка володіє найбільшими в світі валютними резервами. Крім того, китайська валюта, зважаючи на економічну міць держави, явно недооцінена. Завдяки цьому китайці можуть експортувати свої товари в інші країни особливо дешево. США неодноразово звинувачували Китай в штучному заниженні юаня.

Обмеження експорту Китаю і Німеччини поки не буде

Міністр фінансів Німеччини Вольфґанґ Шойбле позитивно оцінив підсумкову резолюцію. Він, зокрема, привітав те, що в майбутньому будуть перевірятися обсяги державних боргів, відсотки заощаджень та торгові баланси провідних промислово розвинених держав.

Водночас Німеччина виступала проти того, щоб одним з критеріїв був визначений зовнішньоторговий баланс, оскільки в такому разі ФРН і Китай, як чемпіони світу з експорту, вважалися б відповідальними за розбалансування економіки планети. “Ми працюємо над тим, щоб єврозону розглядали як єдине ціле”,- підкреслив Шойбле. Торік США лобіювали ідею накласти обмеження на експорт Німеччини і Китаю, та поки безуспішно.

Представники держав, які є лідерами світової економіки, також висловили свою стурбованість суттєвим зростанням цін на сировину та харчові продукти. Наслідком цього можуть стати нові голодні бунти, застеріг президент Франції Ніколя Саркозі.


Захар Бутирський (dpa, Reuters)

Коментарі вимкнені.