Протоієрей Євген Заплетнюк: Якщо Господь не допоможе, шансів вилікуватися алкоголік немає

Протоієрей Євген Заплетнюк

Отче Євгене, за вашими спостереженнями, що є причиною алкоголізму в селах? Що найчастіше робить людей алкозалежними? Чому жителі села більш схильні до алкоголізму?Яка вікова категорія тих хто мають залежність від алкоголю?

Звичайно, існує ціла низка причин, чому люди починають пити. Все ж, я б не робив особливої різниці між жителями села та міста, жінками чи чоловіками, старими чи молодими. Основна причина, яку б я хотів зараз назвати єдина – це онтологічний вакуум, духовна спустошеність. Люди роками живуть з пусткою в душі, без сенсу життя та віри в майбутнє. Цю пустку всередині себе кожен заповнює тим, чим хоче та може. Неймовірна кількість людей обирає в такому випадку алкоголь. Його просто дістати, він відносно недорогий, а головне – він чудово вимикає ті ділянки мозку, які відповідають за процеси мислення. Випив – і тобі багато краще ніж до цього – одразу зникло безліч проблем. Біда лише в тому, що цей процес для кращого ефекту потрібно постійно повторювати, а самы проблеми таким способом зовсім не вирішуються.

Підлітки та жінки починають із пивного алкоголізму та слабоалкогольних напоїв, а чоловіки п’ють все, що подужають – від спирту до самогонки, від препаратів, що містять у собі спирт до хімічних засобів наркотичної, психотропної дії. Багатії п’ють дорогі та елітні напої, а бідні – дешеве пійло незрозумілого походження. І часто роблять це з самого дитинства. Певними сімейними ритуалами ще вдома дитину привчають до чарки, вживання алкоголю з найменших нагод. Тому, вікова шкала алкоголіків надзвичайно широка – від юнаків до пенсіонерів.

Як побороти цю проблему? З чого слід почати? Як мають поводитися рідні алкозалежного.

Бачите, ззовні всі алкоголіки виглядають однаково. Але до цього стану, до стану алкогольної залежності та реальної хвороби, кожен із них прийшов своєю, особливою дорогою. Так само, очевидно, по-різному варто підходити в справі їхнього лікування та реабілітації. Більшості з них потрібно спочатку пройти курс по фізичному очищенню організму від залишків отруйних речовин. Спочатку хворих «прокапують», оглядають різні лікарі, для того, щоб переконатися настільки серйозні зміни вже відбулися в організмі до цього часу. Також, надзвичайно важлива комплексна допомога психолога та родичів. Дуже часто, потрібно з усіх сторін оточити людиною не лише гіперопікою, але й дозволити їй самій робити хоче й несміливі, але свої власні, самостійні кроки в житті.

Зазвичай, до алкоголіка в родині ставляться, як до інваліда. Так, це дійсно хвора людина. Але дуже часто люди починають пити саме тому, що навіть найближчі люди – родичі, батьки, дружина та діти не сприймали їх повноцінними людьми ще задовго до цього. Тому, хотілося б дати невелику пораду таким родинам. Консультація спеціаліста потрібна не лише людям, які мають певні пристрасті, але й членам їхніх родин. Подолати наслідки хвороби неможливо, перед цим не знайшовши причин, які її викликали. На цьому ж етапі людині потрібен священик – духівник, який буде вести надалі її духовне керівництво.

Як церква бореться з алкоголізмом, які існують методи? Чи вдається людям на завжди побороти цю проблему?

Мета Церкви не лікування алкоголізму, а приведення людей до Бога, їхнє освячення та обоження. Тим не менше, Вона завжди піклувалася та піклується про фізичне та духовне здоров’я людини, в яких бачить передумову повноцінного християнського життя. Ці речі надзвичайно тісно пов’язані між собою. Тому, для нас надзвичайно важливо мотивувати людину до більшої роботи над собою та вдосконалення в усіх сферах життя. Важливо нагадати про нашого Спасителя, Який рятує всіх безпорадних і немічних, та, навіть у наш із вами час, готовий і хоче допомогти кожному, хто Його потребує та кличе. Правда полягає в тому, що алкоголізм або наркоманія – не лікуються. Це хронічна та смертельна хвороба. І тому, слід чесно визнати, що про остаточне зцілення лише наявними арсеналі звичайного медика засобами було б надто зухвало. Для невіруючих людей ми мріємо хоча б про максимальну тривалу ремісію. Ті, хто пережили залежність від «зеленого змія», але вважаються «вилікуваними», насправді, до кінця свого життя залишаються алкоголіками, які всього лиш дуже добре вміють себе стримувати. Тому, якщо Господь не допоможе, шансів вилікуватися від цієї біди остаточно в людей немає.

Наведіть приклади з життя людей-алкоголіків, які найбільше вражають, чим вони жертвують заради алкоголю?

Знаєте, як людина, яка є одночасно духівником людей із залежністю та автором досить великої кількості різноманітних текстів, і навіть книг, у мене завжди залишається спокуса записувати цікаві історії, із якими я зустрічаюсь під час свого служіння. Тим не менше, я дуже добре розумію межу, яку ніколи не перейду, зробивши чужі болі та біди надбанням громадськості. Між ними є неймовірні історії болю страждань, надії на зцілення та визволення від пороку. Все ж, єдине, що я можу – це попросити всіх своїх читачів молитися за людей, які досі перебувають у залежності. Насправді, сьогодні п’є неймовірна кількість людей, точну цифру яких озвучувати просто страшно. Майже кожна наша родина, в тій чи іншій мірі, постраждала від горілки. Тому, для того, щоб дізнатися якісь приклади – далеко йти не потрібно. Тепер у кожному під’їзді по три-п’ять хронічних алкоголіків. Це наше спільне горе. Чим люди жертвують заради алкоголю? Власним здоров’ям і життям, а також, щастям і спокоєм своїх родичів і друзів.

Спілкувалась Юлія Голодрига м.Львів

Коментарі вимкнені.