Зеленодольська громада – приклад стійкості та незламності
13 червня 2024 року в рамках престуру, організованого Українським кризовим медіа-центром за підтримки Програма DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» Зеленодольську громаду Дніпропетровської області відвідали журналісти з семи областей України.
Відвідавши цю громаду, з’явилося чітке переконання, що Україна йде вірним шляхом. Команда міського голови Дмитра Невеселого попри всі негаразди, які спіткали цю громаду, творить неможливе. А, найголовніше, найбільше вони орієнтуються на дітей.
- Я прийшов працювати на дітей, на молодь, на майбутнє. Якщо не працювати і не робити громаду під них, то немає сенсу в майбутньому. Тому всі речі, які ми робимо стосовно освіти, стосовно культури, стосовно спорту – все для них. Перед тим, як щось впроваджувати, я не збираю вчителів чи директорів, я з ними не спілкуюсь. Я збираю учнів 9-11 класів і питаю, що вони хочуть? І якщо діти цього хочуть, то у директора і вчителів немає ніяких варіантів. Буде те, що хочуть діти, – каже міський голова.
Але стільки позитивних змін у громаді не відбулися б без зовнішньої допомоги. Зокрема, співпраця з програмою DOBRE дозволила швидко та ефективно реагувати на складні ситуації. Адже 9 місяців росіяни майже щодня нещадно обстрілювали Зеленодольськ і прилеглі села.
- Наша громада була під щоденними обстрілами у 2022 році. Ситуація була дуже напружена. Перші 4 тижні єдина оборона, яка в нас була, – це оборона, здійснена тільки нашими місцевими хлопцями. Військових тут не було. Ми тримали приблизно 75 кілометрів фронту – від села Мар’янське до Зеленодольська. Тим самим ми показували ворогу, що ми тут є і ми не будемо нікуди відходити. Ворог зупинився і не пішов далі на Дніпропетровщину, – каже Дмитро Невеселий.
Майже 70% будинків та 100% інфраструктури у Зеленодольську зазнали руйнувань.
- Тільки в Зеленодольську було знешкоджено 2640 нерозірваних касет. Якщо врахувати, що близько 10% касет не розриваються, то можете уявити кількість розірваних. Наша територія від окупації була 1,5 кілометра. Тому до нас долітало все, навіть вистріли зі звичайного автомата, – розповідає мер.
Зі 104 багатоповерхівок у місті 73 були обстріляні. Не краща ситуація і з селами. У Мар’янське, яке на березі Каховського водосховища, і досі прилітає регулярно.
З початком повномасштабного вторгнення 90% населення виїхало з громади, проте наразі всі люди повернулися додому. Додатково з перших днів війни було створено місцеве добровольче формування ТРО, яке стало на захист рідної громади. Також добровольче формування брало участь у патрулюванні території, розвантаженні гуманітарної допомоги, ліквідації наслідків ворожих обстрілів, надавали допомогу постраждалим мешканцям ТГ та ВПО. Фінансування ТРО – за рахунок коштів місцевого бюджету.
- Але не зважаючи на обстріли, ми продовжували відновлювати житло людей – навіть без людей. Людей не було, але ми відбудовували їхні будинки. Ми розуміли, що територія без людей – це мертва територія. А чому люди не повертаються? Тому що немає куди повертатися. Тому не дивлячись на всі ці ризики, пов’язані з війною, адже ми розуміли, що можуть бути знову атаки і знову пошкодження, ми все одно відновлювали, відновлювали, відновлювали…І продовжуємо відновлювати і сьогодні. Зараз житловий фонд відновлено на 95% і в громаду повернулось 97% населення, – каже Дмитро Невеселий.
Окрім спілкування з очільником громади та регіональним менеджером Програми USAID DOBRE Андрієм Нагорним, журналісти мали можливість відвідати реалізовані проєкти і змогли оцінити досягнення громади та внесок донорів у розвиток інфраструктури та соціальних послуг.
З початку повномасштабної агресії Зеленодольській громаді у громаді у межах Програми DOBRE USAID були реалізовані три проєкти екстреного реагування на загальну суму близько 7,30 млн. грн..
Протягом січня – березня 2023 року було придбане обладнання для потреб в обігріві, альтернативній енергетиці та облаштування ВПО. Це обігрівачі, термоси, ємності для води, водонагрівачі і пральні машини, прожектори, сонячні панелі, тент, компресори, інструменти, польова кухня, генератори, металева цистерна для води. Перелік обирала громада для стабілізації ситуації згідно потреб. Сума доставленого близько 1,6 млн.грн.
Протягом червня – жовтня 2023 року підтримка була надана КП «Зеленодольський міський водоканал» за двома напрямами: забезпечення потреб жителів села Мар’янське у питній воді і підсилення спроможності КП. По першому напрямку були надані пластикові труби і комплектуючі на суму близько 1,1 млн. грн. для заміни пошкодженої обстрілами частини системи водопостачання протяжністю 2,4 км. Загалом там проживає близько 3 тис. жителів. Роботи виконанні Зеленодольською громадою. Для підсилення КП були закуплені інструменти для обслуговування систем, зварювальний апарат для пластикових труб, шини для техніки та два тракторні причіпи. Вартість доставленого 1,04 млн. Разом по другій фазі 2,14 млн.
Останній проєкт допомоги у зв’язку із підривом Каховської дамби, оскільки Каховське водосховище було джерелом питного водопостачання для громади. У жовтні 2023 року був доставлений екскаватор-навантажувач вартістю 2,6 млн. грн. Комунальне підприємство «Зеленодольський міський водоканал» спеціалізується на всіх видах робіт в громаді: відновлення пошкоджених житлових будинків, комунальних та господарчих об`єктів, споруд, тощо; забезпечення опалення, освітлення та водопостачання; ремонт дорожнього покриття; благоустрій. Екскаватор задіються на всіх видах даних робіт.
В межах Програми USAID DOBRE влітку 2023 року в Зеленодольській громаді була проведена оцінка потреб щодо вдосконалення послуг. Під час оцінки були використані різні методи збору інформації: інтерв’ю, опитування лідерів громадської думки, консультації з громадськістю. За результатами всіх етапів та показників медичні послуги стали спільним пріоритетом.
Після проведення опитування робоча група розробила План покращення медичних послуг у Зеленодольській громаді на 2024-2027 роки. Один із проєктів плану – закупівля портативного (мобільного) медичного обладнання за допомогою якого можна якісно надати першу медичну допомогу за місцем проживання найбільш уразливим категоріям: люди з інвалідністю, вагітні жінки, ВПО, люди похилого віку, був профінансований USAID DOBRE.
У березні 2024 року в громаду були доставлені 2 кисневі концентратори, 2 електрокардіографи та портативний дефібрилятор на загальну суму 273 000 гривень.
Також у межах діяльності Програми USAID DOBRE доставлено автомобіль для сімейних лікарів SUZUKI вартістю 1,06 мільйона гривень.
За час всієї співпраці з програмою DOBRE у громаді було реалізовано 10 успішних проєктів у різних сферах життєдіяльності громади. Але найголовніше, як говорить голова громади Дмитро Невеселий, Програма передала свої інструменти та успішний досвід, навчила спеціалістів, насамперед розробляти та реалізувати проєкти. І нині професійна команда від голови – до проєктного менеджера мають необхідні знання, навички, досвід. Усе це допомагає їм відновлювати та розвивати свою громаду в складні часи повномасштабної війни.
Фото програми DOBRE
Коментарі вимкнені.