Єдиний осередок культури й доторку до світу, – кому потрібні бібліотеки?
Цими днями в обласній універсальній науковій книгозбірні представили фотоесе американця Робертa Доусонa «Публічна бібліотека».
Цей проект – фотоогляд публічних бібліотек Сполучених Штатів. Із 1994 до 2014 року Роберт Доусон побував у 48 штатах і сфотографував сотні книгозбірень. Його фотоесе називають найповнішим візуальним оглядом американських бібліотек.
Сприймати виставку можна на кількох рівнях. Перший — різноманітність публічних бібліотек, їхня всюдисущність. Друге питання важливіше — що стоїть за книгозбірнями, чому їх потрібно берегти.
— Громади великих міст будують і утримують сучасні, комп’ютеризовані, з театральними залами і творчими майстернями бібліотеки. Містечка і села мають невеличкі, але затишні та добре наповнені книгозбірні. На фото Доусона є величний читальний зал Нью-Йоркської публічної бібліотеки, Алленсвортської (штат Каліфорнія) бібліотеки, побудованої колишніми рабами, що складається з однієї кімнати, — каже координаторка центру «Вікно в Америку» бібліотеки Юлія Чуйко. — У добу цифрових технологій бібліотека перевинаходить себе. Що повинно бути у бібліотеці? В якій формі ми хочемо зберігати інформацію та культуру? Від бібліотек вимагається все більше – вийти за рамки обміну книжками і перетворитися на громадські центри.
Роберт Доусон якось прокоментував: «Бібліотеки – це місцевий ресурс, але я розглядаю цю дивовижну систему цілісно. В той час, як кожна бібліотека відповідає на особливі потреби, загальнодержавна система місцевих бібліотек становить важливу частину здорового сучасного суспільства. Люди розуміють, що майбутнє демократії залежить від освіченості населення».
Найбільша цінність книгозбірень проявляється там, де вони є чи не єдиними осередками культури й доторку до світу. В цьому фотограф переконався, коли фотографував бібліотеки різних країн, зокрема, бував у таборах для біженців. Він прокоментував: «Зі свого досвіду скажу, що бібліотека, як правило, є єдиним пристойним місцем у всьому таборі».
Роберт Доусон говорить про книгозбірні як символ демократичних взаємозв’язків — місця з’єднання, адже вони відкриті для всіх. «У культурі, яка все більше приватизується, бібліотека є одними з останніх вільних місць, які залишилися. За публічні бібліотеки варто боротися».
Підготувала Анна Золотнюк.
Фото авторки.
Коментарі вимкнені.