Тернопільщина встановила національний рекорд!

7 квітня у Збаразькому замку НЗ «Замки Тернопілля» в рамках відкриття виставки картин із сірників Мар’яна Вархоліка відбулася реєстрація національного рекорду України в категорії «Мистецтво» − «Найбільша барельєфна картина із сірників». Досягнення талановитого юнака засвідчила представниця національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.

− Символічно, − зазначила вона, − що саме у свято Благовіщення на рекорд України номінована картина «Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці» у Тернополі.

− Над цією картиною я працював півроку, щодня по кілька годин, − розповідає Мар’ян, − використав 50 тисяч сірників (це приблизно 1250 коробок). Розмір картини 74 на 95 сантиметрів. Хоча рама теж склеєна із сірників, але вона не враховується. Разом з рамою розмір барельєфу 95 на 120 сантиметрів.

До слова, останнім часом Мар’ян намагається використовувати у своїх роботах лише українські сірники. Закуповує матерал на гуртовнях, спершу купує на пробу кілька коробок, перевіряє їх якість, а вже потім − велику партію.
На запитання, чому для рекорду відтворив саме Тернопільський архикатедральний собор, молодий митець відповів, що впродовж останніх років працює з архітектурними спорудами Тернополя, прагнув зробити щось масштабне, тож зупинив свій вибір на катедрі, яка є візитівкою міста, одним з найкрасивіших храмів Тернополя. Щоб якнайторчніше скопіювати собор, Мар’ян обклеїв його світлинами свою кімнату. Найважче, за словами хлопця, було проектувати куполи і відтворювати дрібні деталі. Він підкреслив, що, працюючи над картинами архітектурних споруд, зберігає історичну достовірність, тобто в кожну роботу додає елементи, які були раніше, але з плином часу втрачені.
− Зараз у моїй творчості домінують барельєфні картини, − каже Мар’ян. − Готую ряд нових робіт. До речі, змінилися і напрямки, і підхід до роботи, і техніка. Почав використовувати фарби, щоб картини були яскравішими.
Хлопець зізнався, що зараз працює над барельєфною картиною, на якій зображено український прапор з гербом-тризубом.
На виставці у Збаразькому замку, крім архитедрального собору Тернополя, експонуються ще 28 робіт Мар’яна Вархоліка, − міні-копії стадіонів «Євро-2012», макети церков і замків.
Конструюванням із сірників хлопець займається уже шість років, хоча згадує з усмішкою, що йому подобалось складати із сірників будиночки ще в дитинстві. У школі відвідував гурток комп’ютерного моделювання, де навчився робити ескізи і креслення будов. Відтоді, за словами Мар’яна, захоплення переросло у своєрідну пристрасть. Ставши студентом Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя, почав у вільний час клеїти з сірників об’ємні конструкції. Першою своєю серйозною роботою хлопець вважає макет замкового комплексу із фортифікаційними укріпленнями і церквою всередині двору. Після реалізації цього задуму відтворив макет церкви Св.Юрія у своєму рідному селі Товстолуг.
У творчому доробку сірникових справ майстра − кілька гітар. На виготовлення першої з них довжиною 50 см знадобився тиждень. Спершу наклеїв сірники, відшліфував і полакував поверхню, а також натягнув срібні струни. На ній навіть можна було грати. Після цього Мар’ян виготовив ще чотири гітари. За ними, за словами хлопця, настав період стадіонів.
− Бажання відтворити всі арени «Євро-2012» виникло спонтанно, − згадує Мар’ян. − Якось, сидячи за комп’ютером, побачив в Інтернеті, як один чоловік зробив макет стадіону. Після цього я почав цікавитись фото і кресленнями спортивних арен. Мені було нецікаво робити просто копії цих будов, а хотілося відтворити їх з підсвіткою. Таким чином виготовив макет Львівської арени з підсвіткою. Для створення копії «Арени − Гданськ» (Польща) використовував зубочистки, які спершу замочував, потім вигинав, роблячи з них підпори для даху. Сірників на цю конструкцію пішло майже три тисячі. Працював над ними без відпочинку, сну і їжі упродовж 5 днів.
У 2013 році Мар’ян Вархолік розпочав проект «Замки Тернопілля», виготовивши макети Бережанського, Збаразького замків. Тож, враховуючи творчу співпрацю із Національним заповідником, місце для виставки робіт та реєстрації національного рекорду обрано не випадково. На цьому наголосила вчений секретар НЗ «Замки Тернопілля» Надія Макарчук.
Провідний методист обласного центру образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Іван Кузишин зазначив, що Мар’ян Вархолік обрав унікальний напрямок для творчості і досяг неабияких успіхів. Він продемонстрував колосальний мистецький ріст, створивши з 2012 року 15 робіт, а всього у доробку Мар’яна − понад 40 сірникових шедеврів.
− Суспільне, громадське визнання − головне для будь-якого митця, − наголосила керівник проекту «Національний реєстр рекордів» Лана Вєтрова −. Сьогоднішня подія − це підтвердження таланту Мар’яна, правильності його вибору. Приємно, що хлопець довів свою роботу до рекорду, оскільки дуже важлива ініціатива самого претендента. Таких успіхів у Мар’яна буде ще багато. Впевнена, що це лише початок його творчого шляху. Автора надихає архітектура рідного краю, у ній він черпає ідеї та натхнення для творчості.
Варто додати, що Тернопільський архикатедральний собор із сірників експонуватиметься у Збаразькому замку до кінця квітня.

Джерело: http://narodne-slovo.te.ua/

Коментарі вимкнені.