У музеї Соломії Крушельницької у селі Біла експонується виставка «Українській марці 100 — років»

Філателія — один із унікальних та дієвих способів представлення світовій громадськості інформації про державу, її науку, культуру, історію, досягнення у всіх сферах суспільного життя. 

Філателія представлена не лише марками, а й ілюстративними конвертами, поштовими листівками, а також відбитками ювілейних, пам’яткових штемпелів, які мають стосунок до якоїсь події.
Перші поштові марки України з’явилися в часи створення незалежної Української Народної Республіки, авторами сюжетів яких були художники-графіки Георгій Нарбут та Антін Середа. На підставі закону Центральної Ради від 18 квітня 1918 року, замість зниклих з обігу розмінних монет, були випущені марки-гроші з номіналом від 10 до 50 шагів. Першу серію, названу «шагівковою», друкували на тонкому картоні з написом на звороті «Ходять нарівні з дзвінкою монетою». 

Після УНР — більше 70 років — Україна жила без власних марок (хоча ще 1947 р. УРСР стала членом Всесвітнього поштового союзу). Лише з 1992 р. в країні почали друкувати марки незалежної держави. Укрпошта за всі роки незалежності випустила 1 659 унікальних поштових марок. Неодноразово українські знаки поштової оплати були відзначені високими міжнародними нагородами. 

У меморіальному музеї Соломії Крушельницької, що у селі Біла, експонується ілюстративна виставка «Українській марці 100 — років», де висвітлені такі напрямки: історія створення першої поштової марки; українська музика та культура у дзеркалі філателії; історичні постаті тощо. У колекції представлені марки, присвячені театрам, представникам української культури, національним інструментам, українській пісні, зокрема, «Соломія Крушельницька в філателії», «Тарас Шевченко в марках України». Відвідувачі побачать марки та конверти на тему «Проти московщини, за Україну»; «Марки підпільної України»; блоки марок, присвячені митрополитам Йосифу Сліпому, Андрею Шептицькому, видатному скульптору Іоанну Пінзелю. 

Жінки люблять зупинятися біля марок, на яких зображено українські національні головні убори. В експозиції також представлено матеріали з регіональної виставки в Києві, присвячені 100-річчю з часу випуску першої української марки. 

Запрошуємо всіх, хто цікавиться історією нашої національної марки, відвідати виставку. 

Наталія ЗЮБРОВСЬКА, старший науковий працівник музею Соломії Крушельницької у селі Біла.

Коментарі вимкнені.