“Заново відкрита світлина, якій виповнюється 74 роки, може бути своєрідним подарунком всім тернополянам”

 Олександ Столяров у мережі Фейсбук ділиться передсвятковою знахідкою.  А саме світлинами, які були зроблені 74 роки тому.
Не впевнений, що врахована різниця між старим і новим стилями літочислення, але день 15 квітня для нашого міста є подвійним святом. Це й день заснування Тарнополя, і день визволення його від фашистських загарбників. Це свято наше не без суму, цей день ще можна вважати днем практично повного знищення міста при його визволенні та днем пришестя на 74 роки радянської влади, яка, правда, сама відновила і осучаснила старовинне місто.


Переглядаючи матеріали визволення Тарнополя у книзі О. Семеніва «Тернопіль у вогні», наштовхнувся на світлину (ф.1). Бачив її не раз і раніше, та чомусь вона не привертала моєї уваги. А світлина – унікальна! Поки що вона, здається, єдина, де показані в ході боїв за звільнення міста Став і Загребелля. Знята вона скоріш за все 13-15 квітня 1944 р., коли центр міста вже був звільнений від фашистів, а останній їх оборонний форпост на Загребеллі на чолі комендантом Тарнополя генералом-майором Егоном фон Нейдорфом ще оборонявся і намагався вийти з оточення.

Артилерійський розрахунок з краю горба перед нинішнім пологовим будинком, через залишки спущеного Ставу обстрілює … Загребелля. Завдяки унікальним світлинам В.Суна, як я зорієнтувався, можна приблизно показати ще й звідки проводились фотографування Ф.1, а , відповідно, уточнити одну з позицій, з якої проводився обстріл Загребелля (ф.2, ф.3).

На ф.1 видно:в далині по середині – дамбу з дорогою, у правій частині внизу – куточок Подолу, що лишався ще до середини 1950 років понад теперішньою Чайкою (ф.2,Ф.3), і єдиний будинок древнього району міста і вулиці, що лишився до нашого часу. Він зараз стоїть на дитячому майданчику   і в ньому шинок розміщений. Не важко впізнати і Надставну церкву, а зліва у верхній частині світлини вгадуються руїни Замку.
Думаю, заново відкрита світлина, якій виповнюється як раз 74 роки, може бути своєрідним подарунком всім тернополянам до наших свят.

Коментарі вимкнені.