Дім з «химерами», – архітектурна «родзинка» в Бережанах (фото)

У середмісті Бережан розташована архітектурна «родзинка», що привертає увагу туристів.

Коли кажуть про Бережани, то передусім, згадують тутешній замок, храми, ратушу, старі металеві оздоблення балконів. Але у самісінькому центрі міста є архітектурна перлина, яка ось майже вже 110 років дивує кожного, хто зупиняється біля неї. Це – будинок, що увібрав в себе характерну модернову стилістику центральної частини Бережан. Йдеться про колишню будівлю допомогової каси, яка збудована  у 1910 році у стилі «надвіслянської» неоготики. Нині тут, мабуть, в найоригінальнішій споруді середмістя, розташоване відділення одного із банків, зрештою, й вулицю названо Банківською. Отож, будинок номер 6 на згаданій вулиці має те, чим може похвалитися не кожне містечко Галичини. Це – особливі скульптурні оздоблення – маскарони. Тобто – барельєфи, скульптурні прикраси у формі жіночої голівки, хитрого чоловіка із вусами, різноманітних силуетів чудернацьких створінь, фігурок мавпочок, круторогих козлів та фантасмагоричних створінь.

Маскарони були найхарактерніші для готики, ренесансу і, особливо, для бароко. На початках їхньою функцією було відлякування злих духів, щоб ті не потрапили в будинок. Згодом маскарони стали чисто декоративним елементом.

Видно з усього, архітектор цього бережанського будинку, прагнучи застосувати новий стиль, свідомо використав примхливі, мінливі форми, нові технічні та конструктивні засоби для створення незвичайної підкреслено індивідуалізованої будівлі. Відчувається, що всі архітектурні рішення підпорядковані єдиному образно-символічному задумові й орнаментальному ритмові. Зрештою, у цьому можна переконатися, побачивши на власні очі таку оригінальну будівлю в Бережанах. Або ж, переглянути цей фоторепортаж.

Терен

Коментарі вимкнені.