На Тернопільщині знайшли «об’ємного» Ісуса (фото)

Цікава знахідка потрапила до рук працівників Національного заповідника «Замки Тернопілля». Її привіз науковцям житель села Грицівці, що неподалік Збаража. Під час земляних робіт його лопата дзенькнула об метал, і коли чоловік витягнув на поверхню розчищений предмет, то побачив, що це – фігура Ісуса Христа.
Вкрита іржею скульптурка, як для своїх незначних розмірів (має 75 см у довжину) — дуже важка, зроблена, очевидно, із заліза. Частини кінцівок на ній обламані – відлетіли, мабуть, під час падіння з розп’яття. Знахідка ще зовсім «тепла», проте дещо про неї вдалося дізнатися.
— Зазвичай задню частину фігур святих на розп’яттях роблять пласкою, а тут ми бачимо, що скульптура об’ємна з усіх боків, — коментує старший науковий співробітник науково-дослідного відділу заповідника «Замки Тернопілля» Руслан Підставка. — Для її виготовлення використали, мабуть, стоячу форму, а це зовсім не характерна для наших країв технологія…
Людей, які могли б пролити світло на історію знахідки, уже не знайдеш. Справа в тому, що у 1830 році страшна пошесть азіатської холери викосила майже все українське населення Грицівців, сусідніх Кретівців і Заруддя (нині Травневе). Ці села невдовзі заселили польські колоністи, які жили тут до 1946 року. У ході операції «Вісла» вони повернулися додому, а їхнє місце зайняли нові переселенці з Польщі.
— У міжвоєнний період, у 20-х роках минулого століття, поляки у центрі Грицівців почали зводити костел, встановили та освятили фігуру і розп’яття перед його входом, — розповів працівник заповідника Олег Мандрик. — Костел вимурували вже майже до фаціятів, але почалася Друга світова війна, і «визволителі», які прийшли, перетворили споруду на склад. Хрест із розп’яттям був, напевне, брутально скинутий на землю. Аби врятувати фігуру від осквернення, господарі найближчої хати зняли скульптурку і закопали у себе на обійсті. Стара хата з часом завалилася, на її місці збудували нову, і якби не обрив телефонного кабелю, який взялися шукати, цікавий раритет і досі ховався б від людського ока…
Після очищення і реставрації «рельєфний» Ісус стане експонатом заповідника «Замки Тернопілля».
Комори, яка колись мала стати костелом, у центрі Грицівців уже немає, натомість поруч із цим місцем на початку 90-х рр. минулого століття жителі Грицівців спорудили капличку на пам’ятку про ювілейні святкування 400-річчя відновлення єдності Української греко-католицької церкви з церквою Вселенською.
Світлана Ліщук, Народне Слово

Коментарі вимкнені.