Які двері такий і господар? Історія правовірного директора ринку в Бережанах

Шедевр на Площі Ринок. Мені важко їх називати просто дверима. За це велика подяка Ігор Крук. Іноді складається враження, що вони є своєрідними воротами часу. За ними ті Бережани другої половини ХІХ століття модернові та вражаючі.

Бережанська площа була поліфункціонально, ще й такою як у більшості міст Сілезії. Щотижневі торги та гучні ярмарки обертали навколо ратуші русинів, юдеїв, поляків і не тільки. Ринок був серцем міста, складною структурою, що потребувала належного керівництва.

Директором ринку протягом кінця ХІХ ст. був місцевий юдей на прізвище Рот, що мешкав у кам’яниці з даними дверима. Їх декор свідчить про забезпеченість та соціальний статус очільника міського ринку.

Двері дійсно унікальні, різьби не просто естетичні, а й з неймовірно глибоким символічним змістом юдаїзму. Рибини – символ достатку й правовірності господаря дому. Плодючість символізують різьблені виноградні грона. Грифони – охорона та безпека мешкання від всіх злих намірів. Колона нащільника для юдеїів є прямим символом Єрусалимського Храму.

Минуле близько, красиве близько, іноді його просто потрібно помічати.

Михайло Музичка

Коментарі вимкнені.