В Україні зростає кількість фальшивих 500-єврових купюр

Нацбанк України попереджає про збільшення в обігу підроблених купюр номіналом у 500 євро. Якість підробок стає дедалі вищою, а прості громадяни опиняються беззахисними перед висококласною фальшивкою.

 

Національний банк України розіслав усім фінансовим установам країни попередження про збільшення кількості фальшивих банкнот номіналом у 500 євро, рекомендуючи посилити контроль валюти за допомогою інфрачервоних і ультрафіолетових детекторів. Населенню ж радять “виявляти пильність”, пише dw-world.

Експерти, тим часом, вважають, що зростання кількості фальшивих купюр є “реакцією злочинного світу на спроби українців і представників малого бізнесу убезпечити свої доходи і заощадження від можливих потрясінь, а також вивести свої активи з-під контролю влади”.

Що підробляють

За інформацією Національного банку Україні, найчастіше з обігу вилучають фальшивки номіналом 500 євро, випущені 2002-го року. У повідомленні Нацбанку зазначено, що виявлені банкноти мають реквізит R 002А3, а їхні серійні номери починаються на Х 026772. Основні ознаки підробки – імітація захисної стрічки і рельєфних елементів тиснення. На фальшивих банкнотах ці елементи на дотик залишаються гладкими.

Популярність 500-єврових банкнот – не випадкова

Згідно з офіційною статистикою, торік кількість вилучених з обігу підроблених купюр євро дещо скоротилася. У порівнянні з 2009-м, цей показник упав на 13 відсотків, а в абсолютних цифрах їхня кількість знизилася до 751 тисячі. Два роки тому фальшивомонетники найчастіше підробляли банкноти номіналом у 50 та 20 євро.
Підвищення інтересу фальшивомонетників до 500-єврових банкнот пояснюється тим, що в добу економічної кризи у населення збільшилася кількість готівкової валюти, вважає директор інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський: “Щойно ми починаємо переживати складні часи, і населення, і бізнес переводять свої активи в іноземну валюту, яка перебуває поза державним контролем”.

Виготовляти підроблені євро непросто, оскільки вони мають різноступеневі елементи захисту, сказав в інтерв’ю Deutsche Welle президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий. Тому фальшивомонетники віддають перевагу банкнотам великого номіналу. А розвиток технологій, за словами економіста, дозволяє злочинцям вдосконалювати “знаряддя праці”. Часом вони за рівнем не дуже відрізняються від устаткування, яким користуються банки-емітенти світових валют.

Прості громадяни беззахисні перед фальшивками

Для банків виявити підробку – не проблема. Вони мають ефективні засоби контролю, сказав Володимир Лановий. Разом з тим фінансові інститути вважають за краще не приймати підозрілі, на їхню думку, купюри. Отже, якщо готівкові євро разом з одягом потрапили в пральну машину, в Україні їх приймуть тільки в декількох банках і те з чималими комісійними.

Фальшивки ж залишаються проблемою насамперед для простих громадян, зазначив Лановий. За його словами, українці фактично беззахисні перед підробками в тих випадках, коли купують і продають валюту, отримують в ній здачу або розмінюють великі банкноти на дрібніші. Адже перевірити їхню автентичність за допомогою валютних детекторів чи спеціальних фломастерів пересічні українці не мають змоги.

Коментарі вимкнені.