Де закордоном навчаються тернополяни і скільки це вартує
Кількість українських студентів, які прямують за кордон для навчання в магістратурі, зростає кожного року. Але вибір країни не завжди очевидний, особливо, якщо врахувати, що більшість країн пропонує навчання англійською
Не секрет, що диплом, отриманий в університеті за кордоном, значно розширює кар’єрні можливості його власника не тільки в Україні, але й у всьому світі. І для того щоб отримати таку освіту зовсім не обов’язково проводити роки за кордоном. Можна провчитися рік чи два, наприклад, в Європі, та здобути ступінь магістра за своєю спеціальністю (раніше отриманою в Україні) або ж зовсім змінити профіль своєї діяльності. Для успішної реалізації таких планів необхідно зробити правильний вибір країни та навчального закладу.
Якщо подивитися, куди прямує більшість наших співгромадян за дипломом магістра, то, за словами директора освітнього агентства Domar Travel Education Олесі Шахраюк, найпопулярнішими країнами залишаються Велика Британія, США і Канада, але у той же час стрімко зростає кількість студентів, які виїжджають до ближнього зарубіжжя – до Польщі та Чехії.
Оксана Лозенко, директор освітнього агентства A-priori Education Abroad також серед перших називає Британію, яка залучає студентів класичною освітою і багатовіковим досвідом. За її словами з кожним роком все більшу популярність серед українців набуває Канада через спрощену систему еміграції після здобуття освіти.
Багато українців змінюють свою спеціальність та здобувають освіту аналогічну магістерській, наприклад, диплом другої вищої освіти в Швейцарії (це коштує близько 12 тис. євро за рік навчання плюс близько 10 тис. євро на проживання). В інших країнах найбільшою популярністю користуються ті університети, що пропонують комбінований курс магістратури зі стажуванням або працевлаштуванням після закінчення навчання.
Для найкращих студентів стажування зазвичай забезпечує навчальний заклад, а слухачі зі звичайними результатами в більшості випадків будуть шукати місце для стажування самостійно. Винятком є провідні університети моди і дизайну в Італії та школи готельної та ресторанної справи в Швейцарії, де навчання включає обов’язкову практику за спеціальністю.
Олеся Шахраюк відзначає, що найбільш затребуваними спеціальностями є бізнес, менеджмент, фінанси та економіка. На другому місці право, особливо міжнародне, також зростає число студентів за напрямами IT та дизайну, дуже багато хто цікавиться медичною освітою за кордоном. У той же час Оксана Лозенко стверджує, що друге місце після бізнес спеціальностей поділяють між собою управління у сфері готельної та ресторанної справи та дизайн у різних напрямках діяльності.
За словами Олесі, практично всі студенти, які здобувають освіту за кордоном залишаються на певний час стажуватися або працювати у країні навчання. Відразу після навчання повертається до України лише мала частина випускників закордонних університетів, але й ті отримують хороші місця в українських філіях міжнародних корпорацій або великих українських компаніях і банках.
В англомовних країнах – Великій Британії, США, Канаді та Австралії для вступу достатньо українського диплома бакалавра, хоча деякі університети можуть вимагати наявність диплома магістра. Серед необхідних тестів: TOEFL або IELTS, за якими необхідно отримати бал вище середнього. Ті, хто вступає на бізнес-спеціальності, іноді складають тести з логіки, математики та загальних компетенцій, такі як GMAT або GRE.
Якщо говорити про обмеження, то, на жаль, у США на магістерську програму не завжди можна вступити з українським дипломом бакалавра, а у Великій Британії не можна залишитися за студентською візою і працювати після закінчення університету, але якщо випускник знайшов дійсно зацікавленого роботодавця, який готовий прийняти його на роботу, то це обмеження можна обійти.
Серед переваг цих англомовних країн – класична освіта, а також визнане лідерство за багатьма спеціальностями, особливо у галузях споріднених з бізнесом та менеджментом. Перевагою Канади є те, що студенти можуть працювати не тільки під час навчання, але і певний час після закінчення навчального закладу.
Тривалість магістерської освіти у Великій Британії – один рік, у континентальній Європі – рік-півтора в залежності від країни, в США та Канаді – півтора-два роки. Вартість року навчання у Великій Британії – від 10 до 14 тисяч фунтів, при цьому витрати на проживання можуть становити близько 10 тисяч фунтів. У США вартість навчання є більшою – від 25 до 40 тисяч доларів. У Канаді магістерська освіта буде коштувати 20-25 тисяч доларів на рік.
У Східній Європі серед українців найбільш популярні Польща та Чехія. Основними перевагами цих країн є цінова доступність освіти у порівнянні із Західною Європою, зручне територіальне розташування відносно України, а також можливість навчання англійською. Випускники провідних університетів цих країн отримують хорошу освіту і диплом світового рівня, з яким вони зможуть успішно працювати в Європі. Крім того, ці країни надають студентам можливість навчатися та працювати одночасно.
У Польщі навчання польською мовою в державному університеті може бути безкоштовним (від вступника можуть вимагати сплати реєстраційного внеску у розмірі 500-1000 євро), а в хорошому приватному університеті вартість навчання може складати від 3 до 6 тисяч євро на рік. У Чехії також багато залежить від мови навчання. Чеською мовою навчання може бути безкоштовним, а вартість навчання англійською може складати до 10 тисяч євро на рік. Така освіта пропонується тільки приватними навчальними закладами.
Директор освітнього агентства A-priori Education Abroad Оксана Лозенко також відзначає, що недорогу освіту в магістратурі польських і чеських університетів можна отримати всього за 1 300 – 3 000 євро на рік. Але у такому випадку слід враховувати, що після навчання в недорогих приватних вузах розраховувати на високооплачувану роботу на керівних посадах в Європі не варто.
Якщо говорити про працевлаштування в країні навчання, то поляки досить лояльно ставляться до українців, які хочуть залишитися після здобуття освіти в Польщі. Залишитися в Чехії останнім часом складніше, оскільки для українців були введені більш жорсткі правила отримання візи.
За словами директора освітнього агентства Domar Travel Education Олесі Шахраюк, країни Балтії і Скандинавії пропонують менше програм англійською мовою і тільки починають приймати українських студентів, тому поки не можуть похвалитися широким вибором відповідних програм. Навчання англійською в Естонії, Латвії чи Литві може бути достатньо дешевим – близько 2 тисяч євро на рік, максимальна ж вартість навчання може скласти близько 8 тисяч євро. Країни Скандинавії пропонують безкоштовну освіту національною мовою, а навчання англійською буде коштувати від 6000 євро.
У Німеччині навчання в державних університетах платне, але розмір плати встановлюється окремо в кожній із земель і зазвичай не дуже великий (до 1000 євро на рік), набагато більшими будуть витрати на проживання та харчування в цій країні.
Для вступу до державного університету Німеччини необхідно показати хороший рівень знань німецької мови. Зараз в державних навчальних закладах Німеччини з’являються програми англійською, проте вступити на них дуже складно через високий конкурс. У Німеччині також є приватні університети та бізнес-школи, де навчання можна проходити як німецькою, так і англійською мовами, при цьому вартість отримання магістерської освіти буде коливатися від 5 до 15 тисяч євро на рік.
Оксана Лозенко також відзначає важливий нюанс – в Німеччині та Австрії не можна змінювати спеціальність при вступі до магістратури (тобто при наявності бакалаврської освіти в галузі економіки вступити до магістратури можна буде тільки за суміжною спеціальністю). У той же час у Швейцарії, Іспанії, Італії або Польщі можна кардинально змінити напрямок навчання і, відповідно, майбутню професію.
У підсумку, для континентальної Європи властива закономірність, зазначає Олеся Шахраюк, – вартість навчання англійською завжди помітно більша, ніж національною мовою приймаючої країни. Наприклад, у Франції навчання французькою буде безкоштовним, а англійською магістерські програми частіше пропонуються бізнес-школами і приватними університетами і вартість такого навчання вже складе від 8 до 20 тисяч євро.
Отримання магістерської освіти в Італії англійською мовою за спеціальностями у сфері дизайну, архітектури або мистецтв коштуватиме 10-20 тисяч євро. Навчання ж італійською мовою в цій країні може бути частково профінансовано державою.
В Іспанії дуже хороші можливості для отримання класичної освіти в класичному університеті. Вартість навчання може становити від 4 до 15-20 тисяч євро. Але наші студенти зазвичай побоюються кризи в цій країні, чого робити, на думку експертів, зовсім не варто.
Англомовну магістерську освіту також можна отримати на Кіпрі, де вартість якісної магістерської програми може скласти від 5 до 15 тисяч євро на рік в залежності від спеціальності.
Слід зазначити, що все більш популярним напрямком стає Китай. Ця країна зараз дуже швидко розвивається і багато хто вважає, що майбутнє за Китаєм. Туди прямує іноземний капітал і дуже затребувані кваліфіковані фахівці з європейських країн зі знанням європейських мов. Тому місцеві університети відкривають все більше бізнес-спеціальностей англійською та китайською мовами для іноземців. Вартості навчання на магістерських програмах у Китаї – від 10-15 тисяч доларів на рік.
Здобувати освіту англійською можна в багатьох країнах, але, зазвичай, таке навчання дорожче. Експерти відзначають, що для перспективного професіонала в наш час однієї англійської вже замало, тому, якщо оволодіти ще однією з європейських мов, можна розраховувати на безкоштовне навчання в європейському державному університеті, а також на перспективну високооплачувану роботу. У будь-якому випадку рік-півтора навчання в магістратурі пролетить непомітно, а ось отримані можливості зможуть змінити ваше життя. – Освіта.ua
Коментарі вимкнені.