Вступна кампанія–2011: нові правила від Табачника
Реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання почалася з першого дня нового року. Свята в Україні тривають, тож думки і майбутніх абітурієнтів, і їх батьків зайняті не так вступною кампанією, як пишними застіллями. Насправді саме час відірватись від постноворічних забав: зареєструватися на участь у тестуванні можна лише до 28 лютого.
Варто зазначити, що Міністерство освіти і науки на чолі з Дмитром Табачником, не втомлюючись, перекроювали правила ЗНО на свій лад. Наприклад, абітурієнти, які закінчили школу в 2007 році і раніше, можуть самі вибирати, як саме вступати: складати тестування або іспити у виші. І якщо торік така норма поширювалася лише на тих, хто прагнув потрапити на заочне і вечірнє відділення, то тепер – і на майбутніх студентів стаціонару. Окрім того, у вечір перед Різдвом звільнили Ігоря Лікарчука з посади директора Українського центру оцінювання якості освіти і призначили Ірину Зайцеву, яка народилася у Мурманській області та давно відома як лобіст двомовності в Україні. Тож якою буде надалі політика Центру, що організовує тестову кампанію, можна приблизно здогадуватись.
І все ж, попередні зміни вже відбулися. Про те, як не втратити шанс потрапити в омріяний виш, «Свободі» розповів заступник директора обласного Інституту післядипломної освіти з питань зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти Юрій Шайнюк.
Віртуальна реальність
У минулі роки реєстрація відбувалась у спеціальних пунктах. Цьогоріч їх замінив інтернет. Тож аби зареєструватись, учасникові ЗНО потрібно роздрукувати реєстраційну картку, скориставшись програмою, яка розміщена на сайті Українського центру оцінювання якості освіти www.testportal.gov.ua. Потім треба заповнити всі необхідні поля, а також вклеїти у неї два фото. Разом з копією паспорта чи свідоцтва про народження (якщо абітурієнт народився після 1 вересня 1994 року), а також з копією документа про освіту (для минулорічних випускників) або довідкою з місця навчання потрібно надіслати поштою на адресу Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти. На всіх копіях слід написати «З оригіналом згідно» та власноруч поставити підпис. Відправляти документи краще цінним листом. І обов’язково візьміть на пошті квитанцію – це допоможе, якщо послання загубиться.
Надалі регіональний центр опрацює документи. Якщо їх кількість і якість відповідатимуть вимогам, учасник ЗНО отримає сертифікат, реєстраційну картку абітурієнта, інформаційно-реєстраційний бюлетень. У разі неточностей доведеться повторно надсилати весь пакет документів. Абітурієнти, які захочуть змінити обрані для тестування предмети (як і торік, дозволено не більше п’яти), зможуть переєструватися до 20 березня.
Нема інтернету? Не біда
Якщо потенційний абітурієнт не має доступу до всесвітньої павутини, то може скористатися відповідною програмою, яку регіональний центр надіслав у школи та заклади профтехосвіти області. Або ж прийти у додаткові пункти реєстрації: у Тернополі – в національних економічному та технічному університетах, у Чорткові – на базі навчально-виробничого комбінату.
Здрастуй, російська!
Навчальні предмети, які виносили на ЗНО торік, залишили, додавши російську мову. Як і раніше, обов’язковим є тестування з української мови та літератури. Також усі завдання, крім української, російської мов та іноземної, перекладатимуть на мови національних меншин. В області рідко користають цією преференцією. Зате чимало абітурієнтів хочуть пройти тестування з іспанської мови, причому її не вивчають у жодній школі Тернопільщини. Це – діти наших іммігрантів, які мешкали в цій країні або планують туди виїжджати.
До речі, в грудні Міносвіти затвердило зміни до програм навчальних предметів, які виносять на тестування. Зміни стосуються в основному окремих тем чи питань, проте абітурієнтам слід мати це на увазі. Також є нововведення у структурі тестів, скажімо, з історії України, біології та географії вперше будуть завдання, що передбачають не одну коротку відповідь, а дві-три.
Буде посилена відповідальність абітурієнтів, які захочуть скористатися мобільними телефонами. Для таких вступників тестування автоматично завершиться. На жаль, попри застереження, подібні прикрі випадки траплялися і в Тернополі, і в районних центрах.
П’ятнадцять спроб
Подавати документи дозволили за торішньою схемою: максимум до п’яти вузів і на три спеціальності в кожному з них. Таким чином в абітурієнтів є 15 спроб.
Мінімальний бал сертифіката залишили незмінним – 124. Однак якщо учасник тестування з непрофільного предмета отримав менше, а з профільного – 170 і більше, то приймальна комісія вирішуватиме окремо, прийняти його чи ні. Тобто, якщо дитина добре знає фізику, математу, хімію, біологію, але слабенько – українську, в Міносвіти готові піти на поступки.
Для вступників на мистецькі, спортивні спеціальності передбачені так звані творчі іспити у вузах.
Додаткові бали та пільговики
Уперше з часів запровадження правил вступу за сертифікатами ЗНО абітурієнти, що відвідували курси довузівської підготовки, одержать привілеї. До свого рейтингового балу слухачі курсів одержать, згідно з новими правилами, 20 бонусних очок. Однак майте на увазі, що бали вам дадуть лише в тому вузі, де ви проходили підготовку.
Як і минулоріч, буде врахований середній бал атестата. А от переможців всеукраїнських олімпіад та конкурсу-захисту МАН позбавили права першочергового вступу. Тепер школярі, що посіли 1-е місце, одержать до свого конкурсного балу додаткові 50 балів, 2-е місце – 40 балів, 3-є місце – 30 балів.
Першими в списках на зарахування будуть значитися пільговики. У нових умовах прийому таких – п’ять категорій: сироти й діти, позбавлені батьківської опіки; інваліди I і II груп та діти-інваліди до 18 років; чорнобильці; діти шахтарів, а також ті, чиї батьки загинули або покалічились на вуглевидобувних підприємствах; діти військовослужбовців, що втратили життя при виконанні обов’язків.
Конкуренція – буде!
Тестування з усіх предметів ЗНО відбуватиметься в червні. Прийом документів до вишів розпочнеться 1 липня, а закінчиться — 31-го. З 23 по 31 липня відбуватимуться вступні іспити для тих, хто закінчив школу в 2007 році і раніше. У нових правилах задекларовано три хвилі зарахування на бюджетні відділення: першого серпня, шостого та восьмого.
Усього, за попередніми підрахунками, в області тестування проходитиме близько 8 тисяч абітурієнтів. Минулоріч було більше – далася взнаки демографічна криза. Проте не варто розслаблятися, адже Міносвіти планує скорочення державних місць у вишах на 42 відсотки. А це означає, що конкуренція на «безкоштовну» форму навчання буде жорсткою.
Антоніна БРИК, газета “Свобода”
Коментарі вимкнені.