Історія вишнівецької святині – Вознесенської церкви. Дослідження Олега Кривокульського

Ще у період радянської окупації, мені приходилося часто чути розмови місцевих старожилів, під час яких вони ставили самі собі постійно питання: “Чому закрили нашу церкву. Чому у Вишнівці більшовики забороняли людям молитися у Храмі. Навіщо познімали дзвони. Хто давав команду. Хто організатор.” І так багато багато питань, а відповіді конкретної так і не мали. Одні говорили, що так приказала влада зверху, другі — що так вирішила місцева влада, а треті — що коли б церква була побудована коло кладовища то і її ніхто не чіпав. Так що було причиною закриття нашої Святині у Вишнівці? Кому це було так вигідно?

Тоді окупанти дуже боялися згуртованості людей. А тут, у Вишнівці, у Вознесенській церкві, а особливо у великі свята збиралося дуже багато людей. А коли збираються люди ще перед службою, або після служби то починають вільно висловлюватися. І основне що там розпочинали висловлюватися проти влади і не прославляли леніна. Вони у Храмі прославляли БОГА. А комуністи тоді важали що це злочин і всі хто там, значить проти них. А тут ще і в робочий день святкують. Це недопустимо. Це виклик  Вишнівецькій місцевій владі. І щоб вислужитися перед більшовицькими окупантами, місцеві комуністи тоді розпочали розпускати провокаційні  плітки, неправдиві інформації, почали писати в різні служби доноси, а особливо в районну газету. Влада залякувала місцевих людей що відвідували Вишнівецьку Святиню звільненням з роботи. Часто Вишнівецькі комуністи стояли у неділю і в святкові дні на дорозі до церкви і відкрито записували людей, які йшли до церкви на службу, особливо з дітьми шкільного віку. Ще з 1956 року місцева влада заставляла місцевих людей виходити на релігійні свята, особливо в релігійне свято на суботники. Але що стало причиною закриття Вознесенської церкви?

Я багато переглянув документі і зустрічався з старшими людьми. Зараз я не конктретизую фактів, але причину закриття віднайшов. Тоді багато говорили, що основною причиною закриття церкви був поряд будинок культури. Ні, це не правда. Причина була глибше захована владою.  Перший фактор. Чому підірвали і повністю знищили костел? А причиною було те, що будівля костелу було поряд з приміщенням райкому партії і стояв на вищому рівні у більших розмірах. А тут ще рядом з райкомом партії дорога до Вишнівецької Святині. Постійно велика кількість людей йде до Храму минаючи райком партії, то  і похорони в супроводі священика. Та і це не головне у закритті церкви. А основною причиною був навчальний заклад, як колись казали “бурса”. Поряд несумістність, навчальний заклад і церква. Комуністи училища почали ініціювати за вказівкою секретаря райкому партії щодо закриття церкви. В училищі були проведені відкриті партійні збори з представниками від райкому парті, районного відділу освіти, міському, депутатського корпусу, представники РВ НКВС і НКДБ та активістів Вишнівецького училища. Було вирішено,  щоб поруч з навчальним закладом не перебувала Вишнівецька Святиня, отже закрити. Там було ще одне прохання, щоб після закриття церкви будівлю передати училищу для тиру.

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

-1 thoughts on “Історія вишнівецької святині – Вознесенської церкви. Дослідження Олега Кривокульського

  • 10:44 | 20.08.2018 о 10:44
    Permalink

    Пане Кривокульський! Я весь час вступаю з вами в дискусiю бо маю на це повне право. Я свiдок багатьох подiй i я старше вас. тому багато бачила. памятаю та. на вiдмiну вiд вас. володiю аналiтичним складом розуму. А не мoгли б ви дослiдити причини тих всiх подiй? Чому так сталось. хто доносив та хто був при владi в той час? Що з Росii когось прислали? Нi. це були нашi з вами земляки. От чому в селi. котре знаходиться на вiдстанi пару кiлометрiв вiд Вишнiвця, та називаеться Великий Кунинець. нiколи не могли закрити церкву? Церква знаходилась i зараз знаходиться поряд з будинком культури. правлiнням в той час колгоспу iменi Котовського. примiщенням сiльськой ради та ФАП. Чому туди завжди йшли люди? Чому iх нiхто не переслiдував? Та тому що голова колгоспу. покiйний нинi Гонтарук Iван Якович. завжди вiдстоював iнтереси людей. вiн був уродженцем цих мiсць. тому не мiг дозволити. щоб люди пострдали. Хоча сам був дуже крутого характеру. нестриманий. мав долю вседозволеностi. Але були такi рамки. через котрi вiн нiколи не переступив. Вiн не боявся нiкого, тому що вiн вмiв працювати, не шкодував сил. Про це можна багато розповiдати. Я це тiльки для того пояснюю. що на все треба дивитись чесно, а не так. як нинiшня злочинна влада того потребуе. Бо в результатi такого погляду – вся iсторiя знову буде повною брехнею яку ви. пане Кривокульський. постiйно поширюете.

Коментарі вимкнені.