Артур Кан: «Тернопіль – місто з найбільшою кількістю спортзалів на душу населення»

Автор цього інтерв’ю належить до категорії осіб, яких у кулуарах називають «підсніжниками» –  люди, які з приходом весни вирішують податися у спортзал, щоб за місяць (!) напрацювати «кубіковий прес», «біцак» і теде, аби у пляжний сезон зверхньо «грати м’язами». Словом, з тих наївних я. Від січня по березень цього року стала кандидатом у майстри «хатнього спорту» – як виявилося це був марно потрачений час на неправильно виконані вправи без результату. З часу мого приходу в один із тренажерних залів Файного міста, репутація якого не потребує особливої реклами (хто раз там був – в інший вже не піде), минуло два з кусочком місяця. За цей термін уявлення про спорт змінилося кардинально. Мабуть, тому, що пощастило з тренером. Мало того, що він –чемпіон України з жиму лежачи за версією UPO-2012 (вагова категорія – 100 кг),  срібний призер Україниз жиму лежачи у 2013 році, чемпіон України з пауерліфтингу за версією WPC-2013. Плюс: дуже терпляча людина – N-кількість разів пояснювати одну і ту ж вправу без прояву нервів, це сильно!:) Ну от, за ті два місяці занять, переконалася, що на шквал моїх запитань відповідає людина, яка знає сферу спорту в переконливому сенсі – Артур Кан.

         – Артуре, розкажи, будь ласка, з чого почалася твоя спортивна кар’єра? Адже за освітою ти – юрист.

         – Коли мені було 12 років, ми з друзями почали відвідувати спортзал. Заняття у тренажерному залі містять кілька напрямків для фізичного розвитку: армреслінг, бодіфітнес, бодібілдинг, пауерліфтинг, кросфіт тощо. З часом обрав пауерліфтинг (базові вправи – присідання, жим, тяга) – це дуже молодий вид спорту в Тернополі, значного поширення набув у нас років десять тому. З часом почав брати участь у змаганнях.Перші досягнення здобув після чотирьох років занять. У старшому віці зацікавився бодібілдингом – читав фахову спортивну літературу, дивитися тематичні відеосюжети в інтернеті. Хоч ніколи не виступав у змаганнях з цього виду, бодібілдинг найближчий до душі.

         – Який напрям спорту, що стосується тренажерного залу, останнім часом найпоширеніший у Тернополі?

Тернопіль – місто в Україні з найбільшою кількістю тренажерних залів (близько 40) на душу населення. 3-5% від усього контингенту, що займається спортом, обирають пауерліфтинг, бодібілдинг для занять на професійному рівні. Решта просто ходить у зал без особливого напрямку в заняттях – підтримувати форму або для здоров’я.

Чи можна стверджувати, що спорт сьогодні «в тренді» серед тернополян?

– Так. Особливо в останні чотири роки.

– Спорт – насправді дороге задоволення.

Більшість у спорті бачить тільки кінцевий результат. Насправді не все так просто. У сучасній економічній ситуації в Україні дуже важко правильно слідкувати за здоров’ям – курс долара впливає і на спроможність занять спортом: відповідне харчування, заняття у тренажерному залі, спортивний одяг та інші аксесуари дорогі. У сфері спорту України кошти – перша проблема, друга – вільний час, третя – психологія. Щоб досягти великих результатів і показати все, на що здатен твій організм, треба не працювати на роботі, нервово не напружуватися, тільки: їсти, спати і займатися. Так роблять, приміром, у США.

– Коли почалася твоя кар’єра тренера?

Досить недавно. Раніше ніколи не вважав, що можу бути тренером. Однак, спілкування з людьми, які тільки починають свій шлях у спорті, дало зрозуміти, що можу допомогти їм порадами, показати, як робити вправи правильно, на що звертати вагу. Вдалий приклад, як бути хорошим тренером, свого часу показав мені мій тренер – Сергій Крамар. Зараз треную близько 80 людей. Вдячний АОЦ «Каруна» в Тернополі за можливість розвиватися у напрямку тренерства.

– Є багато людей, які з об’єктивних причин не можуть відвідувати тренажерний зал, відтак вдаються до «хатнього спорту». По телебаченню часто можна зустріти оптимістичні поради «фахівців» на кшталт: «Всього 15 хвилин у день з цією вправою і через місяць Ви будете в ідеальній формі!». На який результат можна розраховувати в таких умовах?

Якби «хатній спорт» був би справді ефективний, українці давно ходили б з ідеальними формами. Не буду казати, що це зовсім безрезультатно, краще вже так, ніж ніяк. Але, щоб з часом побачити у дзеркалі зміни на краще, таких занять мало. Я скептично ставлюся до загальних порад, як стільки-то хвилин бігу, стільки-то разів пресу. Дивитися, як хтось робить вправу, і навчитися її самому – зовсім різні речі. Спочатку у 100% випадках нові вправи люди виконуютьнеправильно.

– Як експлуататор «хатнього спорту» зі стажем у два місяці, переконалася: можна якусь вправу робити дуже багато разів, але, якщо вона виконується неправильно – всі зусилля даремні. Як і було у моєму випадку. 

Насамперед, людина повинна чітко вирішити, для чого вона займається спортом взагалі. Якщо мета «високого польоту» без відповідних засобів вдома результативно працювати неможливо. Дехто робить фізкультуру, щоб заспокоїте себе, наче працює зі своїми дефектами. Спочатку треба навчитися у когось, хто знає толк, як робити вправи самостійно. Після цього можна починати працювати на розвиток організму, відтак, розраховувати на результат.

Незабаром стартує пляжний сезон. Коли найкраще починати готуватися до нього?

– Якщо починати з нинішнього травня, можна встигнути підготуватися до пляжного сезону-2016 (усміхається – ред.). Спорт вимагає років тренувань, кожен м’яз потребує тривалого часу роботи на ним. Саме тут дуже важливо не розчаруватися у, скажімо, перші півроку занять, коли ще не бачиш видимого результату, а працювати і працювати. Швидко кидають спорт так звані «підсніжники», яких є два види: одні приходять перший раз на початку весни і претендують на результат за два місяці, другі – приходять щороку перед початком пляжного сезону. Як правило, вони ні з ким не консультуються, роблять все на свій сумнівний розсуд.

Насправді є ще й третій вид «підсніжників» ті, що приходять з великим ентузіазмом, роблять значний об’єм тренувань, а на другий день через «крепатуру» вирішують припинити заняття.

– Базова річ, яку треба знати кожному – на повторне заняття треба приходити на наступний чи через день, це врятує від болю після чергових занять у дальшому.

– Якби Шекспір жив у наш час, він обов’язково доповнив би своє знамените питання: «Бути чи не бути… сухому протеїну в харчуванні спортсменів»? Щоб ти йому відповів? Адже багато хто побоюється вживати його, вважаючи це шкідливою хімією.

– Я вживаю протеїн уже 10 років, жодних проблем для здоров’я він мені не створив. Протеїн – це те ж саме, що й білок. Українці, побоюючись іноземного слова, додають звичайному необхідному щоденному складнику раціону міфічного значення. Вживання протеїну не дають якихось додаткових відчуттів, не змінюють роботу організму. Це всього лише – необхідний щоденний елемент раціону для відновлення м’язової тканини людини, яка багато фізично працює. У звичайній їжі для мене замало білка, хоч і їм по шість разів на день за строгим меню. Тому без протеїнового коктейлю (велика кількість білка і низький рівень калорій) ніяк. Поширений серед спортсменів ігейнер – вуглеводи з більшою кількістю калорій. Від нього швидше поправляються. Адже в спорті є сезон «набирання маси» (від середини осені до весни) і так звана «сушка» – виведення води і жиру з організму (від весни до осені). Професійні спортсмени можуть чергувати ці періоди кілька разів у рік. Під час набору маси займатися потрібно так само багато, їсти більше калорійної їжі. До «сушки» потрібно підходити у максимально допустимій великій вазі.

Серед контингенту, який відвідує тренажерні зали Тернополя, часто можна зустріти представників різних народів – афроамериканців, арабів, поляків, французів. Чи можна простежити у них відмінність у підходах до тренувань?

– Представники негроїдної раси до занять спортом, згідно з генетичною будовою тіла, влаштовані найкраще. На мій погляд, на другому місці – араби, на останньому – слов’яни. Але, все-таки, у тренуваннях усе найбільше залежить від індивідуального підходу, ніж менталітету. У залі можна зустріти людей, які приходять просто відбути час, дехто – для селфі, інші – жорстоко «пахати» на результат.

Як щодо різниці в підходах до спорту між жінками і чоловіками?

– Якщо взяти статистику нашого тренажерного залу, за кількістю відвідувань жінки і чоловікина рівних – 50-на-50. Але серйозніше до спорту ставляться, все-таки, чоловіки. Серед жінок в Україні ще не усвідомлена істина – завдяки спорту можна виглядати круто у будь-якому віці і за будь-якої ваги. 95% дівчат зазвичай хочуть скинути, на їх думку, зайву вагу. Завжди намагаюсь переконати їх, що акцентувати треба не на вазі, а на пропорціях.

Щоб досягти результату, яка оптимальна кількість занять у тренажерному залі на тиждень?

– Не менше трьох разів. Однак, і три – замало, щоб досягти бажаного результату, це ще не спорт, а лише «фізкультура».

– А що тоді означає поняття власне «спорту»?

Спорт – зовсім інше: це – коли відчуваєш задоволення від болю у м’язах, коли тренуєшся; правильне виконання вправ; певний стиль життя, який передбачає строгий раціон їжі, багато тренувань, правильний відпочинок…

P.S. Звітую про два місяці занять спортом у режимі тричі на тиждень по три години: кубіків на животі нема, біцака теж. Втім, значно підтягнулись м’язи, майже навчилась правильно присідати;), покращилося дихання, втратила об’єм у талії, рівніше почала тримати спину.

І – панове, за будь-яких незрозумілих обставин, єдино правильним рішенням є: качати булки!:)

Розмовляла Ірина ЮРКО.

-1 thoughts on “Артур Кан: «Тернопіль – місто з найбільшою кількістю спортзалів на душу населення»

  • 23:02 | 11.05.2015 о 23:02
    Permalink

    Тернопіль має перше місце не тільки за кількістю спортзалів на душу населення…

Коментарі вимкнені.