Черговий «інвестиційний» скандал розгортається у Тернополі
Юрист та громадський активіст Олена Степанова переконана, що через нелогічні, а часом навіть незаконні дії міської ради бюджет недоотримав сотні тисяч гривень. У мерії всі звинувачення заперечують. Переконують, що діяли без порушень, і радіють, що вдалось реалізувати черговий інвестпроект.
Для своїх нічого не шкода
Цього разу гострої критики міська рада зазнала через інвестиційний проект стосовно будівництва лікувально-діагностичного центру з аптекою за адресою вул. Купчинського, 14. Вперше про нього заговорили у 2013 році. Поблизу поліклінічного відділення міської лікарні №2 планували звести одноповерховий медичний комплекс. 18 жовтня 2013 року керівництво Тернопільської комунальної лікарні №2, Тернопільська міська рада та інвестор уклали інвестиційний договір, відповідно до якого фізична особа-підприємець Ольга Шахін отримала «зелене світло» на будівництво вищезазначеного об’єкта. Натомість зобов’язувалась власними силами й коштами зробити ремонт та реставрацію сходів до центрального входу міської лікарні, замінити шість вікон у лікарні, встановити тротуарну плитку загальною площею 100 кв. м, надати лікувальному закладу чотири інвалідні коляски, а також повністю забезпечити благоустрій збудованого ними об’єкта.
– Важко сказати, що це дає якийсь соціальний ефект для міста, тому що будь-який забудовник і так зобов’язаний зробити благоустрій біля своєї будівлі. Це передбачено містобудівними умовами та обмеженнями. Без виконання цих умов об’єкти не можна було б ввести в експлуатацію. Як мінімум дивною видається вимога щодо закупівлі інвалідних колясок. В умовах не прописано, якими саме вони мають бути – новими чи вживаними, яке їх призначення, функціональність… Одним словом, нічого не зазначено, – каже Олена Степанова.
Та більше запитань у громадського активіста не до соціального пакета, а до процедури видачі дозвільної документації. На думку жінки, містобудівні умови та обмеження на будівництво медичного комплексу структури міської ради видали з порушеннями.
– Інвестор – це людина чи юридична особа, яка вкладає власні кошти з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. Перед початком будівництва інвестор зобов’язаний отримати дозвіл на початок будівельних робіт, – зазначає Олена Степанова. – Для отримання декларації на початок робіт інвестору необхідно розробити містобудівні умови та обмеження. Згідно з порядком видачі, містобудівні умови та обмеження видаються власнику або користувачу земельної ділянки. Я особисто переглянула всі рішення сесії міської ради, починаючи з 2011 року. Там немає жодного рішення, яким би було засвідчено, що земельну ділянку передано інвестору в сервітутне користування.
Тоді виникає логічне запитання: на якій підставі міське управління містобудування, архітектури та земельного кадастру видало такі документи О. Шахін, адже вона не є власником земельної ділянки і не є її користувачем.
– Коли я почала досліджувати цю тему, то передивилася всі рішення сесії міської ради і не побачила там рішення, яким би комунальній лікарні №2 надавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою. Тобто основного документа, який регламентує початок робіт по підготовці землевпорядної документації, на сайті міської ради немає, – переконана Олена Степанова. – На мою думку, прикриваючись інвестиційними угодами, міська рада провела чергову передачу земельної ділянки в обхід земельному аукціону. Виходить, інвестор збудував медичний заклад, не сплачуючи ні копійки за землю. Натомість ділянку можна було віддати в оренду, яка, до речі, становить 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Якби документи були оформлені належним чином, місто могло б отримати чималі надходження, особливо враховуючи той факт, що ділянку передано у 2013 році. Та найбільше мене турбує, що ця земля взагалі може стати приватною власністю. Відповідно до Земельного кодексу, власник нерухомого майна (будівлі – авт.) має право викупити земельну ділянку поза аукціоном, тобто згідно з експертною грошовою оцінкою. Тому є вірогідність того, що бюджет знову недоотримає суттєву суму коштів.
Крім того, жінка зазначає, що у повідомленні про проведення конкурсу вказано, що міська рада шукає інвестора на будівництво медичного закладу, але не вказано, що приватного.
Наполягають на своєму
У міській раді усі звинувачення заперечують. Кажуть, діяли відповідно до закону і жодних порушень у своїх діях не вбачають. Одразу дві структури – міське управління містобудування та кадастру й відділ охорони здоров’я – запевнили, що земельна ділянка таки закріплена за ТМКЛ №2.
– До нас звернулися представники ТМКЛ №2 в особі головного лікаря, і, відповідно до цього документа, рішенням сесії міської ради земельну ділянку передано в користування інвестору. Користувач у праві звернутися з проханням у відповідні органи щодо дій на його земельній ділянці, – каже начальник міського управління містобудування та кадастру Василь Бесага.
На прохання показати звернення головного лікаря, пан Бесага порекомендував нам звернутися з інформаційним запитом, що ми, власне, і зробили.
«Номер один» звернулася з проханням надати документи, на підставі яких було видано містобудівні умови та обмеження на будівництво медичного закладу за адресою: м. Тернопіль, вул. Купчинського, 14. А також надати копії документів, у тому числі на право власності земельної ділянки та заяву власника щодо відмови від земельної ділянки або передачі її в оренду.
У відповідь міська рада повідомила, що будівництво об’єктів містобудування здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок шляхом отримання замовником вихідних даних, у тому числі містобудівних умов і обмежень забудови.
Водночас копії заяви власника щодо відмови від земельної ділянки чи передачі її в оренду міська рада не надала. Бо інформація про цей документ, як з’ясувалося, відсутня.
З іншого боку, в мерії наголошують, що земельна ділянка таки закріплена за лікувальним закладом: «Рішенням Тернопільської міської ради від 10.11.2005 року №4/17/31 ТМКЛ №2 затверджено технічну документацію з землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, та видано державний акт на право постійного користування на земельну ділянку площею 5,7638 га для обслуговування будівель та споруд лікарні й поліклініки».
Зоряна Гарасимів
Офіційно
«На підставі поданої Тернопільською комунальною міською лікарнею №2 заяви та відповідних документів, передбачених пунктом 2.2 «Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст», затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 року №109 управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради заявнику видано містобудівні умови та обмеження №375 забудови земельної ділянки за адресою вул. Р. Купчинського, 14, які зареєстровані 13.01.2014 року №29/14, на будівництво медичного закладу (лікувально-діагностичного відділення з аптекою).
Інформація стосовно заяви власника щодо відмови від земельної ділянки або передачі її в оренду відсутня».
За повідомленням Тернопільської міської ради
Надані міською радою документи «Номер один» попросила прокоментувати Олену Степанову.
– Як вбачається з містобудівних у мов й обмежень, останні надані ТМКЛ №2. Отже, замовником будівництва є саме ТМКЛ № 2, тому декларацію про початок будівництва та про готовність об’єкта до експлуатації мав би подавати лікувальний заклад. Тоді відповідно право власності на об’єкт мало б бути зареєстроване за лікарнею.
Якщо ж проаналізувати так званий інвестиційний договір, то виходить, що інвестором виступає О.Шахін, оскільки договором передбачено, що саме за рахунок її власних коштів повинно здійснюватись будівництво. І саме вона повинна була виступати замовником будівництва, якщо це інвестиційний договір. Також хочу звернути увагу на те, що договором не передбачено навіть сплати обов’язкового внеску на розвиток інфраструктури міста, який повинен сплачуватись виключно у грошах. І хоч у моєму попередньому коментарі допущені деякі неточності у зв’язку з браком вихідних даних, які так приховує наша міська влада, однак результат залишається тим самим. На комунальній землі без земельного аукціону, без сплати за землю будується об’єкт, право власності на який набуває не громада, а О.Шахін. І тепер гарантую, що пройде трошки часу і земельну ділянку під цим медичним закладом продадуть О.Шахін у власність.
Коментарі вимкнені.