Майже 20 тернопільських мільйонів «віддали» будівельникам… з Івано-Франківська!
У 2015 році за рахунок коштів державного Фонду регіонального розвитку керівництво Тернопільської області планує реалізувати понад чотири десятки інвестиційних проектів. Одним з найбільших має стати реконструкція радіологічного корпусу з надбудовою під розміщення лабораторного комплексу та централізованої стерилізації Тернопільської університетської (обласної) лікарні. На це передбачено 19,8 млн. грн. Як виявилось, благо для мешканців області буде робити будівельна фірма з… Івано-Франківська.
Ініціював дану реконструкцію колишній голова Тернопільської ОДА, затятий «регіонал» Валентин Хоптян. У ті часи, за злочинного режиму, традиційною була практика так званих відкатів. Щоб отримати «жирне» замовлення, потрібно було людям, від яких залежало прийняття відповідного рішення, «відкашляти» до 30 відсотків загального бюджету на виконання робіт. За такою схемою здійснити реконструкцію університетської лікарні тоді пропонували (де-юре на тендері) кільком тернопільським будівельникам. Але ті відмовились, бо дуже вже важливим для сфери охорони здоров’я області був об’єкт, щоб на ньому ще й нажилися люди від влади. Однак не всі будівельники так думали. На Івано-Франківщині знайшлася фірма, яка погодилась реалізувати проект на умовах «регіональної» влади. Але роботи на ньому не встигли розпочатися в 2011 році, як фактично відразу через брак фінансування зупинилися (станом на 1.01.2015 року освоєно 4,175 млн. гривень). Понад два роки там нічого не робилося.
В Україні відбулася Революція Гідності, до влади прийшли лідери Майдану, які раз і назавжди мали б обрубати всі сумнівні схеми попередників. Так, зокрема, сталося з обласним перинатальним центром «Мати та дитина» (в народі – пологовий на Замковій). Свого часу губернатор Хоптян віддав за так званою переговорною процедурою (з одним учасником) ремонт перинатального центру на суму 29,37 млн. грн. ТОВ «Техно-Буд», до якого були дотичні сумнозвісні брати Лукіни (Василь Лукін очолював фракцію Партії регіонів у Тернопільській міській раді). Тоді грошей не освоїли, натомість відкрито кілька кримінальних справ. У підсумку замовлення в Лукіних забрали. Але, не провівши нового тендеру, ТОДА обрала будівельника за тим же принципом (переговорною процедурою) і з незрозумілих причин функції замовника передала Службі автомобільних доріг.
Були очікування, що таки нові тендери проведуть з рядом довгобудів. Але, як виявилось, не всіх. Освоювати цього року майже 20 мільйонів лабораторного комплексу університетської лікарні і ще майже стільки ж – наступного року і далі буде корпорація з івано-франківським корінням «Укртрансжилбуд».
З цього приводу виникає кілька запитань. Найперше – до влади в особі нинішнього губернатора Степана Барни. Чому корпорація з сусідньої області, яка співпрацювала з «регіоналами», знову буде освоювати тернопільські гроші? Дуже не хочеться вірити, що система відкатів залишилася і в наш час. Невже на Тернопільщині не знайшлося гідного будівельника? Всі ми пам’ятаємо, як тернопільські будівельники під кулями з честю виконали роботи зі зведення фортифікаційних споруд на сході України. Чому б їм (або іншим будівельникам з тернопільською пропискою та позитивною історією), котрі сплачують податки у місцеві бюджети та забезпечують роботою тернополян, не дати заробити? Запитання друге. Щоб освоїти значні бюджетні кошти, які надійшли лише у жовтні, і гроші не довелося повертати назад у Київ, потрібна значна кількість робочих рук. Погодьтесь, щоб привезти їх із Франківщини до Тернополя – це додаткові транспортні витрати на переїзд, облаштування побуту, виплата відряджень тощо. Якщо ж замовники робіт наймуть для виконання поставлених завдань місцевих будівельників на умовах субпідряду, тоді виникає запитання: для чого настільки серйозний об’єкт віддавати іногороднім, коли на ньому працюють і так частково тернополяни?
Звичайно, керівники «Укртрансжилбуду» можуть апелювати, мовляв, вони вкладуться у запланований бюджет і хвилювання є даремними. Але за рахунок чого відбудеться економія? Найпевніше, все відіб’ється на якості робіт. Уже сьогодні є передумови, що через рік-два у приміщеннях сучасної лабораторії з дорогим обладнанням доведеться робити ремонт. Так, оглянувши об’єкт, бачиш, як не дотримуються вимоги технологічного регламенту при будівництві. Зокрема, внутрішні штукатурні роботи та розміщення кабелів виконуються раніше, ніж встановлено дах та ще й при температурі повітря близько нуля градусів. Пошпаклювавши, будівельники не дають стінам висохнути й одразу кладуть пінопласт. Є сумніви щодо товщини термошвів тощо. А ще стіни й перестінки зводяться з дешевих піноблоків, а не якісних будматеріалів… При бажанні спеціалісти могли б знайти ще ряд суттєвих недоліків.
Отож чи зуміє вчасно виконати запланований обсяг робіт нікому не відома на Тернопільщині фірма з Івано-Франківська, а якщо виконає, то якою буде якість її робіт? Поки ж не можемо констатувати, що на об’єкті. Насамперед, вчасне освоєння коштів. А мала би бути якісно збудована централізована клініко-діагностична лабораторія, яка повинна залишитися мешканцям Тернопільщини на десятиліття і в якій тернополяни мали б отримувати кваліфіковані медичні послуги, а не їхати за межі області чи йти у приватні лікувальні заклади або центри.
Віталій Попович
ЦИТАТА
Практика, яка була за злочинної влади, залишилася й сьогодні. Виділяють державні гроші наприкінці року і кажуть, що той чи інший замовник поганий, бо їх не освоїв. А він всіма правдам і неправдами намагається освоїти кошти, від чого страждає якість.
ДОВІДКА
Відкрито кримінальне провадження №12014210010002339, порушене за фактом можливого привласнення зі сторони службових осіб корпорації «Укртрансжилбуд» грошових коштів під час виконання робіт з реконструкції радіологічного корпусу з надбудовою під розміщення лабораторного комплексу та централізованої стерилізаційної КЗ ТОР “Тернопільська університетська лікарня” і робіт з реконструкції існуючих будівель санітарної частини котельні й магазину під стаціонарне (геріатричне) відділення Шумського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян у с. В.Дедеркали, Шумського району, Тернопільської області.
Коментарі вимкнені.