Freedom House б`є на сполох: Україна може скотитися до авторитаризму

Freedom House сьогодні презентував свіжу доповідь про стан демократії та прав людини в Україні під назвою “Дзвін алярму: Захищаючи демократію в Україні”

Один з лідерів Майдану Михайло Свистович чиститься в доповіді, як один з співрозмовників експертної групи.

Повний текст доповіді англійською можна вивчити тут. Далі подаємо фрагменти, які  найбільше зацікавили Майдан.

З нашої точки зору нема сумніву в тому, що президент Янукович консолідував владу за рахунок демократичного розвитку… Негативним результатом цього стали більш обмежене медійне середовище, вибіркові переслідування опозиціонерів, випадки втручань СБУ, що викликають занепокоєння, широко критиковані місцеві вибори у жовтні 2010 року, керований парламент та ерозія основних свобод — мирних зібрань та слова. Корупція лишається величезною і є велика ймовірність того, що ситуація ще погіршиться.

Без контролю нинішня українська влада вестиме країну в бік ще більшої централізації та консолідації влади — тобто в бік авторитаризму. Контроль має бути як всередині країни, так і з закордону.

І хоча громадянське суспільство залишається реактивним, в той же час воно є пригніченим розчаруванням в лідерах Помаранчевої революції, а також курсом нинішнього уряду. Формальна опозиція дає мало надії, старі політичні фігури не викликають суттєвої суспільної довіри.

….
Наш візит підтвердив наші переконання в тому, що керівництво України турбується про те, що думає захід, вони шукають підтримки та схвалення їхньої політики. І при тому і ЕС, і США, здається, віддалилися від України і звузили міждержавний діалог всього до кількох стратегічно важливих тем як, наприклад, нерозповсюдження озброєнь. Це хибний підхід.

……
Україна сьогодні є в точці перегину. Шлях, яким піде президент Янукович і його уряд та відповідь на це громадського суспільства України та Заходу, – це все визначить, чи країна поступово перетворюватиметься на європейську демократію чи скотиться знов в корумповану пост-совєцьку державу.

Обидва шляхи ймовірні. І тільки один найкращий.

…..
Найбільша загроза Україні сьогодні не зовнішня, а внутрішня. Це значить, що справа відновлення напрямку України як демократичної та ринкової країни повністю інтегрованої в Європу, є в руках громадян України.

….
Один з найбільш загрозливих трендів, що розвинувся з приходом до влади Януковича, це втручання СБУ в вітчизняний політичний простір

…. є загрозливі ознаки того, що суди та правоохоронні органи використовуються для обмеження свободи мирних зборів. ГПУ висунула звинувачення проти кількох лідерів мирних акцій, в тому числі активістів Податкового майдану в Києві в листопаді 2010. А місцева влада в регіонах часто взагалі забороняє такі акції.

…..
Охоплення новин в цілому зменшилося. Як відзначили кілька співрозмовників, телебачення все більше стає платформою для розваг, а не новин, що робить інтернет все важливішим джерелом надійної інформації. Однак згідно з опитуванням 2009 року тільки 17% населення України використовують інтернет.

Більше того, адміністрація Януковича нещодавно висунула закон, який, як побоюються представники громадянського суспільства, може регулювати і обмежувати інтернетні ЗМІ. І в той час, як новий закон про доступ до публічної інформації багатьма розглядається як позитивний крок, є серйозні сумніви в тому, чи буде він взагалі імплементуватися, і якщо так — то як саме.

…..
Деякі представники громадянського суспільства сходяться на тому, що проект нового закону про освіту намагається ввести в України російську модель освіти, міцно прив`язуючи російську та українську системи освіти і тим самим будуючи Берлінську стіну між українському та західною системою освіти.

….
Не зважаючи на всі виклики, перед якими сьогодні стоїть Україна, скоординовані зусилля українських державних діячів та громадянського суспільства, а також Заходу, можуть повернути країну на шлях міцнішої демократії та швидшої інтеграції з Європою.

Коментарі вимкнені.