Скільки небезпечних пасток знаходиться у Тернополя

Каналізаційна катастрофа: в Україні майже щомісяця діти падають у відкриті люки.

У квітні дворічний малюк упав у люк і загинув на Дніпропетровщині, у травні дитина упала в каналізацію і поранилася у Рівному, у червні – в Криму, у серпні на Луганщині дворічна дівчинка дивом вижила. Зовсім недавно – трагедія у Львові. Після смерті хлопчика у місті перевірили всі каналізаційні і водопровідні колодязі і знайшли ще 49 незакритих люків. А скільки таких пасток в Тернополі?

Люди зазвичай поспішають і часто навіть не дивляться під ноги, тому від біди ніхто не застрахований. Як розповіла одна з наших читачок: «Повертаючись додому увечері, відкритий люк я помітила за крок до нього». Їй, можна сказати, пощастило. Небезпеку побачила вчасно. Але щастить не всім. Особливо небезпечні такі пастки під ногами длядітей і пенсіонерів.

За інформацією тернопільських комунальників, у Тернополі майже 20 тисяч каналізаційних люків і решіток. Частина з них на балансі «Тернопільводоканалу», господарями інших є тепловики чи інші комунальні служби. Як зауважив в ефірі одного з тернопільських телеканалів директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма, металеві люки крадуть систематично. В середньому за місяць зникає 10-20. Начальник відділу технічного нагляду Тернопільської міськради Олег Вітик підтвердив цю інформацію. “Не встигаємо нові ставити. Ми зверталися в органи внутрішніх справ, є заяви, але сторожа біля кожної решітки не поставиш”.

Комунальники бідкаються: щотижня перевіряють чи закриті люки, але злодію, щоб поцупити кришку, достатньо кількох хвилин. Для зловмисників це легкий заробіток і продають вони свою здобич за безцінь, водночас закупівельна вартість люків в рази більша. Чавунний коштує 1000 гривень, полімерний – 660. Щоправда, полімерні люки непрактичні, бо не витримують навантаження, їх можна встановлювати лише на газонах.

З 2012 року в Україні передбачена кримінальна відповідальність за крадіжку люків. Згідно зі статтею 270-1 Кримінального кодексу України злодіїв карають штрафом у 1700-17000 гривень, дворічним терміном виправних робіт і обмеженням волі на строк до 12 років. Зазвичай злочинцям вдається відбутися лише штрафом. Власникам пункту прийому металобрухту під загрозою кримінальної відповідальності заборонено приймати люки, металеві сходи, деталі оглядових колодязів, а також обладнання пожежних гідрантів. В іншому випадку, згідно зі статтею 198 КК України, працівникам доведеться відсидіти три роки або перебувати під арештом шість місяців. Тому “заробітчани” попередньо проводять безліч маніпуляцій – розрізають та пошкоджують металеві вироби, обпалюють фарбу. І здають на металобрухт. Тож нова яма під ногами може утворитися практично будь-де, бо спрогнозувати, де поцуплять чергову накривку – неможливо. «Рукотворні» провалля з’являються в найнесподіваніших місцях і кожне з них може стати причиною нещасного випадку. Тож будьмо обережними! Дивімося під ноги. Вчімо дітей обходити каналізаційні колодязі і не бігати по калюжах, якщо не видно їх дна. Як кажуть в народі – «береженого Бог береже». А про незакриті каналізаційні люки комунальники просять повідомляти в аварійну службу міської ради Тернополя за номером 1580.

Лідія ХМІЛЯР, Свобода

Коментарі вимкнені.