Вперше у Тернополі запитали думку громади про те, яким має бути сквер у центрі міста
У Тернополі планують створити сквер волонтерів імені Віктора Гурняка. Для цього хочуть облагородити територію по вул.Медовій, поруч із площею Героїв Євромайдану. Молоді активісти з об’єднання Urban.te взялися розробляти концепцію цього громадського простору, тому провели обговорення з мешканцями прилеглих будинків, волонтерами, родичами Віктора та небайдужими тернополянами. Це чи не перша практика громадських обговорень щодо реконструкції у Тернополі.
30 січня у ресторації «Мамонт» молодь презентувала свою концепцію майбутнього скверу по вул.Медовій, аби містяни могли висловити зауваження та побажання.
Планується, що ця ділянка виконуватиме роль громадського простору, де люди зможуть гуляти з сім’ями, проводити різноманітні літературні читання, зібрання, спостерігати фотовиставки та просто відпочивати в тіні дерев. За побажаннями родичів Віктора Гурняка, сквер обов’язково має бути сповненим життя – таким, яким був і сам Віктор.
Ініціатори ідеї висвітлили проблеми обраної ділянки: поруч немає пішохідних переходів; на вулиці яка прилягає до зеленої зони – значна кількість припаркованих автомобілів, що утрудняє проїзд; неправильно розташовані газони, через які люди проклали собі піші маршрути. Перевагою даного місця назвали велику кількість дерев. До проблем та водночас переваг віднесли великий потік пішоходів у напрямку центрального ринку Тернополя.
Мешканці вул.Медової взяли активну участь в обговоренні реконструкції. Кажуть, що підтримують ідею облагородження єдиного затіненого оазису поруч з їхнім будинком. Але вболівають за зелені насадження та свій спокій у темну пору доби.
Найперше розпочали з дискусії щодо запропонованих місць для паркування. Люди переживають, аби кількість транспорту, який тут зупиняється, не зростала. Активісти молодіжної ініціативи пояснили, що малювали ескіз виходячи з тієї кількості машин, яка тут є щодня. Присутні загалом зачепили проблему паркування транспорту в Тернополі та важливість збільшення паркувальних місць. Адже сквер знаходиться у самому центрі міста, де завжди пожвавлений рух транспорту. Окрім того, тут розташовані приміщення різноманітних установ та підприємств, працівники яких залишають свої авто саме тут. Зійшлися на тому, що при внесенні зауважень до майбутнього проекту, зроблять усе можливе, аби парковок було вдосталь, при цьому не в збиток зеленим насадженням та самому скверу.
Також мешканці підняли проблему порушення нічної тиші. Кажуть, що зараз ця земельна ділянка не освітлюється в темну пору доби, тому тут часто збираються гучні компанії, юрби та сумнівний контингент. Розробники концепції показали, де будуть розміщені ліхтарі. Сподіваються, що завдяки доброму освітленню ділянки, контингент відпочиваючих зміниться на кращий. Окрім того, очікують підтримки патрульної поліції.
Не знають тернополяни, як вирішити проблему вигулу собак у цьому місці. Адже зараз мешканці найбільшої багатоповерхівки Центру проводять час зі своїми домашніми улюбленцями у цій зеленій зоні. Коли ж облаштують газони та красиві пішохідні доріжки, вигулювати тварин не можна буде. Проте, активісти Urban.te просять мешканців Медової самостійно впливати на сусідів. А як ідею, пропонують добавити у проект «собачий туалет» – контейнер з пакетами, з допомогою яких власники чотирилапих зможуть прибирати за ними.
У волонтерів також були пропозиції щодо проектування скверу. Зокрема, Ліля Мусіхіна хотіла би бачити тут скульптуру Віктора Гурняка, тернопільського фотокореспондента, пластуна, який з перших днів війни присвятив себе волонтерству, а згодом пішов добровольцем у батальйон «Айдар» та загинув, вивозячи поранених з поля бою. Проте родичі Віктора кажуть, що він не любив таких увіковічнень пам’яті і пафосу. Та й вони категорично проти бачити його у будь-якому пам’ятнику чи скульптурі. Дружина Віктора пропонує встановити лаконічну малу архітектурну форму у вигляді щита з інформаційним надписом про тернопільських волонтерів та діяльність самого Віктора Гурняка.
Волонтер та боєць АТО Сергій Мусіхін який працює дизайнером, зауважив що в даному місці потрібно зробити концептуальнй центр, можливо навіть пам’ятник чи щось на кшталт фонтану. Оскільки на ескізі посеред скверу – лише дерева і нема симетрії. Учасники Urban.te апелювали, що не планують зрізати жодне зелене насадження. Оскілки дерева посеред умовного майдану вже ростуть, вони лише планують забрати навколо них газон, по якому люди проклали собі піші маршрути. Окрім того, проти ідеї Сергія мешканці будинків. Кажуть, що в літню спеку їхнім єдиним порятунком є тінь від цих дерев, тому нічого зрізати категорично не дозволять.
Каменем спотикання проекту стала й сучасна ідея молоді про облаштування лавок-лежаків. Старші люди вважають, що в центрі міста це недоречно. Мовляв, тут буде місце для ночівлі безхатченків. Не переконав їх навіть приклад Києва, де такі лежаки звичне явище у парку Шевченка. Проте багатьом сподобалася ідея круглих лавок навколо дерев.
Загалом обговорення концепції скверу волонтерів ім.Віктора Гурняка тривало дві години. Дискусія вдалася активною та плідною. Люди бажають бачити альтернативні ескізи даного скверу. Або додати озеленення чи навіть зрізати аличу яка восени засипає плодами весь тротуар. А архітектори навіть пропонують використати базальтову бруківку, яка значно здешевить витрати на реконструкцію…
Нелегкі завдання поставили тернополяни перед молодою спільнотою Urban.te, яка гучно заявила про себе проектом реконструкції пляжу «Циганка». Проте мешканці прилеглих будинків дякували активістам та організаторам громадських слухань за можливість висловити свої зауваження та пропозиції. Адже у Тернополі зовсім немає практики діалогу між владою, проектантами і людьми, котрих безпосередньо стосується реконструкція, проект, будівництво чи інші зміни міста.
Вовк Любов
Коментарі вимкнені.