На Театральному майдані Тернополя безкоштовно робитимуть флюрографію

– Тернопільщина справді займає перше місце в Україні завдяки ефективності лікування туберкульозу. 90% пацієнтів з діагнозом туберкульоз (ВДТБ), котрі завершили основний курс лікування, – мають позитивний результат – каже головний позаштатний спеціаліст-фтизіатр департаменту охорони здоров’я Вадим Рудик

Головний лікар КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» деталізував підсумки фтизіатричної служби за минулий рік та перспективи цьогоріч.
«У 2015 році загальне фінансування на забезпечення медзакладів фтизіатрії становила субвенція 57 млн.грн 87 тис.грн.” Воно було найбільшим за останні роки.

Проаналізувавши ліжковий фонд восьми закладів СТМО «Фтизіатрія», він констатував про скорочення 50 ліжко-місць у 2016 році. І тому на сьогодні спільно ліжко-місцями «Тернопільського обласного протитуберкульозного диспансеру» хворі та туберкульоз лікуватимуться на 370 ліжко-місцях по області.
Таку необхідність скорочення ліжкового фонду головний фтизіатр пояснив результатами конкретного аналізу виконання ліжко-днів з 2010 року і до сьогодні, всеукраїнськими показниками забезпеченості ліжко-днями (4,04 при обласному 4,69), а також рішенням, регламентованим урядовою постановою від 25 листопада 2015 року № 1024 «Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тис. населення».

Про те, що «завдяки дії державної програми, стовідсотково забезпечено централізовану поставку протитуберкульозних препаратів першого та другого ряду», зазначив Вадим Дмитрович у своєму виступі. Пацієнти ж за свої кошти купляють лише ті препарати, які застосовуються у лікуванні супутніх захворювань, поєднаних з туберкульозом.

Про те, що «цьогоріч усі заходи в рамках місячника боротьби з туберкульозом, в тому числі, і проведення тематичної пресс-конференції, проводяться під гаслом «Об’єднуймось, щоб покласти край туберкульозу!» («Unite to End TB!») повідомила заввіддом КУТОР “Центр здоров’я” Галина Зот.

– Цей динамічний і об’єднуючий заклик партнери і зацікавлені сторони обрали за сильний і практичний слоган цьогорічної кампанії, який спонукає до активної мобілізації на місцях і водночас заохочує до адвокації на високому рівні – продовжила Галина Григорівна – Місячник боротьби з туберкульозом в Тернопільській області спрямований на масову просвітницьку протитуберкульозну кампанію.

Вона повідомила про традиційне проведення на Театральному майдані міста 24 березня – у Всесвітній день боротьби з туберкульозом – інформаційно-профілактичної акції, під час якої безкоштовно обстежуватимуть бажаючих. Захід відбуватиметься за сприяння департаменту охорони здоров’я, КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер», КУТОР «Центр здоров’я» та студентів-волонтерів Тернопiльського державного медичного університету ім. I.Я. Горбачeвського.

Галина Зот також проінформувала стосовно минулорічних підсумків акції, зокрема про те, що «минулоріч впродовж двох днів акції 715 жителів та гостей Тернополя змогли безкоштовно пройти обстеження на 2 цифрових флюорографах обласного протитуберкульозного диспансеру, 25 осіб лікарями – фтизіатрами було скеровано для подальшого обстеження і лікування за місцем проживання».

До слова, туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається: кашель, що триває понад 2-3 тижні; рясне потовиділення вночі; слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

Крім зазначених категорій осіб, що мають підвищений ризик до цієї хвороби, на туберкульоз, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні, зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном тощо.
За словами, заступника головного лікаря з лікувальної роботи «Тернопільського обласного протитуберкульозного диспансеру» Тетяни Романів, «станом на сьогодні понад 40% захворівших туберкульозом – це непрацюючі особи працездатного віку, майже 20% – споживачі наркотичних засобів та ін’єкційних наркотиків».

Коментарі вимкнені.