Великдень святкували і “хлопці з лісу» (фото)

В історико-меморіальному музеї політв’язнів відкрилася експрес-виставка «Христос Воскрес – Воскресне Україна». В експозиції – унікальні фото святкування Великодня у таборах ГУЛАГу та лавах УПА, а також Пасхальні листівки, виготовлені повстанцями та політв’язнями. «Поштівки надруковані за кордоном за допомогою проводу Української головної визвольної ради», – розповідає директор музею Володимир Бірчак. «На увагу заслуговують також листівки, виготовлені у таборах. Таким чином політв’язні вітали одне одного».
Наступний стенд репрезентує бофони українських повстанців. Це – грошова одиниця ОУН-УПА, яка мала б увійти в обіг після проголошення Української держави. Бофони, автори яких здебільшого невідомі, становлять певну мистецьку вартість і чимало з них присвячені Пасхальній тематиці.
Особливе місце в експозиції займає альбом Великодніх малюнків ув’язненої Анни Когут, який та передала дочці на Україну.
Про те, що «хлопці з лісу» святкували свято Христового Воскресіння свідчить третій стенд виставки. На світлинах – бійці УПА з родичами за Великоднім обідом. «Повстанці воліли не ходити на свята додому, оскільки в такі дні найбільша ймовірність того, що на них могли чатувати НКВДисти», – продовжує Володимир Бірчак. «Рідні і близькі самі відвідували хлопців».
Останній стенд розповідає про український Великдень у сибірських таборах і на спецпоселенні, де ув’язнені перебували після покарання.
Цікавий експонат виставки – святковий наказ військової округи УПА «Сян». У ньому читаємо: «Поки в наших серцях вільний козацький дух, а в руках зброя, доти вільній присягаємо, що вільний буде наш народ. Сьогодні, у великий день Воскресення Христового задзвенимо знову нашою зброєю до самих небес, що Христос Воскрес, і Воскресне Україна». Власне, останні слова унікального документа дали назву експрес-виставці, яка діятиме в історико-меморіальному музеї політичних в’язнів (м. Тернопіль, вул. Коперніка, 1) до 10 травня.

Адріана Білецька, Погляд

Коментарі вимкнені.