Володимир Стаюра: Якби на могилі Січових Стрільців стояв величний пам’ятник, то ми би і не звертали увагу на польський меморіал
Цього тижня у Тернополі провели круглий стіл, приводом до якого стала реконструкція у Зборові меморіалу полякам «Poległym za Ojczyznę».
Чи виправданими є ці слова і чи не визнають таким чином поляки Тернопільщину частиною Польщі – обговорювали під час заходу.
Ажіотаж в інформаційному просторі Тернопілля підняла інформація щодо відновленої каплиці у місті Зборів. Меморіал польським воїнам, які “полягли за вітчизну”, став приводом для дискусій, адже йдеться про загиблих у боротьбі з воїнами ЗУНР, тобто нашими предками. Обговорити резонансну тему зібралися у Тернополі політики, історики та громадські діячі.
– Я спілкувався з представниками Іституту національної пам’яті, мені повідомили, що ще з 2015 року у Зборові є така громадська організація “Мости”, вона власне і проводила цю реконструкцію і ми не маємо нічого проти вшанування загиблих, але дуже дивно, чому це вшанування відувається без будь-якого погодження з владою. Законодавство прописує, що дозвіл на це має давати Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті жертв війни і власне представники цієї структури зверталися до голови Тернопільського ОДА, з приводу того, що проводяться незаконні роботи. Голова ж ухилився від відповідальності і сказав, що комісія, якщо хоче, може вирішувати питання напряму з цією громадською оргаізацією, – розповів Михайло Галущак, координатор проекту «Історичні діалоги» (Львів).
– Каплиця у Зборові збудована в 1935 році і відкрита 3 листопада. Збудована за кошти міста і родин загиблих воїнів. Трохи далі від цього поховання, знаходяться могили Українських Січових Стрільців. Окрім реконструкції, польська сторона замінила і розбиті хрести біля каплиці, на мою пропозицію, вони привезли ще 12 таких хрестів і замінили їх і на могилах Січових Стрільців, оскільки вона були в занедбаному стані, – повідомив Ярослав Пелехатий, начальник відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури ТОДА.
Архітектори також повідомили, що у день відкриття відреставрованої каплиці, була запланована зустріч на місці президентів України та Польщі. За таких обставин, цвинтар Січових Стрільців на фоні нової каплиці виглядав би дуже негарно і, керуючись цим, поляки встановили нові хрести на могилах українських Героїв. Цей факт глибоко обурив депутата Тернопільської міської ради від ВО “Свобода” Володимира Стаюру. За словами обранця, пропрезидентська обласна влада в області мала би згоріти від сорому через цю ситуацію. Хизуючись успіхами децентралізації, відкриваючи нові відприємства, вони забувають за нашу пам’ять і дають привід сусідам думати, що такі речі нас не цікавлять.
– Я вважаю всім нам, особливо політикам, треба в першу чергу, вислухати істориків, щоб вони розкрили всю суть питання з погляду історії. Ми розуміємо, які зараз маємо жорсткі стосунки з Росією, і нас практично штовхають на таке ж відношення до Польщі. Тут є питання не до архітектури, не до поляків, а до нас і нашої влади. У цьому випадку реально зачіпається наша гідність. Я не розумію, як Зборівська громада, і Тернопільська загалом, може допускати такі речі, коли поляки відновлюють нам цвинтар Січових Стрільців. Ми, галичани, Західна Україна – ніколи не воювали з пам’ятниками, ми завжди зберігали їх. І напевно, якби на могилі Січових Стрільців стояв величний, гідний нас, українців, пам’ятник, то ми би і не звертали увагу на польський меморіал, – наголосив депутат Тернопільської міської ради від ВО “Свобода” Володимир Стаюра.
Політик також наголосив, що на разі важливо вийти з діалогу на реальну дію, адже на Тернопільщині є багато цвинтарів і наш обов’язок, тримати їх у належному вигляді. Окрім того, біля каплички має бути встановлена детальна історична довідка про те, кому присвячений це меморіал і, що важливо, цей напис. А для обласної влади це має бути тривожний дзвіночок, коли їх роботу виконують люди з-за кордону.
Коментарі вимкнені.