Запах альтернативного палива: у Тернополі торфом може покритися партія «УКРОП»
У вересні 2017-го проведені громадські слухання щодо тернопільських котелень на альтернативному паливі. Тоді у Філармонії зібралось близько 250 тернополян. Рішення було однозначним – ні котельням на торфі! Міський голова Сергій Надал не визнав легітимність цих громадських слухань, назвавши їх під час сесії міськради «збори мешканців». У той же час під міськрадою зібрались близько сотні пікетувальників, а в сесійному залі яблуку ніде було впасти.
Скоріш за все міський голова знав про ще одні громадські слухання, які відбулись за рік до того, але промовчав перед протестувальниками та присутніми на сесії депутатами.
На цьому тижні Юлія Мамчак оприлюднила на своїй сторінці у Фейсбуці досить цікавий документ. Його заголовок: «Протокол громадського обговорення у формі громадських слухань намірів відносно планової діяльності КПТП «Тернопільтеплокомуненерго» у сфері використання альтернативних видів палива».
Як видно з документу, це зібрання відбулося 5 вересня 2016-го року. Згідно листка реєстрації, дозволити котельням на торфі вирішували 10-ть людей.
Цей протокол ввійшов у теку документів, які давали підстави на розробку проектів реконструкції тернопільських котелень з газу на торф.
– Чергова БРЕХНЯ, підтасовування фактів ТА “НАГЛА” ПІДРОБКА ДОКУМЕНТІВ випливла на поверхню. Сьогодні ввечері за день до судового засідання по Київській (СУД ЗАВТРА 16.05) я отримала копії документу: (протоколу Громадських слухань / громадських обговорень від 05.09.2016 року) де 10 чоловік вирішили, що ТОРФЯНИМ КОТЕЛЬНЯМ В ТЕРНОПОЛІ – БУТИ.
Звертаю увагу – не 250 чол. – а лише – 10 чол., – написала Юлія Мамчак до оприлюдненого нею протоколу громадських слухань «10-ти» (допис зроблений 15.05.2018 – прим.).
На цих «громадських слуханнях» дворічної давності головою обрали Шоломейчука Сергія Анатолійовича.
Виявляється, Сергій Шоломейчук, як і Юлія Мамчак, кандидував до Тернопільських міської і обласної рад за списками політичної партії «УКРОП». Крім того, Сергій Шоломейчук значиться у спонсорах партії Коломойського. У фінансовому звіті цієї політсили за 2016 рік, оприлюдненому на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), є запис, що людина з таким ПІП зробила внесок на суму 145000 грн.
Варто зауважити, за заявою народного депутата, теж «укропівця», Віталія Купрія Тернопільська місцева прокуратура у жовтні минулого року розпочала досудове слідство в кримінальному провадженні за ознаками зловживання владою, що призвело до тяжких наслідків. На думку нардепа, при закупівлі торфу на тендерах бюджет міської ради втратив 28 млн. грн.
– Згідно з наявними накладними «Тернопільміськтеплокомуненерго» закуповувало торф за ціною 2100 гривень за тонну з ПДВ. Хоча Державний концерн «Укрторф» і Державне підприємство «Волиньторф» (Волинської області) пропонує ціну 768 гривень за тонну. Таким чином, загалом за торф було сплачено: 21 549,9 тонн * 2100 грн. = 45 254 790 гривень. Це свідчить про те, що тернопільська влада вкрала в громади приблизно 28 мільйонів гривень! – через Фейсбук повідомляв Віталій Купрій після відвідин Тернополя в жовтні 2017-го.
Відтак, багатозначними постають питання: чиї інтереси відстоює партія «УКРОП у Тернополі? чому одні «укропівці» проти котелень на торфі, а інший – один із спонсорів партії – за?
У розмові з журналістом Юлія Мачак розповіла, що її активність в громадському секторі і у відстоюванні інтересів громади в боротьбі проти «торф’яних» котелень – власна ініціатива.
Про те, що партія «УКРОП» не приймала жодних політичних виводів щодо ситуації в Тернополі з альтернативним паливом, зауважив і нардеп Віталій Купрій у відповіді на інформаційне звернення.
– Партія Укроп не приймала рішення про ситуацію у Тернополі. Всі дії її членів з цього питання відбуваються за власною ініціативою (у тому числі мої), – прокоментував він.
Втім, парламентарю наразі невідомо про хід розслідування в кримінальному провадженні, яке ведеться за його заявою.
– Подальша доля розслідування мені не відома. Його контролює Юлія Мамчак, з якою я знаходжусь на постійному зв‘язку.
Отож, кілька днів тому Юлії Мамчак дізналася про протокол громадських слухань, які провів її однопартієць Сергій Шоломейчук. За її інформацією, ці збори є фіктивними.
– В процесі досудового розслідування ми маємо експертизу, яка мала на меті проаналізувати документацію проекту переведення газових котелень на торф. Експерт, який аналізував документацію, зробив висновок, що громадські слухання, які не були належно анонсовані, є недійсними. Мова йде саме про ці громадські слухання 2016-го року. Вони недійсні – так визначив незалежний експерт, – наголошує активістка.
Однак, саме підпис «укропівця» дав старт на збір решту документів по переобладнанні в Тернополі семи котелень на торф і, як наслідок, їх запуску.
– Міністерство екології та природних ресурсів, враховуючи цей протокол, дало державну екологічну експертизу, на основі якої було отримано дозвіл на викиди, – зауважує Юля Мамчак.
Журналіст «Погляду» зв’язався по телефону з Сергієм Шоломейчуком. Він підтвердив свою партійність і грошові внески в «УКРОП» у ІІ-му кварталі 2016-го. А також, що дійсно головував на громадських слуханнях в кількості 10-ти людей того ж року.
– Я вам скажу так. Я не бачу екологічної загрози в котельнях на торфі. Вважаю, що використання котелень на альтернативному паливі для громади Тернополя – це великий плюс. А вони (йде мова про противників використання торфу – прим.) ходять і кричать і нічого корисного для міста не роблять. Тільки перешкоджають в роботі то котелень, то ще чогось. Так, в тому протоколі стоїть мій підпис, – каже Сергій Шоломейчук
Чи має відношення партія до його участі у громадських зборах 10-ти людей він відповів, що тут теж діяв виключно з власних міркувань. Крім того, запевняє, що нардеп Віталій Купрій не виступає проти «торф’яних» котелень, а лише за те, щоб все було в рамках закону.
– Мені подобається погляд партії, загальні положення. Але в деяких питаннях ми можемо робити кардинально різні вчинки. Я завжди відстоюю свою думку. І наскільки я пам’ятаю, якщо буде все законно, законно видані дозволи на ці котельні, законна їхня діяльність, витримані всі екологічні норми, то Купрій казав: та хай працюють котельні.
Втім, вертаючись до минулорічного допису Віталія Купрія на сторінці у Фейсбуці, нардеп зазначив:
«Ці котельні становлять підвищену екологічну небезпеку. Адже роботи по їх реконструкції проводяться з грубим порушенням норм екологічного та містобудівного законодавства. При цьому, містять ознаки корупційних правопорушень, оскільки для організації та здійснення робіт були проведені незаконні тендери, які завдали тяжкої шкоди державі, а закупівля палива здійснюється за ціною, що вдвічі перевищує ринкові ціни».
За словами Юлії Мамчак, зараз в судах розглядаються аж три справи щодо скасування тих чи інших дозволів. Серед інших відповідачем є також Мінекології і природних ресурсів. Є кримінальне справа, ведеться слідство. Громадські слухання, проведені у вересні 2016-го, і протокол, який став наріжним каменем для будівництва та реконструкції «торф’яних» котелень, на досудовому слідстві експертизою встановлені як недійсні. Тобто всі наступні видані дозволи можуть в судах розсипатись на порох.
За одно торфом у Тернополі можна буде покрити партію «УКРОП».
Назар Наджога
Коментарі вимкнені.