“Битимемо тихо, але боляче”. На півночі Донбасу почалася антитерористична операція

Учора пообіді у Слов’янськ, держустанови якого з 12 квітня захопили російські диверсійні групи, увійшла колона українських військ. Такою була ситуація станом на 17.00. Журналіст Ілля Варламов повідомив через «Фейсбук», що це колона МВС у складі приблизно 500 військових, 20 БТРів, двох вертольотів. Приблизно о тій же годині очевидці в соцмережах повідомляли про стрілянину на аеродромі в Краматорську. Невдовзi з’ясувалося, що озброєнi терористи напали на український аеродром. «Усе відбулося моментально. На даний момент є інформація про одного пораненого. Один із військових, які чергували на КПП, отримав вогнепальне поранення в ногу», — написала «Українська правда». О 17.45 це ж видання з посиланням на свої джерела у силових вiдомствах повiдомило, що атаку терористiв на аеродром було успiшно вiдбито.

Таким був початок антитерористичної операції (АТО), про яку вчора оголосив в.о. Президента України Олександр Турчинов: «Вранці на півночі Донецької області розпочалась антитерористична операція. Вона буде проводитися поетапно, відповідально і виважено». Складність, каже він, полягає в тому, що, крім російського спецназу, терористів, на Донбасі є сотні тисяч обдурених російською пропагандою громадян України, із ними — сотні тисяч ні в чому не винних українців. «Саме тому, — пояснив Турчинов, — проводити будь-які антитерористичні заходи треба максимально виважено і відповідально».

Відомо, що напередодні до найболючіших точок — захопленого російськими диверсійними групами Краматорська та Слов’янська — прибули підрозділи Національної гвардії і, як можна зрозуміти, оточили ці міста. «Перший батальйон Національної гвардії, сформований з добровольців Самооборони Майдану, відбув на передову. У бійців високий бойовий дух і готовність захистити Україну», — прозвітував учора, скориставшись посередництвом «Фейсбуку», секретар РНБО Андрій Парубій. А вчора надвечiр Верховна Рада затвердила i кандидатуру командувача Нацгвардiєю — ним став начальник Головного управдiння, командир ВВ МВС Степан Полторак.

До речі, сьогодні АТО обговорюватимуть народні депутати — спеціальне засідання парламенту пройде у закритому режимі.

Деталі та плани операції, звісно, втаємничені. «На Донеччині зосереджені сили та засоби, необхідні для проведення АТО. Визначені першочергові цілі, розроблено план і розпочато його реалізацію, — написав у «Фейсбуку» керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук.— Першочергова задача — уникнути жертв серед мирного населення. Хоча, враховуючи широке навернення до сепаратистських акцій місцевого населення («ідейних» та «куплених»), такі гарантії дати неможливо».

Водночас посилено охорону кордону з Росією та встановлено силами місцевої самооборони блок-пости на автомобільних артеріях, що ведуть iз Донеччини у сусідні області — Дніпропетровську та Запорізьку.

Сепаратисти принишкли у передчутті прийдешніх важких подій. Так, учора хвиля захоплень адмінбудівель, яка у попередні два дні накрила десяток міст, вщухла. Водночас місцеві журналісти фіксували хвилю побутового насильства та розгул криміналу в містах, що опинилися під контролем сепаратистів. Навіть «губернатор» Донеччини Сергій Тарута вчора сповістив, що вночі «представниками так званої Донецької республіки були розграбовані продукти харчування, які везли для дітей», пише видання «Остров». А мер Слов’янська Неллі Штепа, яка покинула місто, розповіла каналу «112», що диверсанти захопили заручників і утримують їх у будівлі міськвиконкому. «У виконкомі порядкують «зелені чоловічки», вони не приховують, що вони з Криму, з Росії», — сказала Штепа. І додала, що налякані містяни змінюють свою думку: «Раніше у Слов’янську за федералізацію виступало понад 20% населення, а зараз — 0,5 %». Вочевидь, пані Неллі теж належить до числа тих, хто «передумав» під тиском обставин, адже ще в день захоплення вона розповідала, що мерію взяли місцеві, «там наші хлопці».

ДІЙОВІ ОСОБИ

Встановлено особи керівників груп російських інтервентів на Донбасі: один — московський політолог, другий — офіцер ГРУ РФ

Проаналізувавши радіоперехоплення переговорів російських диверсантів, які координували «роботу» на Донбасі (ці розмови виклала в загальний доступ СБУ), журналісти встановили особу керівника групи — це так званий політолог та піарник Олександр Бородай. Його журналісти «Української правди» вирахували за номером телефону, з якого йшла координація захоплення російськими спецпідрозділами будівель у Слов’янську та інших містах. Голос чоловіка, якого диверсанти називають Олександром, нагадує голос Бородая в тих відеосюжетах, де він виступає як політолог, «експерт з України». Останнє доступне в мережі відео називається «Як розділити Україну», датоване 21 лютого. Московські джерела «УП», знайомі з російськими політичними колами, стверджують, що нині Бородай займається «питаннями Донецька», а перед тим займався «питанням Криму».

А СБУ, у свою чергу, назвала ім’я керівника диверсійної групи, що діє у Слов’янську, — Ігор Стрєлков, офіцер ГРУ Генштабу РФ. «Це саме його голос на запису телефонних переговорів iз московським куратором (Бородаєм. — Ред.), де він звітує про терор у Слов’янську і розстріл автомобіля з українськими правоохоронцями», — повідомили виданню «Цензор.нет» у прес-службі СБУ. Стрєлкова, стверджують у СБУ, опізнали і затримані раніше диверсанти. Служба безпеки вважає, що цей офіцер ГРУ також вербував громадян України для проведення підривних акцій, зокрема для захоплення Харківської облдержадміністрації та будівлі СБУ в Луганській області. Тепер проти Стрєлкова почато кримінальне провадження за організацію «масових убивств і скоєння дій на шкоду суверенітету, територіальній цілісності і недоторканності України, проведенні диверсійно-підривної діяльності».

А директор інформаційного департаменту МЗС України Євген Перебийніс повідомив журналістам, що Росія ще рік тому створила сили особливого призначення для нелегальних дій за кордоном. Рік тому на російському телебаченні вийшов сюжет про створення такого спецпідрозділу, зокрема, транслювали кадри з навчань, метою яких була імітація бойових дій на території однієї iз сусідніх країн. «Новий спецназ, за словами російських журналістів, має вирішувати пікантні завдання, відволікати сили і увагу певних країн від зовнішніх проблем, створюючи їм проблеми внутрішні, розхитуючи політичну систему цих держав…Сили спецоперацій створюють, навчають і керують іноземними партизанськими рухами, усувають небажаних лідерів без санкцій на чужій території», — розповів Перебийніс. Саме ці диверсійні підрозділи, на думку фахівців, діяли в Криму і зараз «працюють» на Донбасі.

Тарас Закусило, Україна молода

Коментарі вимкнені.