Кримські татари мають намір зберегти свої українські паспорти і одночасно отримати російські

Ймовірно, сьогодні на своєму черговому засіданні 33 члени Меджлісу на чолі зi згорьованим Рефатом Чубаровим (учора він поховав батька) визначать, кому з них доведеться представляти інтереси народу в уряді й парламенті самопроголошеної Республіки Крим. Ці нові призначення вже завтра може ухвалити на сесії колишня Верховна, а нині — Державна рада Криму. Йдеться про крісла віце–прем’єра, віце–спікера, голови республіканського комітету з питань національностей, а також аналогічної парламентської комісії. Згоду на таке вимушене входження кримських татар у владу «нового Криму» дала більшість делегатів надзвичайної сесії VI курултаю, що минулої суботи проходив у Бахчисараї.

Такого курултаю, на який не прибули гості й делегати (за винятком «агітаційної» офіційної делегації Татарстану) з ближнього і дальнього зарубіжжя, а також материкової України, ніколи ще не було. 218 делегатів обговорювали й ухвалювали без перебільшення доленосні рішення на найближчу і до кінця не усвідомлену перспективу майже для всього 300–тисячного народу.

Справжню бурю емоцій, вигуки «Аллаху вгодно» викликало ухвалення головного документа курултаю — постанови «Про реалізацію кримськотатарським народом права на самовизначення на своїй історичній території — у Криму». Виходячи з того, що зміна статусу республіки була здійснена без згоди кримських татар і грунтуючись на низці поважних міжнародних документів (як–то Статут ООН, низка декларацій ООН, зокрема і «Про права корінних народів»), курултай постановив: оголосити про початок політичних і правових процедур щодо створення (відновлення) національно–територіальної автономії кримськотатарського народу на його історичній території, а також доручив Меджлісу «увійти у відносини з міжнародними організаціями — ООН, Радою Європи, ЄС, ОБСЄ, ОІВ, парламентом і урядом держав з усіх питань забезпечення права кримськотатарського народу на самовизначення (…)». «За дужками» цього документа делегати свідомо залишили державну приналежність своєї майбутньої автономії. Деякі оратори хотіли бачити її подальше існування тільки в складі України, деякі — Росії, дехто висловлювався взагалі за самостійний Крим. Були також пропозиції щодо відтермінування остаточних рішень, точніше — від їхнього ухвалення після узгодження з Мустафою Джемілєвим, який учора пізно ввечері мав виступати на засіданні Ради Безпеки ООН.

«Не сумніваюся, що одним iз перших, хто повинен відгукнутися на наш документ, має бути парламент України, — прокоментував голова Меджлісу Рефат Чубаров. — Чи буде відгукуватися парламент Росії або інших суміжних держав, не знаю». Він також підтвердив журналістам, що має намір зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним: «Оскільки, відповідно до міжнародних договорів, та країна, яка повела себе так, як повела нині Росія (…), відповідає за всі процеси, від яких залежать і життя людей, і те, що буде завтра у Криму. З ким це обговорювати, як не з президентом тієї країни, яка тут встановила своє правове поле?!» Додам, що саме Чубаров, посилаючись на обґрунтування меджлісiвських юристів, порадив своїм співвітчизникам не відмовлятися від прийняття російського громадянства, зберігаючи при цьому й українське.

Велику підтримку аудиторії знайшов також виступ відомого бізнесмена, який через антитатарську істерію у Москві змушений був із родиною переїхати до Сімферополя, власника популярного і єдиного кримськотатарського телеканалу АТR Ленура Іслямова. «Дисидентом може бути одна людина, дві, п’ять… Але не весь народ, — наголосив він. — Ми просто опинимося поза законом… Якщо ми зараз не будемо працювати з владою, як ми житимемо далі в Криму? Як будемо вирішувати елементарні наші проблеми?»

А ТИМ ЧАСОМ…

Рішення курултаю обговорювали вчора під час візиту до Сімферополя прем’єр–міністра РФ Дмитра Медведєва. Анонсуючи його візит, агенція РІА «Новості» зазначила, що Медведєв «проведе нараду щодо соціально–економічного розвитку Криму і Севастополя, в якій візьмуть участь віце–прем’єри, федеральні міністри і керівники профільних відомств».

МЗС України обурило те, що російські високопосадовці їздять до Криму, наче «до себе додому», і висловило протест щодо візиту Медведєва. Учора речник дипломатичного відомства Євген Перебийніс відзначив, що РФ своє «нехтування нормами міжнародного права доповнила ще й відвертим ігноруванням міждержавного протоколу», адже російський прем’єр прилетів до Криму, не узгодивши свій візит з українською стороною.

Україна Молода

-1 thoughts on “Кримські татари мають намір зберегти свої українські паспорти і одночасно отримати російські

  • 09:31 | 2.04.2014 о 09:31
    Permalink

    правильно роблять кримськ1 татари з паспортами. коли б у мене була така можлив1сть, я б обовязково так поступила.

Коментарі вимкнені.