Марія Хомів: «Тато забезпечує базову потребу дитини – безпеку»
Так складалося, що через війни і революції жінки самі часто виховували дітей. Так склалося у наш час, що про День матері чути скрізь ще за тиждень–два до цього свята, а День тата згадують досить скромно і мало хто. Чому так? Спроба відповідей на це непросте запитання – Марія Хомів, лікар–психотерапевт, координатор 11–річного проекту «Школа щасливого материнства св. Анни», ведуча численних проектів і підтримуючих груп.
– Яку енергію, психологічну обстановку тощо в сім’ї несе тато?
– Тато забезпечує базову потребу дитини – безпеку. Він – охоронець сім’ї, він голова сім’ї, він будує новий фундамент, з якого виростатимуть сильні духом діти. Він показує приклад, на який будуть рівнятись сини і поважати доньки.
– Чого не вистачає мамі – в характері, вміннях, життєвих переконаннях, що саме це дитині може дати батько?
– У мами роль інша – її потреба забезпечувати любов, прийняття. Турбота про домашній затишок. Від грудного годування до ніжного пригортання до грудей у дорослішому віці образ і роль мами – завжди любити, ніжити, прощати. Не думаю, що мамі чогось не вистарчає, щоб виконувати роль батька. Звісно, вона може це робити. Але природно її можливості – протилежно інші.
– Якою виростає дитина, якщо вона має любов і турботу ідеально двох батьків?
– О, якщо двоє батьків люблять та поважають один одного, піклуються про свою сім’ю, дбають і підтримують своїх дітей – вони забезпечують дитині чудовий старт у житті та основи для її здорового розвитку, психологічної сфери насамперед. А також формують цю дитинку, як повноцінного хорошого чоловіка чи дружину у майбутньому – своїм прикладом.
– Роль батька в житті дівчинки.
– Їй необхідна впевненість в тому, що вона в будь-якій ситуації може розраховувати на підтримку батька. Тільки, якщо батьки дають їй таку впевненість, дівчинка задоволена життям і готова розвивати свої природні обдарування. Батько може відкрити дівчині наскільки вона цінна, гідна та особлива. І що вона буде люблена й майбутнім чоловіком. А це дорогого вартує. Саме тато – перший чоловік у її житті, який повинен вселяти своїй дівчинці її унікальність.
– Роль батька в житті хлопчика.
– Для хлопчика важлива підтримка, схвалення від батька, настанови на правильний шлях у життя. З батьком можна якісно і добре проводити час: кудись сходити, у щось зіграти, навчитись, обговорити події в світі. Дуже важливо отримати цей гідний приклад для формування свого образу хлопця.
-У народній творчості, в літературі, кіно тощо – культ матері. Чому обминули батька?
– Мати дарує людині життя, надихає на добрі справи, віддає все, що має: тепло душі, серце і безмежну любов. Її колискові супроводжують нас протягом всього життя, а мудре слово допомагає долати труднощі. Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Представники сильної статі нашого народу просили підмоги в небесної Матері. Думаю, що дещо обминули батька, тому що, можливо, його історично на той час не було.
– Яких особистих якостей набирають за життя дівчинка і окремо хлопчик в жіночому вихованні?
– Це завжди дуже індивідуально. Залежить від того, що мама передає про роль чоловіка, як це подає, з яких причин і як саме виховує дітей без батька. Відсутність чоловічого образу поруч – не може додати безпеки у відчуттях та майбутньому. Для хлопців може бути характерно поєднання мрійливого та ніжного, у складі характеру. Для дівчат – раннє заміжжя, пошук чоловіка поруч.
– Коли народжується дитинка, в багатьох родинах трапляється так, що батька відсовують у вихованні на задній план якось само собою. Головнішими часто стають бабусі. Чому так трапляється і що робити молодим батькам, якщо з’являються перші сигнали?
– Для цього до народження дитини слід готуватись разом. На сьогодні існують школи з підготування до вагітності, де крок за кроком, пояснюючи, навчають молоде подружжя, як можна уникнути переживань за своє правильне батьківство, як вводити нові сімейні правила у життя, брати на себе нові обов’язки. Мудрим є вчасно ще під час вагітності виставити рамки щодо впливу інших людей на молоду сім’ю і чітко обговорити ймовірні втручання та допомогу.
– І що робити, коли вже все запущено? Як зрозуміти, що все запущено?
– Коли тато чи мама не відчувають себе у цих ролях. Коли їх близькі розповідають їм, що і як правильно робити. Або ще гірше – ображають їх при цьому. Це великий сигнал СОС, який треба брати до уваги і розпочинати негайну рятувальну операцію. Розуміючи, що так я зроблю щасливою свою сім’ю та моїх дітей. Але для цього треба бути дорослими і відповідальними. І ще до вагітності психологічно і бажано матеріально відділитись від своїх батьків. Рекомендую роботу з психотерапевтом.
Наталка Петрів
.
Коментарі вимкнені.