Без надії сподіваюсь або VII Міжнародний інвестиційний форум (післямова)
Міжнародний інвестиційний форум – то вам не жарт. До нього область готується упродовж року. Врешті, проводити захід усьоме – не вперше, тож, на форумі ті ж обличчя, стендові експозиції, виставки продукції. Хочете -тернопільського кефірчику попийте, хочете – пивка «Опілля», закусіть бучацьким сиром або гадзовим хлібом, якщо не вистачить, напорпайте мікогенівських грибочків. А перед тим не забудьте ознайомитись із туристичними принадами і бізнес-пропозиціями, які так щедро пропонує кожен із районів хлібосольної області. Усе це і трохи більше вимуштрувані чиновники райдержадміністрацій демонструють на випадок пропозиції «руки і серця» якого-небудь заморського «свата». Цього року їх з’їхалось 12 (мабуть, за числом апостолів), а ще чиновники з кількох сусідніх областей – переймати досвід.
VIP-гостям виділили аж чотири перших ряди, між якими затесались місцеві журналісти, вирішивши, що вони також VIP. Між ними, проте, принципова різниця, оскільки перших назвали майже поіменно, а про других (себто інформаційних спонсорів) вкотре забули. Далі зачитали вітання від уряду і їх чільника. А от наступний кадр змусив задуматись. Велетенська голова Дмитра Фірташа на моніторі (він же головний інвестор області) голосом ведучих бажав тернополянам для втілення своїх мрій знайти такого ж щедрого земляка, як він.
Виступ голови облдержадміністрації Валентина Хоптяна обійшовся майже без курйозів. Вкотре керівник краю оповів про ріст ВВП на 12,4%, найвищий вал хліба, переміщення області з передостаннього місця на шосте за макроекономічними показниками і на п’яте за темпами розвитку сільського господарства, а ще – про те, що корівок та іншої великої рогатої худоби в області стає дедалі більше. Отже, голодними не будемо! А нарід наш, за означенням Валентина Антоновича, культурний та освічений. І це обнадіює неабияк…
«Спіч» голови обласної ради Олексія Кайди був менш оптимістичним. Обласний спікер зазначив, що минулого року в область надійшло усього 3 мільйони доларів іноземних інвестицій, притому вказав причини такої невисокої затребуваності області. Це, передовсім, обмежені джерела фінансування розвитку інфраструктури, недостатня база оподаткування, відтак домінування трансфертів у сфері місцевих бюджетів (70%), також низька інвестиційна активність підприємств та динаміка залучення іноземних інвестицій. Олексій Петрович висловив сподівання на підписання угоди щодо регіонального розвитку області між Тернопільською обласною радою і Кабінетом Міністрів України. Щоправда, документ уже два роки лежить в уряді, втім, надія помирає останньою…
Тернопільський міський голова Сергій Надал був, як завжди, лаконічним. Похвалився перемогою Тернополя у рейтингу Financial Times інвестиційної привабливості малих міст, четвертим місцем за рівнем комфортності життя, а також кредитом ЄБРР на модернізацію тепломережі обласного центру.
Та найобнадійливішою (залишаю наостанок) була промова голови Державного агентства з інвестицій та управління Національними проектами Владислава Каськіва (ще одного нашого земляка!) У своєму виступі він повідомив, що на Тернопільщині реалізовуються 5 із 16-ти Національних проектів, детально оповівши і про надсучасний перинатальний центр (який, можливо, реконструюють до кінця року), і про сміттєпереробний завод, і про енергоощадні проекти, і про оптовий сільськогосподарський ринок, і навіть про комп’ютери на кожній парті, які вже восени з’являться у кількох школах області.
Нарешті усі «злилися в екстазі» – підписали угоду про співпрацю між Тернопільською ОДА, обласною радою і Державним агентством з інвестицій та управління Національними проектами.
Але й це ще не все. На брифінгу з нагоди підписання угоди Владислав Каськів раптом заявив, що до згаданих п’яти проектів додалися ще два – створення індустріального парку та системи очистки і дозавезення води до обласного центру. Олексій Кайда додав, що чільники області «розкрутили» Держагенство ще й на реконструкцію санної траси у Кременці і побудову траси з біатлону у Підгородньому. Тож, усього їх стало 8, як згодом повідомила прес-служба ОДА.
Додам, що Сергій Віталійович не приховував задоволення, адже йому (читайте місту) перепаде, можливо, перший в Україні сміттєпереробний завод. Владивлав Каськів запевнив, що погодили вже й розташування об’єкта, і складну систему тарифів, і компроміси між гілками місцевої влади знайшли!
Якщо ж серйозно, попри вигідне географічне розташування, природо-ресурсний, туристичний та людський потенціал Тернопільщини, на пропозиції бізнесу і влади краю іноземні капіталовкладники відгукуються вкрай мляво. За динамікою індексів припливу та потенціалу припливу прямих іноземних інвестицій область залишається у так званій четвертій групі, тобто тій, яка функціонує на низькому рівні. Боюсь, що й цього року сподіваємось без надії, але форум провели. Всьоме
Адріана Білецька, Погляд
Коментарі вимкнені.