Жоден із 759 молокопунктів на Тернопільщині не відповідає вимогам!

Жоден із 759 молокопунктів, які розміщені на території Тернопільської області, не відповідає вимогам!

Про це йдеться в розслідуванні газети “Номер один”. Найцікавіші моменти аналізу молочного ринку Тернопільщини вражають …

Тернопільщина щодня закуповує 170 тонн молока на «чужині»!

У Тернопільській області сьогодні працюють сім молокопереробних підприємств: у Борщівському (ВАТ «Борщівський сирзавод»), Бучацькому (ТОВ «Бучацький сирзавод»), Зборівському (ТОВ «Цебро»), Кременецькому (ТОВ «Кременецьке молоко»), Теребовлянському (ПП «Альма-Віта»), Чортківському (ПП «Чортківсир») районах  та у м. Тернополі (ПрАТ «Тернопільський молокозавод»). Ще наявні два молокопереробних підприємства, які не заготовляють молока, – ТзОВ «Галичина Ласунка» (виробництво морозива) та ТОВ «Міркас-Ю» (виготовлення сиру сулугуні), а також два підприємства, які здійснюють виключно заготівлю молока, – філія «Колмаш» ПП «Аромат» (Гусятинський р-н) і ТзОВ «Медобори ЛТД» (Зборівський р-н).

Разом з тим, 10 заводів з інших областей заготовляють на Тернопіллі молоко як сировину, переробляючи його при цьому на своїх виробничих потужностях. Це, зокрема, підприємстваз Рівненської,Хмельницької (по два) та заводи з Вінницької, Київської, Житомирської, Волинської, Львівської і Чернівецької областей (по одному). Натомість і підприємства, які зареєстровані в Тернопільській області, теж беруть молоко з господарств інших регіонів країни. При цьому виявляється, що тернопільські підприємства майже в два рази більше заготовляють молока в інших областях, ніж його вивозять з нашої області. На середину грудня, за даними обласної ветслужби, за один день з області вивозиться близько 93 тонн молока, а завозиться із-за меж області приблизно 170 тонн.

Якщо брати весь ланцюжок, починаючи від збору молока від приватного селянина і завершуючи зберіганням його на полиці магазину чи супермаркету, то найбільше зауважень до якості молока мають контролюючі служби на етапі його збору на пунктах закупівлі молока від особистих господарств населення.

– На кінець 2011 року на Тернопільщині працювало 759 пунктів зливу молока (ПЗМ), з них 517 підпорядковані підприємствам області, – зазначив начальник Головного управління ветеринарної медицини в Тернопільській області Зіновій Крушельницький. – І, по правді кажучи, зі всіх ПЗМ жоден на 100% не відповідає вимогам. Так, вимоги досить жорсткі і до них ніхто не дотягує, але прикро, що в більшості своїй жоден переробник навіть не намагається цього зробити.

До честі Тернопільщини в нашій області є молоко дуже якісне, за яким полюють підприємства багатьох областей України.

– Найбільш якісне молоко отримане машинним доїнням у колективних сільськогосподарських підприємствах, так званих ПАПів, КСП, а саме: із ТОВ «Дружба» с. Лозова, ПрАТ «Райз-Максимко» с. Забойки, ТОВ «Стегниківське» с. Стегниківці (всі – Тернопільського району), яке в більшості досліджень належало до першого ґатунку, «Агрокомплекс» с. Дубівці (сировинна зона ПрАТ «Тернопільський молокозавод»), ТОВ «Бучачагрохлібпром» (с. Соколів, Бучацький р-н) – вищого ґатунку. Також високої якості молоко є у господарствах «Дзвін» (Чортківський р-н), «Україна» та «Медобори» (Підволочиський р-н), «Горинь» та «Прогрес-К» (Лановецький р-н), «Іванівське» та «Мшанецьке» (Теребовлянський р-н), «Слава» (Козівський р-н), – повідомив головний санлікар області Олександр Дністрян. – На цих підприємствах наявний замкнений цикл виробництва молока, ветеринарна служба слідкує за здоров’ям тварин, проводиться вчасне лікування корів, відслідковується процес годівлі, доїння, беруться аналізи на мастити, і якщо є хворі тварини, то молоко від них у загальний котел не йде. Загалом усе молоко йде по закритих молокопроводах, з відповідною системою промивки, підготовкою доїльного обладнання, і тут дрібний селянин конкурувати з такими підприємствами не в змозі. За таким молоком шукають, його підприємства перехоплюють, і за нього платять значно більше, ніж селянину.

На ринках молоко краще, але …

На ринках люди, щоб продати молоко, намагаються набагато краще представити його покупцям. Адже якщо покупець бачить чорний осад, то він однозначно відмовляється від такого продукту. Тому щоб такого не траплялось, господині намагаються представити на базарі якісний продукт. Отож молоко, яке продають на ринках, на порядок краще по якості від того, яке селянин здає у загальний котел (про це говорять контрольні дослідження). Водночас і ціна такого молока відповідна – 4-6 грн. за літр, у той час як по селах місцевим газдам платять 2,50-3,20 грн. Ціна формує відношення людини до якості молока. Селянин за безцінь результати своєї праці продавати не хоче, тим більше, що він у селі, продаючи молоко, має фактично єдине джерело фінансових находжень. Тим самим, якщо є можливість, то селяни, особливо з тих сіл, які розташовані поруч з залізничною колією, однозначно везуть молоко на ринок. Тим самим вони отримують хороші гроші за якісну, натуральну та чисту продукцію, маючи при цьому своїх стабільних покупців.

Разом з тим, продавці молока на ринках не завжди сумлінно поступають по відношенню до покупця.

ЦИФРА: 51 грн. становить розмір адмінштрафу для зливщиків молока за недотримання вимог ДСТУ. Натомість до 204 грн. складає штраф для заступника директора підприємства по сировині.

За даними державної ветеринарної інспекції

ЦИФРА: 26 643 тоннимолока виготовилимолокопереробні заводи Тернопільської області в 2011 році.

За даними Головного управління статистики в області

ЦИФРА: 47 903,3тис. грн.отримано від продажу молока і молочних продуктів за 9 місяців 2011 року через магазини-юридичні особи області.

За даними Головного управління статистики в області

Чисельність поголів’я корів у Тернопільській області

РайонС/г

підприємства

Господарства

населення

Бережанський1204200
Борщівський557174
Бучацький12377130
Гусятинський37208
Заліщицький664110
Збаразький9548250
Зборівський3006805
Козівський6185393
Кременецький2211057
Лановецький23736181
Монастириський904650
Підволочиський9716924
Підгаєцький223170
Теребовлянський12628324
Тернопільський9413725
Чортківський3185288
Шумський747717
Разом:9426107315

 

P.S.: По с/г підприємствах вказані орієнтовні дані станом на 01.01.2012 року, натомість по індивідуальних господарствах дані вказані станом на 1.10.2011 р. (за повідомленням Головного управління статистики в області).

Коментарі вимкнені.