Друге життя храму: вуличний макет парафіяльного костелу Тернополя

Минулої неділі в  Тернополі відкрили макет парафіяльного костелу. Якби не радянська влада, знакова культова споруда (храм освячено в листопаді 1908 року) і досі міг бути на місці теперішнього центрального універмагу.

Відновити пам’ять про костел взявся краєзнавець Тарас Циклиняк й знайшов підтримку в багатьох доброчинців.

Масштаб копії храму 1:100. Висота — 65 см. Матеріал — бронза. Над ним працювали впродовж трьох років. З міркувань антивандальної безпеки хрестів на куполах нема. Виконували макет на підставі плану костелу, розміщеному в детальному польському дослідженні “Костьоли і кляштори Тернопільського воєводства. Том 16”. Автор макету — Володимир Кріса.

Справжній храм зруйнували влітку 1955 року, спочатку з наміром створити тут парк, все ж потім побудували ЦУМ (рік зведення 1959). Під час руйнації костелу загинули причетні до його знищення батько і син.

“10 вересня 2017 року — цей день буде записано в новітню хроніку мого міста, в якому народився, але ніколи не мешкав, — зазначив у день відкриття макету Тарас Циклиняк. — Тішуся тим, що сьогодні так само, як і до 1939 року, на південній вежі колишнього домініканського костелу, також в нашому городці, на Панській вулиці відбивають час годинники. Вони постійного нагадують мені про те, що ми тимчасові, і що часу насправді не так багато, аби накоїти добрих і світлих справ. Тішуся, що ми створили макет довоєнного Тернополя, сьогодні радо презентуємо його доповнення.

Біля будови тої краси, яка містилася на місці ЦУМу, щоденно працювали 30 мулярів, 15 каменярів, 6 теслів, 50 помічників і 25 дівчат. Завдяки цій праці створено споруду з хрестами, висотою 69 метрів. З вежі навколо було видно околиці на відстані 30 кілометрів”.

 

 

Коментарі вимкнені.