У Чорткові відбудеться “Книжкова толока “Словія-2012”
17 травня у Чорткові відбудеться четвертий літературно-мистецький фестиваль “Книжкова толока “Словія-2012”. Про те, чого чекати від цьогорічної книжкової толоки ми розпитали в одного із її організаторів – головного редактора журналу «Золота Пектораль» Володимира Погорецького.
– Чи впізнаваною та очікуваною подією стали книжкові толоки у Чорткові? Хто чекає на них найбільше?
– Про журнал «Золота Пектораль», вам це добре відомо і без мене, в Україні, звісно, серед чисельної письменницької братії і сестрії, говорять багато добрих слів. Він став, без перебільшення, візитною карточкою нашого районного центру. Якось Петро Сорока в телефонній розмові зі мною сказав: «Ти, друже, зробив собі безплатну рекламу по Україні на мільйони гривень…». Але за цю рекламу, знаю то напевно, я пожертвував здоров’ям, вільним часом, чужою заздрістю, чиїмись образами і примхами… За той час, відколи з’явилося на світ перше число журналу (в листопаді-грудні часопису виповниться п’ять років) хто тільки з відомих письменників не побував у Чорткові, взявши участь в літературно-мистецьких фестивалях: «В гостях у «Золотої Пекторалі» та «СлОвії, в окремих автограф-сесіях і презентаціях.
Вважаю, що фундамент уже закладений, тепер ці золотопекторалівські проекти потребують лише якісного наповнення і підтримки (у першу чергу – фінансової) з боку влади та підприємливих людей, розуміння, сприяння – з боку інтелігенції міста.
Ви запитуєте мене: хто найбільше чекає на чортківські книжкові фестивалі та толоки? Думаю, що на них з нетерпінням чекають яскраві творчі особистості, які, на щастя, ще не перевелися у нашому місті, інтелігенти високого ґатунку, вчителі, рядові читачі, власне, усі ті, що шукають для себе духовної поживи.
Америки не відкрию, коли скажу, що тільки художнє слово, написане письменниками, поетами, які є інтелектом нації, її совістю здатне змінити світ. Спочатку було Слово, – читаємо у Святому Письмі. Через це, як ви знаєте, словоносців наші вороги боялися найбільше. Не мені вам розказувати про долю, творчість, останні хвилини життя Шевченка, Симоненка, Стуса… Цей ряд можна продовжувати ще багатьма прізвищами.
– Як складається організаційна підготовка до заходів? Чим здивує цьогоріч толока?
– Книжкова толока “СлОвія-2012” відбудеться лише одного дня, 17 травня цього року. До числа організаторів літературно-мистецького заходу, окрім редколегії журналу «Золота Пектораль», входять Чортківські районна державна адміністрація, районна і міська ради, відділи культури та освіти Чортківської РДА, Всеукраїнський благодійний фонд «Україна – Свята Родина». Не знаю, може ще хтось захоче долучитися до організації фестивалю… Планується, що захід відбуватиметься на центральній площі міста. Урочисте відкриття толоки розпочнеться 17 травня об 11 годині в сесійній залі районної ради.
Після офіційного відкриття книжкової толоки на площі міста відбуватимуться автограф-сесії та презентації, зустрічі з відомими письменниками.
Пообідньої пори окремі письменники навідаються в навчальні заклади райцентру, зустрінуться із школярами та студентами. Знаю, що діти вже давно чекають на такі зустрічі, бо матимуть змогу зустрітися, сфотографуватися та поспілкуватися з відомими українськими письменниками. Зрозуміло, що така подія запам’ятається їм на все життя. Спонсор (спонсори), наразі зголосився лише президент Всеукраїнського благодійного фонду «Україна – Свята Родина» Іван Матієшин, літературного фестивалю, має намір закупити книжки у гостей книжкової толоки і подарувати навчальним закладам нашого району.
Після зустрічі в навчальних класах та аудиторіях, спілкування з письменниками, які приїдуть на чортківську «Словію», продовжиться в тій самій сесійній залі районної ради, або у центральній районній бібліотеці.
Це я висловив своє бачення про хід книжкової толоки, але, однозначно, цим питанням буде займатися режисер свята, інші відповідальні особи, які й працюватимуть над тим, як чортківську книжкову толоку наповнити якісним змістом.
– Кого з цікавих гостей можна буде зустріти 17 травня?
– У рамках фестивалю пройдуть зустрічі та автограф-сесії з відомими письменниками. Це – Михайло Слабошпицький, Руслан Найда, Михайло Андрусяк, Ігор Павлюк, Мирослав Дочинець, Петро Сорока, Василь Шкурган, Богдан Бастюк, Олесь Гордон, Ганна Костів-Гуска, Роман Скиба, Наталя Пасічник, Леся Білик.. Але цей список ще буде уточнюватися, бо у цей самий час на Запоріжжі проходитимуть Шевченківські дні, хтось з названих письменників може поїхати і туди. Наприклад, голова ІФОО НСПУ Євген Баран ще жодного разу не минув мистецьких заходів у Чорткові, які організовувала «Золота Пектораль», але цього разу він поїде в Запоріжжя.
Я не втомлююсь повторювати слова, які свого часу, здається, говорив до своїх дітей ще київський князь Володимир Мономах: «Гостя треба добре приймати, бо гість по світу славу розносить».
– Минулого тижня в «Літературній Україні» було надруковане повідомлення, що 11 травня в Національному музеї літератури України відбудеться вручення премій: «Ярославів Вал» (Юрієві Щербаку); імені Бориса Нечерди (Юрієві Буряку); імені Володимира Свідзінського (Дмитрові Кременю, Галині Турелик); імені Дмитра Нитченка (Сергієві Грабару, Олександру Вертілю, Володимирові Погорецькому, Олександру Польченку)…
– Так. Але ми домовились з членами журі, що вручать мені премію у Чорткові. Загадувалось, що на «СлОвії» я презентуватиму і свою прозову книжку «Афганський синдром», яка підготовлена до друку в Тернопільському видавництві «Астон». Але тепер зрозуміло, що через мій напружений графік роботи і не врегульоване фінансове питання, презентація книжки відкладається на якийсь інший час. Може презентуватиму її на День міста. Ще не знаю. Після фестивалю буду домовлятися з кимось із спонсорів (ще не знаю з ким), аби він підтримав цей мій проект, а також профінансував вихід у світ нової поетичної збірки «Пустельник», яка мала би, як і журнал «Золота Пектораль» бути презентована на Львівському книжковому форумі.
– Які видавництва та видання будуть представлені для чортківського читача?
– Чортківська „Книжкова толока” відрізняється від тих, які відбуваються в Україні тим, що наголос організаторами робиться на зустрічі з письменниками, а вже потім на видавництвах. На інших фестивалях здебільшого буває навпаки. На „Словії – 2012” будуть представлені видавництва: „Ярославів вал” (Київ), «Астон», «Карпатська вежа» (Мукачево), «Типовіт» (Івано-Франківськ) та інші. Час ще є, подивимось, в якому напрямку рухатись.
– У царині Слова книгозбірні йдуть поруч із творцями книг. Тож, як складається співпраця з бібліотеками? Як за нинішнього скрутного становища у фінансуванні бібліотек розповсюджується сучасна література по бібліотечних фондах?
– Немає, напевнее, такого бібліотечного працівника, який би не мріяв поповнити фонд бібліотеки книгами сучасних українських авторів. Мабуть, кожен з них хотів би мати у книгозбірні твори Ліни Костенко, Оксани Забужко, Марії Матіос, Василя Шкляра, Мирослава Дочинця, Тараса Прохаська, Володимира Лиса, Тараса Федюка та багато інших відомих поетів й письменників. Але звідки, скажи, працівники книгозбірень візьмуть необхідні кошти, щоб закупити книги, передплатити газети, журнали. Я не знаю правда, яку суму з районного чи обласного бюджету виділяється на такі потреби, але підозріваю, що мізер. Наша держава, на відміну від інших європейських країн, навіть для прикладу візьмемо ту ж само Росію, як це не звучить парадоксально, не вкладає гроші в ідеологію, духовність, йдеться про розвиток літератури, власної кіноіндустрії… А українські олігархи не мають нічого спільного з меценатством, вони вкладають гроші у футбол, тратять на вітер. Особисто я завжди намагаюся щось подарувати бібліотекам, школам, до цього заохочую й інших письменників. Але цим ситуації не покращиш…
– Хто допомагає створювати свято книги? Чия підтримка – фінансова, моральна, організаційна є вкладом в існування толоки?
– Я не буду нині називати жодного прізвища, щоб чиєсь не пропустити. Скажу єдине – сьогодні я відчуваю підтримку з боку влади, інтелігенції міста, журналістів, літераторів, інших людей доброї волі. Як буде завтра? Питання риторичне.
Спілкувалася Ірина Брунда
Коментарі вимкнені.